Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Cantec De Gheata Si Foc ( A Song Of Ice And Fire ) de George R.R. Martin

Postări Recomandate

O capodopera de fantezie literara, in sfarsit pentru adulti.

In anul 1996 George R.R. Martin a inceput sa scrie seria fantasy Cantec de gheata si foc.

Vol. 1 Urzeala Tronurilor (A Game of thrones)

Vol. 2 Inclestarea Regilor (A Clash of Kings)

Vol. 3 Iuresul Sabiilor (A Storm of Swords)

Vol. 4 Festinul Ciorilor (A Feast for Crows)

Vol. 5 Dansul Dragonilor (A Dance with Dragons)

 

In curs de scriere:

 

Vol. 6 Vanturile Iernii (The Winds of Winter) abia 4 capitole au fost terminate in 2010...

Vol. 7 Vis de Primavara (A Dream of Spring) nu se stie cand va fi terminata...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intalnire la ADCGF (Asociatia Dependentilor de " Cantec de gheata si foc"):

"Numele meu este Oliviu si n-am mai recitit din ''Iuresul sabilor'' de ieri. E atat de greu..."

 

 

Din istoricul meu de addicted:

2010 - dupa lecturarea versiunii in engleza a "Urzelii tronurilor", subiectul manifesta primele semne de dependenta

2011 - subiectul isi achizitioneaza traducerile in limba romana a seriei, pe care o citeste si mai apoi reciteste in mod compulsiv

- deterioarea sanatatii sale mentale este evidenta dupa ce este observat vorbind cu cartile sale (sindromul Gollum), iar cand nu este in preajma lor este extrem de anxios

- semne de paranoia, mania persecutiei dupa ce i se interzice sa citeasca la locul de munca

- navigheaza obsesiv pe site-uri cu tematica medievala, George R.R. Martin fan-artwork etc.

 

http://www.roportal.ro/discutii/topic/54527-aici-recomandati-carti/page__st__30

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serialul il urmaresc. DE abia astept seria 2 care incepe in inauraie, parca :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseneth, mersi de sugestie, dar asta nu e topic pentru a recomanda vreo carte ci precum spune si in titlu, e un topic pentru fanii acestei serii, unde se poate discuta orice in legatura cu...

 

Daca doar vroiam sa recomand, stiam unde sa o fac, nu deschideam topic special pentru asta.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine este fan ? Cine a urmarit primul sezon al serialului TV sau/si cine a citit cartile ?

Eu m-am apucat sa le citesc dupa ce am urmarit serialul. Pana atunci habar nu aveam de autor si de serie. Nu am fost niciodata fan al literaturii cu generic de pura fantezie. Ei, vreau sa spun ca volumele astea m-au lasat masca. Sunt nemaipomenite si de o dependenta nemaiintalnita. Pur si simplu nu poti pune cartea jos odata inceputa. Citesc pana imi pica ochii in gura de somn. De mult nu am savurat asa un master piece de lucrare literara. Wow !

 

Ai citit tot ce-a aparut? Nu vreau sa facem din topic spoiler, in caz ca ajungem sa discutam despre personaje/actiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai citit tot ce-a aparut? Nu vreau sa facem din topic spoiler, in caz ca ajungem sa discutam despre personaje/actiune.

Am inceput volumul 4...A Feast for Crows. :o:

 

Stii ce ma gandeam deunazi ? Daca moare autorul inainte sa concluzioneze seria ? E totusi in varsta si mai are inca doua volume de scris. Deasemenea se spune ca acest autor de obicei lasa mult timp intre volume...5 ani. Deci trebuie sa asteptam o decada intreaga sa aflam concluzia ? blink.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- Te rogi zeilor?

- Da,celor vechi si celor noi.

- Exista un singur zeu: Moartea! Si un singur lucru ii spunem Mortii : "Nu astazi!"

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput volumul 4...A Feast for Crows. :o:

 

Stii ce ma gandeam deunazi ? Daca moare autorul inainte sa concluzioneze seria ? E totusi in varsta si mai are inca doua volume de scris. Deasemenea se spune ca acest autor de obicei lasa mult timp intre volume...5 ani. Deci trebuie sa asteptam o decada intreaga sa aflam concluzia ? blink.gif

 

La asta ma gandeam si eu. Batranul este perfectionist, de aceea saga este o opera de arta si personajele sunt atat de puternice (Tyrion este incredibil). Nu stiu cine ar putea-o continua in cazul mortii sale. Stilul lui e unic. N-as vrea sa aiba soarta universului ''Dune''.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut azi noapte primul sezon si acum am inceput sa citesc cartile. Frumos, dar ii dau un minus pentru propaganda teoriei proreptiliene. Nu ajungea Uther Pendragon cu dragonul de jucarie, au aparut si aici dragonasi zburatori si imprastietori de foace.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×