Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Dadylures

Intrebari

Rate this topic

Recommended Posts

Am cautat raspuns la cateva intrebari, pt inceput:

ce inseamna popa ce inseamna preot, e ceva diferenta?

Care eate ea?

Ce inseamna preasfintit de ce nu e suficient numai sfintit, este ceva rang bisericesc?

Am auzit folosindu-se in expresii de catre fete bisericesti termenul de preacurvie. Cum se poate definii? Este oare vreo prevedere punitiva din punctul de vedere al preacurviei? Daca da, atunci inseamna ca trebuie sa existe si un alt nivel de vinovatie la termenul curvie. Sau curvia nu se pedepseste si numai preacurvia. Daca da, atunci care e limita dintre curvie si preacurvie.

Termenul se aplica diferentiat unor categorii de cetateni anume?

Deocamdata multumesc.

Am cautat raspuns la cateva intrebari, pt inceput:

ce inseamna popa ce inseamna preot, e ceva diferenta?

Care eate ea?

Ce inseamna preasfintit de ce nu e suficient numai sfintit, este ceva rang bisericesc?

Am auzit folosindu-se in expresii de catre fete bisericesti termenul de preacurvie. Cum se poate definii? Este oare vreo prevedere punitiva din punctul de vedere al preacurviei? Daca da, atunci inseamna ca trebuie sa existe si un alt nivel de vinovatie la termenul curvie. Sau curvia nu se pedepseste si numai preacurvia. Daca da, atunci care e limita dintre curvie si preacurvie.

Termenul se aplica diferentiat unor categorii de cetateni anume?

Deocamdata multumesc.

Termenul de Preasfint,se aplica numai in bis Orto si poate si Cato.Asta insemna ca aceste persoane sint mai presus de Dumnezeu.

Dumnezeu este numai Sfint.Preasfintii au schimbat legile lui Dumnezeu tocmai din aceasta cauza,ca se simt superiori.

Practic pentru biserica Dumnezeu nu exista,este rastignit pe cruce,asa ca...

Cit priveste termenul curvie este tradus gresit di ivrit, dar oarecum cu intelesul ca o persoana casatorita daca o face se numeste precurvie iar una necasatorita,este curvie.Aceasta ar vrea sa faca diferenta.

Termenul preot sau popa este una si aceeasi numai ca popa este mai mult popular ,pecind preot este termenul literar.