Sari la conținut
Forum Roportal
sarah12

Carente sexuale

Postări Recomandate

La una din sedintele de psihoterapie,psihologul mi-a spus,printre altele,ca-artistii-prin arta isi compenseaza carentele vietii sexuale, si ca majoritatea dintre ei nici nu stiu acest lucru.

Dupa Freud nu e vorba doar de artisti,ci si de alte categorii de oameni care isi investesc energia psihica in :creatie,munca

sau jocuri intelectuale.

O dovada pentru aceasta este viata baietilor de bani gata, care stau seara de seara in cluburi si pentru ca parintii lor le dau orice vor ei nu au nevoie sa munceasca, viata lor sexuala este diversa si multumitoare, asa ca ei nu simt nici o nevoie ca sa creeze, sa munceasca, sa faca arta, sa se ocupe cu jocurile intelectuale ale mintii, cu cultura sau cu postatul pe forumuri.

Libidoul care nu este "ars" intr-o viata sexuala implinita este directionat in alte domenii care aduc satisfactie.

Insa aceasta satisfactie este un substitut.

"Ridicati mana" cei care va recunoasteti,sau daca sunteti prea timizi puteti sa ma punctati.

Astept pareri pro si contra.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum energia este finita, normal ca trebuie dramuita, nu poti excela in toate domeniile. Dar nu cred ca marii artisti sunt impotenti sau invers.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea personala, e ca energia sexuala poate fi investita in ceva, creind sau muncind. Asta nu inseamna ca iti versi o frustrare, ci ca folosesti o energie pentru a crea ceva.

 

Apoi... Normal ca daca nu ai griji, complexe, ai timp, esti odihnit si bine hranit, esti mai pregatit pentru sex decat cineva care e obosit, flamand, etc.. Aici nu vad nicio filosofie...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o observatie personala: prea mult sex dupa cum si orice obsesie legata de sex te poate cretini, uneori ireversibil.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te vlaguieste de energie fizica si psihica. Sigur ca in timp, poate lasa urme. Acea energie o poti directiona in alt sens, chiar si spre intarirea sanatatii, sau spre creatie. Solutia insa, e in echilibru. Ca oriunde...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astept pareri pro si contra.

Multumesc.

Implinirea sexuala nu e egala cu implinirea ca om. Cine crede asa ceva se minte singur. O viata sexuala oricat de diversa, de picanta, ar fi, ma indoiesc ca aduce satisfactii sufletului. Oricat i-ai da unei parti, atunci cand o vaduvesti pe cealalta se acumuleaza frustrari, iar implinirea e departe.

Editat de Amarena
citat lung
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Libidoul care nu este "ars" intr-o viata sexuala implinita este directionat in alte domenii care aduc satisfactie.

 

Nu, multumesc, nu doresc din recompensare din asta!!! inlocuim cu frecatul chiuvetelor din casa ... :oh

 

In America se zice ca o imbratisare face de multe ori mai mult decat un sex party ratat si au drept sa spuna ca asa este, insa NIMIC nu recompenseaza corpul uman mai bine decat o noapte de dragoste!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

artistii-prin arta isi compenseaza carentele vietii sexuale, si ca majoritatea dintre ei nici nu stiu acest lucru.

 

Dupa Freud nu e vorba doar de artisti,ci si de alte categorii de oameni care isi investesc energia psihica in : creatie, munca sau jocuri intelectuale.

Oamenii normali numesc "surogat", acest tip de compensare.

 

O dovada pentru aceasta este viata baietilor de bani gata, care stau seara de seara in cluburi si pentru ca parintii lor le dau orice vor ei nu au nevoie sa munceasca, viata lor sexuala este diversa si multumitoare,

Asa crezi tu sau asa crede psihoterapeutul tau? :stars:

O astfel de viata sexuala creaza o insatisfactie permanenta, deci nu e tocmai multumitoare.

 

Nu cred ca omul, ca specie, e capabil de monogamie de-a lungul intregii vieti, chiar daca unii indivizi sunt. Dar pe perioade limitate, 4-5 ani sa zicem, o singura partenera sau un singur partener e de-ajuns. Baietii tai de bani gata au alte standarde la capitolul asta, fii convinsa :P

 

Plus ca ar trebui sa vezi "ce-i mana pe ei in lupta", la capitolul viata sexuala diversa: in momentul cand isi doresc o anumita partenera pentru palmares si mai ales pentru a creste in proprii ochi pentru ca au ajuns si la respectiva (la care de altfel au mai ajuns si alti 20, la fel de interesati de palmares) este greu sa consideri "multumitoare" o astfel de viata sexuala. Dimpotriva, e permanent plina de noi provocari :P

Editat de harald
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe cata importanta dai sexului in viata, pe atat de important este el pentru tine si pentru sanatatea ta mintala.

 

Ca exista si oameni cu libidou ridicat? Da, exista. Oamenii sunt diferiti.

Ca tensiunea sexuala poate fi descarcata si prin alte modalitati? categoric!

La fel cum frustrarile de alta natura pot fi descarcate prin sex :)

 

Aici e vorba doar de chimie. Si pana la urma satisfactia si impacarea tot de la minte pleaca.

Daca tu esti impacat ca nu iti descarci energiile sexuale pe fiste-cine si masturbandu-te pana iti iei pielea de pe maini - totul e bine si sanatos.

Daca nu esti impacat ca nu faci sex cum fac altii, devine obsesie, da.

 

Totul tine de capacitatea omului de a se mobiliza si de a gestiona problemele si lipsurile din viata.

Editat de stupid_me
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×