Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

E o rusine sa fii sarac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa o anumita varsta, sa spunem, 40 - 45 de ani, daca nu ai ajuns sa ai o situatie materiala satisfacatoare atat pentru tine cat si pentru familia ta, cand nu ai ajuns sa fii bun in meseria pe care o practici, sa poti da lectii, la o adica in domeniul tau.... te numesti ratat :pardon:

Nu exista oameni ratati. Exista doar diversitate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista oameni ratati. Exista doar diversitate.

 

cum zici tu, prietene.

in spiritul diversitatii, accepta, te rog, si opinii neconforme cu ale majoritatii

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Evident. Ma refeream la faptul ca acei oameni aveau, in momentul semnarii contractului, suficiente venituri, nestiind ca urmau sa fie dati afara din cauza crizei economice, provocate de lacomia bancherilor. Dar nu mai reiau, am dezvoltat ideea mai devreme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Chestia cu creditele nu e chiar asa de alb-negru.

2. Este un cerc vicios stabilit pentru a insclavi populatia.

3. Cati oameni crezi ca au posibilitatea sa cumpere ceea ce au nevoie sau ceea ce doresc, platind cu cash?

4. Creditul este ceva ubiquitous in societatea in care traim.

5. Fara credite nu faci mare branza, decat daca castigi la loterie sau provii din familie milionara si ai trust fund.

6. In rest, pe credit iei casa, apartament, masina, electronice, apliances, mobila, bani de colegiu sau universitate, etc.

7. Systemul in ziua de azi este de asa natura incat nu poti fara credite, deci intr-un mod sau altul te obliga sa te bagi in datorii si sa platesti toata viata principal+dobanda,

8. Banii grei se fac din dobanzile platite de populatie o viata intreaga.

1. Nimic in Univers nu e alb si negru.

2. Foarte des aud despre aceasta "insclavire" dar de cate ori intreb toti fug de raspuns. Ce este sclavia? Este munca cu plata? Este munca obligatorie sau benevola? Sau se foloseste acest termen din frustrare?

3. Pai sunt 2 intrebari. Ce au nevoie - TOTI. Ce isi doresc - NICIUNUL.

4. Creditul = Incredere.

5. Mai mult de 50% din populatia Pamantului traiesc fara credite.

6. Majoritatea din lumea asta nu au avut sau au nevoie de credit pt achizitia celor din lista. Am fost noi educati sa gandim si sa credem ca trebuie sa avem datori ca sa le obtinem si chiar ni s-au dat bani inapoi daca ne imprumutam.

7. Ce usor ne lepadam de responsabilitatea personala. Sistemul e de vina. Sistemul ma OBLIGAT sa semnez pt a patra casa cu etaj si piscina. Eu ma bucur cand unul sau altul e dat afara din casa ca acea persoana este iresponsabila si a abuzat de sistem.

8. 4% este profit mare cand inflatia e 3%? Bani si-au pierdut valoarea si de aceea sunt pe toate strazile. Ieri am adunat cativa pe trotuar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce usor ne lepadam de responsabilitatea personala. Sistemul e de vina. Sistemul ma OBLIGAT sa semnez pt a patra casa cu etaj si piscina.

Daca ai impresia ca numai case cu piscina sunt luate pe credit, nu stiu in ce realitate traiesti. Chiar si un apartament amarat cu o camera sau doua, tot pe credit se cumpara. Chiar si o masina mai de doamne ajuta ca sa te poti deplasa la munca daca locuiesti in "cucuietii din deal", tot pe credit o iei.

Stiai, spre exemplu, ca fara good credit established, aici unde locuiesc eu, nici macar un abonament de telefon sau TV nu-ti da ? Nu poti inchiria apartament, nu poti cumpara absolut nimic pe rate. Ma refer la chestii pe care nu poti sa le platesti cash. Cand mergi sa inchiriezi pana si o garsoniera, ti se verifica scorul la credit. Ca sa ai scor bun trebuie sa arati ca ai platit intodeauna facturile la timp. Cand ai facturi de platit la credit-carduri si imprumuturi? Atunci cand faci imprumuturi si cheltui bani de pe credit-carduri. doh.gif

Deci, ca vrei ca nu vrei esti obligat sa-ti faci credit si sa-l mentii in status bun.

Peste tot te intreaba de credit card ca garantie. Si tu vrei sa-mi zici mie ca in occident in ziua de azi nu esti obligat sa-ti faci credit ? Pfff...nu stii ce vorbesti. Nu e neaparat sa fie de ordinul zecilor sau sutelor de mii, dar e neaparat sa fie.

Si ai uitat se pare de sumele enorme de tuitie ca sa faci o facultate daca vrei. Pe alea de unde le plateste un student din familie modesta ? Imprumut pe care il platesti inapoi odata ce ai absolvit si incepi sa muncesti.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca ai impresia ca numai case cu piscina sunt luate pe credit, nu stiu in ce realitate traiesti.

2. Chiar si un apartament amarat cu o camera sau doua, tot pe credit se cumpara.

3. Chiar si o masina mai de doamne ajuta ca sa te poti deplasa la munca daca locuiesti in "cucuietii din deal", tot pe credit o iei.

4. Stiai, spre exemplu, ca fara good credit established, aici unde locuiesc eu, nici macar un abonament de telefon sau TV nu-ti da?

5. Nu poti inchiria apartament, nu poti cumpara absolut nimic pe rate.

6. Ma refer la chestii pe care nu poti sa le platesti cash.

7. Cand mergi sa inchiriezi pana si o garsoniera, ti se verifica scorul la credit.

8. Ca sa ai scor bun trebuie sa arati ca ai platit intodeauna facturile la timp.

9. Cand ai facturi de platit la credit-carduri si imprumuturi? Atunci cand faci imprumuturi si cheltui bani de pe credit-carduri.

10. ca vrei ca nu vrei esti obligat sa-ti faci credit si sa-l mentii in status bun.

11. Si tu vrei sa-mi zici mie ca in occident in ziua de azi nu esti obligat sa-ti faci credit ?

12. Pfff...nu stii ce vorbesti.

13. dar e neaparat sa fie.

14. Si ai uitat se pare de sumele enorme de tuitie ca sa faci o facultate daca vrei.

15. Pe alea de unde le plateste un student din familie modesta?

1. Am spus eu ca NUMAI asa ceva iei pe credit?

2. Pai daca este amarat ........ gata, nu mai glumesc.

3. Am cumparat vreo 20+ de masini la viata mea si doar una a fost pe credit si asta pt ca firma platea rata. Restul pe cash.

4. Si cu toate astea si acolo lumea face abuz de telefon si TV. Cum oare? Oricine merge la banca si are un venit primeste o suma de credit. Poate fi 3000 sau 5000. Firar sa fie de telefon.

5. Si cati dorm in strada? Acuma au cam venit toti fara "credit" aici ca doar e 31C afara.

6. Pai ce nu poti plati in cash este partea cu "mai mult decat iti e patura".

7. Si cand vrei un serviciu se verifica. Scorul de credit indica seriozitatea individuala.

8. Trebuie sa fi doar om cinstit.

9. Cand consumi trebuie sa si platesti.

10. Nicidecum. Nimeni nu te obliga. Milioane de oameni traisc cu CASH. Adica nu se intind mai mult decat le este patura. Dar .... nu eu.

11. Da.

12. Pai ..... mai am de invatat . Pfff.

13. Altfel mori?

14. Eu am facuto fara imprumuturi.

15. Din munca de zi cu zi. Sau seara in cazul meu. Si desigur ajutorul guvernamental pt cei calificati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Am spus eu ca NUMAI asa ceva iei pe credit?

2. Pai daca este amarat ........ gata, nu mai glumesc.

3. Am cumparat vreo 20+ de masini la viata mea si doar una a fost pe credit si asta pt ca firma platea rata. Restul pe cash.

4. Si cu toate astea si acolo lumea face abuz de telefon si TV. Cum oare? Oricine merge la banca si are un venit primeste o suma de credit. Poate fi 3000 sau 5000. Firar sa fie de telefon.

5. Si cati dorm in strada? Acuma au cam venit toti fara "credit" aici ca doar e 31C afara.

6. Pai ce nu poti plati in cash este partea cu "mai mult decat iti e patura".

7. Si cand vrei un serviciu se verifica. Scorul de credit indica seriozitatea individuala.

8. Trebuie sa fi doar om cinstit.

9. Cand consumi trebuie sa si platesti.

10. Nicidecum. Nimeni nu te obliga. Milioane de oameni traisc cu CASH. Adica nu se intind mai mult decat le este patura. Dar .... nu eu.

11. Da.

12. Pai ..... mai am de invatat . Pfff.

13. Altfel mori?

14. Eu am facuto fara imprumuturi.

15. Din munca de zi cu zi. Sau seara in cazul meu. Si desigur ajutorul guvernamental pt cei calificati.

1. Nu ai spus "numai" dar ai dat ca exemplu chiar casa cu piscina, de aceea am zis.

3. Ferice de tine atrunci. Multi nu dispun de cash-ul de care ai dispus tu in viata.

4. Nu confunda creditul in sens de suma imprumutata, cu creditul in sens de scor. Si acea suma pe care ti-o pune la dispozitie banca, trebuie sa te folosesti de ea si sa o platesti inapoi ca sa ti se ridice scorul la credit. Degeaba ai 10 credit-carduri si sume la banca daca nu le folosesti si nu arati ca platesti payment-urile la timp. Credit score e cu totul altceva decat creditul-imprumut.

5. Vino in Toronto si vezi cati dorm in strada, de-i aduna politia sa-i bage in shelter cand e alerta de ger iarna in oras. Vino si depune tu aplicatie sa-ti inchiriezi chiar si un basement apartment, sa vezi ce criterii sunt. Vino si afla si dupa aia vorbeste.

Cat despre facultate, aplica tu la medicina sau drept si sa te vad dupa aia platind cel putin 50 de mii de dolari pe an, fara costuri de viata, dintr-un salariu, fara imprumuturi si daca nu te califici pentru ajutoare guvernamentale. Depinde si de guvern bineinteles. Ar trebui sa muncesti zi si noapte pe branci. Si timp de studiu si de dormit cand ?

 

Apropo, stii cat costa cel mai ieftin apartament aici ? Cu 2 camere si mic de nu te poti invarti in el. Cel mult 500 de square feet.

Minim 200.000 $

Bafta aluia care nu are banii gheata sa-i dea jos la banca si sa-l cumpere. Tu dispui de asa fonduri lichide ?

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca punem si nume capitolelor, Evanghelia dupa AndreiRN si Evanghelia dupa Naeema, am putea chiar infiinta o noua religie. :)

 

Nu e o rusine sa fii sarac material.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai Pippo, eu spun ceea ce stiu. Atata tot.

Nu contest, nu la idei m-am referit. Citind pe paragrafe e ca si cum ai citi Biblia :) Sari inapoi, "ia sa vedem ce zice Andrei la cap 1.5 ?", apoi inainte "ce zice Naeema la 2.8 ?" :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×