Sari la conținut
Forum Roportal
CosminPC

Prima chitara

Postări Recomandate

Buna. Deci intr-un final m-am decis sa-mi iau prima chitara.Am sa fiu cat de sincer posibil nu am ureche muzicala si nici ritm.Puteti sa-mi ziceti daca pot invata la chitara fara acestea si daca da e obligatoriu sa fac cu un profesor sau pot invata si de pe internet?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sall.Ai putea sa inveti si dupa youtube sa site-uri de genul asta..dar recomandat este sa ai un profesor....

ps:Ce chitara ti-ai luat?

ps2:cel mai usor este sa inveti pe chitara electrica pt. ca are griful mai subtire si freturile mai mici..:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

 

Vreau sa imi cumpar o chitara si am nevoie de cateva sfaturi de la cunoscatori.

Chitara va fi folosita doar in scop de divertisment, pentru a canta folk cu prietenii pe la intalnirile si iesirile noastre. Stiu cateva acorduri, am mai avut una imprumutata de la cineva mai demult.

Ma intereseaza ce pot lua mai bun la un pret mic si la ce anume sa acord atentie mai mare in momentul achizitiei.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni pe acest forum?

Salut!

]n primul rand fara ritm si ureche muzicala,nu se poate invata nici un instrument. Apoi la achizitionarea chitarii trebuie sa ai in vedere cateva lucruri:

sa nu falseze, sa nu fie atins[ sau fisurata, sa nu fie corzile distantate foarte tare de grif, sa scoata sunete frumoase, rotunde pline de culoare si armonice si sa tina acoadajul.Daca sunt in regula toate aceste principii e buna.

Mumai bine!

http://www.gabrielgheorghiu.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

 

Vreau sa imi cumpar o chitara si am nevoie de cateva sfaturi de la cunoscatori.

Eu ti-as recomanda asta :

 

http://www.magazinuldemuzica.ro/FLAME-CAG-230-NA-_-52012.html

 

daca nu, mai cauta pe site-ul de mai sus, sigurat o sa gasesti ceva ce o sa-ti placa. Sunt seriosi, iti livreaza chitara acasa . Verificat de mine.

Puteti sa-mi ziceti daca pot invata la chitara fara acestea si daca da e obligatoriu sa fac cu un profesor sau pot invata si de pe internet?

 

Eu as zice ca daca n-ai nici simt ritmic, nici melodic, nu poti invata sa canti la chitara . Inainte de toate, mergi pe la 2-3 profesionisti sa-ti confirme faptul ca n-ai nici simt ritmic, nici melodic. Daca totusi te incapatanezi sa studiezi chitara, iti recomand ca la inceput sa incerci sa inveti de pe net, o iei cu usurelul . Ar fi bine sa cunosti limba engleza, nivel avansat. Daca dupa 3 luni de studiu constati ca bati pasul pe loc, apeleaza la un profesor. Dupa o luna, 2 maxim, ar trebui sa se vada rezultatele. Daca nu, i-ati gandul si gaseste-ti alt hobby.

 

Alternative bune ar fi sa te inscrii intr-un cor bisericesc sau sa vorbesti cu aia sa te lase sa bati toaca de Paste. ( glumesc )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×