Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc frumos, tuturor. :)

 

În mica noastră experiență de-o viață, avem parte de „bune” și de „mai puțin bune”, așa cum le zicem noi. Important e să mergem înainte...

Fruntea sus, pieptu-nainte! 

Și pup you!

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

7 mai, ziua in care s-au implinit sase saptamani de la decesul ei, l-am inmormantat si pe el. Nu a putut si nici nu a vrut sa traiasca fara ea, au fost 65 de ani impreuna; dintre care 61 casatoriti. Medical, nu a avut nici o problema, a renuntat pur si simplu, a vrut sa plece la ea. In ultimele zile ne-a povestit ca a avut un vis in care ea ii spunea sa nu se duca, sa stea langa copii, iar el i-a raspuns ca niciodata nu a ascultat-o, de ce ar face-o acum? :)

 

Amandoi au 'plecat' linistiti, fara suferinte inutile si dureri. Ea a murit in timp ce el o tinea de mana si vorbea cu ea. Iar el a fost pana la ultima rasuflare alaturi de copii, nepoti si stranepoti. In sicriu zambea, serios spun. Parea tare linistit, multumit, impacat si fericit. 

Nu stiu daca exista un Rai sau altceva dupa moarte, chiar nu stiu. Dar, pentru felul in care au trait si s-au iubit, eu sper sa fie un loc in care sa fie impreuna pentru totdeauna. Iar daca nu exista, sper ca intr-o zi sa fie inventat, ei merita.

 

S-a incheiat un capitol din viata mea si, oricat mi-as fi dorit sa se termine altfel, nu am avut niciun cuvant de spus. Odihniti-va in pace, niciodata nu mi-as fi putut dori socrii mai buni decat mi-ati fost. Altfel nu v-as fi numit 'pa' si 'ma', mi-ati fost ca niste parinti adevarati. Si sunt recunoscatoare ca amandoi v-ati dus fara dureri, lin. E un fel de consolare, care mi-a redat cat de cat linistea. 

 

Eu am ales piesa pentru inmormantarea lui, am avut onoarea. Am ales-o pentru ei doi, nu pentru mine sau altcineva, mi s-a parut foarte potrivita.

 

  • Like 1
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincere condoleante. 

 

Melodia este foarte frumoasa, ai facut perfect totul, acum urmeaza recompensarea ta cu o activitate care-ti place, sau sa mergi undeva demult dorit sa te refaci mai repede.

Dupa atitea ani de casnicie, e cam greu de trait singur, noi nu putem intelege asta inca.

 

Te numesc femeia anului de pe forum!!!  

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa pace, Blues. Odihna lina să aibă cei dragi sufletului tau.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. 

 

Da, Olga, exact asa o sa fac. Pe 20 mai plec singura o saptamana, am nevoie sa-mi incarc bateriile. Tot atunci am programate si cateva concerte, o sa fie bine. Life goes on. :) 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa fii trista, chiar daca nu exista nici reincarcare, nici raiul ala la care tanjesc mulți,  ei n-au lasat pe seama destinului ceea ce puteau face singuri, si-au creat propriul rai aici, pe pamant, construindu-l in fiecare zi, bucatica cu bucatica. Asta inseamna iubire: sa participi in fiecare zi alaturi de partener la crearea frumosului, sa- l ntretii permanent. Si sa nu-l abandonezi pe celalalt la primul hop, intorcandu-i spatele si parasindu-l ca pe o jucarie stricata. Condoleante!

  • Like 1
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cu gandul si sufletul alaturi de tine, Blu! Odihna vesnica celor trecuti in nefiinta, care se vor regasi in rai si isi vor continua povestea acolo!

Te felicit pentru ca ai tinut piept acestor despartiri care intotdeauna sau cel mai adesea ne smulg lacrimi!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×