Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incercam sa fac rost de o iepuroaica, si m-am ales cu 2 masculi.. specii si marimi diferite. Are ceva daca vor sta impreuna? Se bat, sau nu vor avea treaba unu cu celalalt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In general iepuroii se bat precum cocosi dar am avut si exceptii.

Daca de pui au crescut impreuna si amandoi sunt virgini este o sansa sa se inteleaga chiar daca incep sa se imperecheze inte ei.

Eu am doua iepuroaice acuma date de vecin si se "imperechiaza" intre ele dar nu se bat.

Trebuie sa ajunga in cuptor cat mai curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca de pui au crescut impreuna si amandoi sunt virgini este o sansa sa se inteleaga chiar daca incep sa se imperecheze inte ei.

 

 

Asta daca nu-s discriminati :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(w00t) partea cu imperecheatu ar fi ciudata si interesanta... Adica ei nu sesizeaza ca au acelasi sex?

Sunt virgini, nu-s crescuti impreuna, si pana in primavara vor sta separat(in ceva cutii de lemn, destul de mari), deoarece nu am alta varianta.. Sa inteleg ca se vor duce lupte groaznice in curte?

Varianta cu friptura/cuptorul nu intra in discutie. Nu-mi gatesc animalele de casa :)

Daca unu va ramane liber prin curte, si unu inchis in ceva tarc mai marisor, vor incerca sa ajunga unu la celalalt sa se incaiere?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In adolescenta am avut mereu 50 - 60 de iepuri pe an si intr-o ocazie un iepuroi a sarit in cusca altui iepuroi vecin si dimineata era numai sange si bucati de blana si doar unul ramas. Dupa ceva cautari pe sub cotete l-am gasit si pe cel disparut si avea o ureche sfasiata si un ochii rosu insangerat.

Care ar fi motivul sa ti doi iepuroi?

Sunt buni doar de imperechiat or de mancat.

In copilarie invatasem sa-i castram ca sa-i putem tine mai muti intr-o cusca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am primit.. Vroiam doar o iepuroaica, fara iepuroi. Dar daca asa i-am primit, asta este. Ii tin doar ca animalute de casa, si ornament in curte. Ce altceva pot face cu ei? Friptura n-o sa ajunga, si de dat nu pot pt ca deja toti din familie ne-am atasat de ei.

 

Deci daca-i castrez rezolv problema cu bataile? Sau nici aia nu-i o varianta sigura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii tin doar ca animalute de casa, si ornament in curte.

Deci daca-i castrez rezolv problema cu bataile? Sau nici aia nu-i o varianta sigura?

Sa va bucurati de ei ca este o placere sa-i privesti. Vecina a inceput cu 2 pt nepoata ei si s-au bucurat cand au aparut din aia micuti si alergau prin curte si chiar si pe strada. Dar .... ca iepuri nu a durat mult si au ajuns 32 si au sapat gropi si tunele si mancau coaja la pomii asa ca placerea sa transformat in disperare. Ia bagat in custi dar a refuzat sa-i tai eu pt ei dar in schimb mi-au dat doua care ..........

Da, daca ii castrezi nu se vor mai bate si se vor ingrasa un pic mai mult si nu e de loc dificila procedura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... sper sa nu ajung asa... cu toate ca la batranete sunt sanse sa fac gradina zoologica in curte, da o invazie de iepuri nu-i chiar ce-mi doresc.

Sa inteleg ca tu esti mare fan de friptura de iepure?

Ma gandesc bine, si poate la primavara ii castrez. Ma mai gandesc. Merci mult de informatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am crescut pe friptura de iepure pt ca nu aveam bani pt carnea din comert acum 35 de ani.

Se cresc usor si se inmultesc repede.

Eu am cam avut gradina zoologica in curte multi anii de zile si inca ma mai atrage.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incet s-a infiripat si morisca de iepuri de carne si acum pot pune pe masa unul pe saptamana.

Am tras spre Marele Belgian chiar daca nu este eficient la mancare si inghite dublu cat o rasa de carne selectata dar parca arata bine cand e la 10 kg.

Dupa multe cautari ma simt atras de Champagne D'Argent si sunt in comunicare cu uni sa-mi procur si eu o linie.

Au blana frumoasa dar si carne gustoasa si cresc repede.

Deocamdata ii tin numai cu "gunoi".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×