Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Cantec De Gheata Si Foc ( A Song Of Ice And Fire ) de George R.R. Martin

Postări Recomandate

Sunt de acord cu tine. Si mie mi-ar fi placut mai mult fara dragoni si poate si fara Daenerys, cu toate ca povestirea ei a fost una din cele mai apreciate (din cate stiu episoadele ''Daenerys'' au fost publicate separat, obtinand premiul Hugo). Da, asta e partea high-fantasy. Poate ca ajungeau misteriosii Ceilalti si zombies lor. Bine ca s-a abtinut de la elfi, cu toate ca am putea face o paralela intre ei si Copiii Padurii. Dar fantasy-ul lui Martin, chiar in forma sa high (nu va ganditi la altceva), e mai dark, complet diferit de al lui Tolkien, unde exista o separatie consistenta intre ''bine'' si ''rau'', unde personajele erau bonome, amintind de Good Ol' England. Poate si din cauza viziunii diferite, stiut fiind faptul ca Tolkien era un catolic fervent, in timp ce Martin pare sa priveasca cu un totul alt ochi crestinismul si religia per ansamblu (R'hllor si fanaticii sai discipoli par a fi intruchiparea zeului crestin si a crestinismului, iar Stannis ma face sa ma gandesc la Constantin).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fanilor George R.R.Martin le recomand, pt. a "usura" asteptarea urmatoarelor volume, cartile lui Joe Abercrombie. Cinic, inteligent, gri, "twisted humor", imprevizibil.

S-ar putea sa-l uitati pe Martin dupa ce-l cititi pe omul asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fanilor George R.R.Martin le recomand, pt. a "usura" asteptarea urmatoarelor volume, cartile lui Joe Abercrombie. Cinic, inteligent, gri, "twisted humor", imprevizibil.

S-ar putea sa-l uitati pe Martin dupa ce-l cititi pe omul asta.

Mersi mult pentru recomandare. Chiar cautam ceva sa citesc cand am timp si de cand am citit volumele de George Martin, am prrins gust pentru literatura de acest gen. Am cautat pe net sa vad despre ce e vorba in nuvelele lui Abercrombie si cred ca le voi gasi interesante.

 

:flowers:

 

Serialul nu am urmarit, pentru ca de obicei ma intereseaza cartile. Pentru ca mos' Nicolae mi le-a adus, m-am apucat sa rasfoiesc putin din Urzeala Tronurilor. Aveam 100 de lucruri de facut azi, am zis ca citesc 2-3 pagini, la cafea. Si iaca m-a ajuns seara la pagina 287 :crazy:

Nu m-am miscat de pe canapea, am uitat si de tigari si mancare...

Mie imi spui ? Pe mine ma apuca dimineata chiauna de somn si tot nu ma induram sa inchid cartea. Imi promiteam ca la sfarsitul urmatorului capitol sting lumina si ma culc dar eram asa curioasa sa vad ce se intampla mai departe incat il incepeam si pe urmatorul. Citeam pana nu mai intelegeam nimic din cauza oboselii. :lol:

 

Nu vreau sa dau spoilere din ce urmeaza, dar spun doar atat : am ajuns sa urasc unele personaje cu atata patima incat intr-unul din volume cand unul din respectivele personaje a fost omorat, am sarit in sus de bucurie si strigam prin casa " Finally !!! Die m****fker die". Al meu a zis ca nu-s normala. :rot:

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×