Sari la conținut
Forum Roportal
sarah12

Carente sexuale

Postări Recomandate

La una din sedintele de psihoterapie,psihologul mi-a spus,printre altele,ca-artistii-prin arta isi compenseaza carentele vietii sexuale, si ca majoritatea dintre ei nici nu stiu acest lucru.

Dupa Freud nu e vorba doar de artisti,ci si de alte categorii de oameni care isi investesc energia psihica in :creatie,munca

sau jocuri intelectuale.

Am auzit ca a si demonstrat chestia asta! :stars:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La una din sedintele de psihoterapie,psihologul mi-a spus,printre altele,ca-artistii-prin arta isi compenseaza carentele vietii sexuale, si ca majoritatea dintre ei nici nu stiu acest lucru.

Dupa Freud nu e vorba doar de artisti,ci si de alte categorii de oameni care isi investesc energia psihica in :creatie,munca

sau jocuri intelectuale.

 

[...]

 

Freud avea o problema.

Mare. Sexuala. Legata de mami a lui. Ca doar el era , acum citez pe mami : "Siggi al meu de aur". Si al ei a ramas, mereu.

Ca atare totul la el era sex, sex, sex, secs, secs, si iar secs.

Nu depasea faza preputziala, ca sa ma exprim freudian si indecent.

Nu era mai simplu pentru el sa constate ca orice om cauta sa-si traiasca cat mai placut si confortabil viata?

Si ca, orice carenta in placere ( nu neaparat dpddv al vietii sexuale ), va fi compensata prin obtinerea ei din alte activitati care sa produca feeedback pozitiv?!

Mai trist ca si astazi, multi psihologi raman cantonati in aceeasi faza si povestesc clientilor bazaconii, platite pe bani grei de bietii oameni cu probleme.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca dupa psihoterapeutul tau, frustrarea sexuala ne impinge sa ne traim viata: sa cream, sa muncim, sa ne facem o situatie, sa pictam, sa scriem poezii.

In cazul asta, ar fi bine daca toata lumea ar fi frustrata sexual. Societatea ar fi departe. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Libidoul care nu este "ars" intr-o viata sexuala implinita este directionat in alte domenii care aduc satisfactie.

Si inca asta e varianta optimista, s-ar putea sa fie "ars" prin tot felul de vicii.

 

Cand citesc despre compensarea energiilor sexuale prin arta, ma gandesc ca ori oamenii aia nu au facut sex de-adevaratele in toata viata lor, ori eu nu reusesc a gusta nici a mia parte din placerea oferita de arta. :stars:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta am inteles si eu. Chestie de impartit timpul.

E o chestie de energia creatoare si vointa speciei, nu tine de sex in sine. Initiatoarea a folosit cuvintele psihoterapeutului, care la randul lui a tradus pe intelesul ei. Si astefel s-a pierdut esenta a ceea ce se dorea sa ii spuna.

 

Dar da, este adevarat ceea ce spune. clap.gif ...o mana e pentru Aseneth. :crazy:

Cred ca multi nu-si dau seama de acest lucru, in special femeile care vor sa aiba o imagine imaculata. Frustrarile sexuale si neimplinirile afective, te consuma in alta parte. Inclusiv bulimia, alcoolismul, sunt refugii pt o viata sexuala nesatisfacatoare.

 

Sincer, mie mi-a luat mult timp sa-mi dau seama ca am nevoie de mai multe orgasme nu de mai multa ciocolata. grin.gif

Adica, erai bulimica si tu ? :p

 

Si inca asta e varianta optimista, s-ar putea sa fie "ars" prin tot felul de vicii.

 

Cand citesc despre compensarea energiilor sexuale prin arta, ma gandesc ca ori oamenii aia nu au facut sex de-adevaratele in toata viata lor, ori eu nu reusesc a gusta nici a mia parte din placerea oferita de arta. :stars:

Cred ca a II-a. Dar si prima ramane valabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×