Sari la conținut
Forum Roportal
Angie

Daca v-ar muri jumatatea, ce ati scrie pe piatra funerara?

Postări Recomandate

Si atunci, de ce oare moartea este una din cele mai uzitate teme, de catre poeti?

 

pentru ca-i necunoscutul si necunoscutul mereu i-a fascinat pe oameni.

si pentru ca poetii astia stii cum sunt.. mai funesti, asa, mai macabri, de felul lor. Au scris despre tot, nu doar despre moarte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am zis ca e tabu... E parerea mea, nu as veni pe forum sa intreb ce sa scriu pe cruce. Ca si cum ar fi venit sa intrebe ce forma sa aiba piatra funerara, ce culoare sa aiba florile de pe coroana... Sinistru, asa. Parerea mea.

Pai ceva despre care nu discuti e tabu, cam asa inteleg eu.

 

Mie din contra, mi se pare ceva foarte sensibil, profund si plin de grija sa cauti sa scrii ceva reprezentativ pe piatra funerara de la mormantul unei persoane dragi. Nu mi se pare ok sa te descotorosesti asa, ca si cand ti-ar fi scarba, chiar daca e vba de moarte.

Editat de LikeThisPoppy
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma simt bine la gandul ca cineva se opreste si citeste poposind o clipa acolo.

 

De ce? Ce simti, cand te gandesti ca niste straini se opresc sa citeasca inscriptiile de pe pietrele funerare, cand sunt in trecere prin cimitir?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca-i necunoscutul si necunoscutul mereu i-a fascinat pe oameni.

si pentru ca poetii astia stii cum sunt.. mai funesti, asa, mai macabri, de felul lor. Au scris despre tot, nu doar despre moarte.

Da, dar nu toti poetii au scris despre tot, insa sunt convinsa ca toti au scris macar un vers despre doamna cu coasa.

Necunoscute sunt multe, dar ceea ce inspira cel mai mult la acest subiect e melancolia, ideea pierderii a tot ceea ce inseamna existenta, deci nu de necunoscutul de dincolo, ci de cunoscutul pe care il lasi in urma.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Richelieu , renumitul cardinal , si-a scris singur epitaful cere suna asa :

Aici zace Richelieu omul care a facut mai mult rau decat bine. Binele l-a facut rau si raul l-a facut bine .

Epitaful este definitoriu pentru omul care a fost dar important cred e faptul ca si l-a facut singur , ca un testament.

 

A-ti scrie altii diverse "chestii" pe cruce mi se pare derizoriu. Dar este o simpla parere nu o judecata de valoare.

Cu asta mi-am incheiat activitatea pe topic.

Editat de VEMANS
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mi se pare ok sa te descotorosesti asa, ca si cand ti-ar fi scarba, chiar daca e vba de moarte.

 

Chestie de perceptie. Atunci sa punem si o carte de oaspeti la fiecare mormant, daca tot citesc ce scrie pe cruce, pai sa lase si o opinie, sugestii, imbunatatiri, ceva.. Pai nu?

 

Da, dar nu toti poetii au scris despre tot, insa sunt convinsa ca toti au scris macar un vers despre doamna cu coasa.

 

Eu nu sunt convinsa, pentru ca nu i-am citit chiar pe toti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestie de perceptie. Atunci sa punem si o carte de oaspeti la fiecare mormant, daca tot citesc ce scrie pe cruce, pai sa lase si o opinie, sugestii, imbunatatiri, ceva.. Pai nu?

Imbunatatiri pentru cine, pentru decedatul? :lol:

 

Eu nu sunt convinsa, pentru ca nu i-am citit chiar pe toti...

:)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare face asa cum simte. Fara sa dea explicatii de ce simte, de ce vrea.

De place cuiva e bine, de nu, nu.

Daca vreau pun si o sticla cu vin si un pahar, care-i problema?

 

Pe foarte multe pietre funerare este scris un citat, un gand.

Si chiar de as fi prima care scrie, care-i problema?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare face asa cum simte. Fara sa dea explicatii de ce simte, de ce vrea.

De place cuiva e bine, de nu, nu.

Daca vreau pun si o sticla cu vin si un pahar, care-i problema?

 

Pe foarte multe pietre funerare este scris un citat, un gand.

Si chiar de as fi prima care scrie, care-i problema?

Doar exista cimitirul vesel, ce naiba! Mie asta mi se pare o idee grozava. Al naibii a fost ala care a dat tonul :crazy:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×