Sari la conținut
Forum Roportal
ondydyu

D-zeu se satura de toti -renunta,o ia de la capat

Postări Recomandate

Daca de-zeu se sictireste intr-o zi de toate aberatiile acestei lumi(lume creeata de noi) si se decide sa o ia de la capat cu o alta,fara sa-i mai pese de "balast" dar lasindu-ne sa constientizam totul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt noua pe aici,de fapt nici nu stiu cind voi reveni,dar mi se pare imposibil sa creezi ceva si sa abanbonezi fara sa te uiti in urma;si eu daca gresesc un anumit lucru incerc sa vad de ce;mi se pare fara sens ideea de a ne abandona,ideea de a se sictiri,e un lucru mult prea mare ,e viata,e chipul si asemanarea ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de-ZEU ne-a dat constiinta,puterea de a alege intre bine si rau ;multi nu pretuiesc acest lucru decat atunci cand nu mai au libertate ,putere sau sanatate.Ceea ce cred ca e important pentru oameni sunt acele lucruri pe care un om nu stie sa le aprecieze decat atunci cand nu le are sau le-a pierdut.de-ZEU nu se va plictisi de noi;stiti si voi:''mare e gradina Domnului...si multi au sarit gardul'';intotdeauna va avea de lucru .

Ce-ar fi daca de-ZEU ar inta in somaj?

Am trai intr-o lume utopica ,de nevisat in aceste zile pe Pamant.

Dorinta de a arata altora ce grozavi suntem ne face sa abandonam orice ,oricand chiar daca sunt lucruri de nepretuit ptr altii.

Rezidurile din aceasta lume se pot'' recicla'' ,sau''arde'';si noi putem ajuta sa le ''reciclam''.Trebuie doar putina dragoste ptr cel de langa tine ,indiferent cine e acela!

Daca ar fi sa distruga aceasta lume cineva , sa fiti siguri ca aceia vom fi noi oamenii(? :) !)si nu de-ZEU.Sunt ferm convins ca EL are constiinta cat noi toti ''oamenii ''la un loc!

Lumea aceasta e asa cum ne-o dorim?Cred ca da.Uitati-va cum ne facem singui viata grea,si ne facem noua si altora probleme fara sa ne gandim daca facem bine sau rau.

Numai noi putem face viata mai buna si mai frumoasa;daca ...de-Zeu ne iubeste...si sa stiti ca ne iubeste ,dar noi nu stim sa apreciem asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce credeti voi, dar dupa mine, daca ar fi ca Dumnezeu sa se sature vreodata de noi, as vrea sa fie dupa ce mor (de batranete)... ca mi-ar placea sa-mi duc viata la bun sfarsut! si de altfel, ma ingrozeste imaginea unui potop sau ceva si mai distructiv! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca D-zeu se sictireste intr-o zi de toate aberatiile acestei lumi(lume creeata de noi) si se decide sa o ia de la capat cu o alta,fara sa-i mai pese de "balast" dar lasindu-ne sa constientizam totul?

 

cand vorbesti de divinitate, cred ca e "cuminte" sa folosesti un vocabular mai "ortodox" (ma refer la sictireste)

.... in primul rand ca asta nu s-ar intampla! Dumnezeu nu se satura si nu abandoneaza pe nimeni. el face ceea ce trebuie sa faca. are grija de noi si ne da la fiecare dupa faptele noastre. uneori ne pune si la incercari grele iar noi, in cele mai multe cazuri, Il parasim... Dumnezeu nu e capabil de rautati... noi suntem cei care gresim...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece acest topic este deschis de 2 ori: La rubrica Discutii diverse si aici la rubrica Teoria chibritului si mie mi se pare ca este un topic de teoria chibritului il veti continua aici. Cu cel de la teoria chibritului sa se ocupe un moderator sa-l alipeasca aici.

Acum vad ca e deja mutat. Dar de ce s-o fi pastrat copia?

Editat de Alethia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca D-zeu se sictireste intr-o zi de toate aberatiile acestei lumi(lume creeata de noi) si se decide sa o ia de la capat cu o alta,fara sa-i mai pese de "balast" dar lasindu-ne sa constientizam totul?

Si daca ne saturam noi de D-zeu?Si incepem sa gandim?Sa scapam de limitarea asta?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

offtopic:

nu e deschis si - si; l-am mutat aici, dar la discutii diverse a ramas trimiterea catre topic, sa il regaseasca lumea.

Deoarece acest topic este deschis de 2 ori: La rubrica Discutii diverse si aici la rubrica Teoria chibritului si mie mi se pare ca este un topic de teoria chibritului il veti continua aici. Cu cel de la teoria chibritului sa se ocupe un moderator sa-l alipeasca aici.

Acum vad ca e deja mutat. Dar de ce s-o fi pastrat copia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×