Sari la conținut
Forum Roportal
Pisi7

Ce mai pot face?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna.... am sa va povestesc pe scurt povestea mea...sunt cu un baiat de 5 ani totul a mers foarte bine pana luna asta,cand mi-a spus ca ar fi mai bn sa ne despartim ca s-a cam racit relatia de cand a venit el din romania,mi-a spus ca ma iubeste dar nu la fel de mult cum m-a iubit la inceput si ca decat sa ma insele mai bn ne despartim...am fost deacord cat ca m-am simtit fooarte rau...pe urma dupa doar 3 zile mi-a zis sa ne impacam am fost din nou deacord dar i-am zis sa se gandeasca bn ce vrea,mi-a zis ca incearca sa faca ca totul sa mearga bn...ok ne-am impacat dar il simt foarte distant nu ma mai suna vine la mine foarte tarziu sta o ora doua si pleaca sau vine si imi zice sa cobor cu cainele jos dam o tura de 10 min si pleaca.... mi-a mai spus ieri ca sa vedem ce facem de la anu daca mai continuam sau nu.... ce ar trebui sa fac fetelor sa vb cu el ce sa-i spun,adevarul este ca imi este frica de despartire il iubesc foarte mult..cum sa fac sa ma iubeasca din nou?el i-a spus la varul lui ca nu stie ce sa faca si ca daca se desparte de mine nu stie daca o sa mai gaseasca o fata asa ca mine. deci nu prea inteleg si nu stiu ce sa fac... stiu ca ar trebui sa-l las dupa toate astea dar totusi ma gandesc ca poate il pot face sa-si revina si sa fie totul bine cum a fost inainte..stiu ca nu are pe nimeni deci nu ma insala dar nu stiu ce se intampla..... va rog un sfat.va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt fetita, dar o idee despre treaba asta a ta am, asa ca o sa iti scriu. So: cum bine ai remarcat, nu te mai iubeste. Si asta nu poti decat greu sa schimbi, nu direct. El se intoarce la tine din doua motive. E slab si nesigur interior, si cand se indeparteaza de tine se simte singur si parasit, si pentru ca tu esti fata buna, il iubesti, si el stie ca nu o sa il inseli (din nou slab) si ca poate dormi linistit langa tine. Esti un fotoliu confortabil, cum s-ar spune.

 

Acuma, eu nu am cum sa iti spun ce sa faci vis a vis de el, dar pot sa iti spun ce sa faci vis a vis de tine. Nu mai sta centrata pe el, nu iti mai ghida viata dupa el. El, ca si cum nu ar exista. Si tu risti sa cazi. Ocupa-te mai mult de tine, fa-ti de lucru ceva ce nu il implica pe el, abate-ti gandurile de la el. Fii pe picioarele tale, si ai incredere in tine. Prin asta obtii cel putin doua lucruri; unul e ca te va aprecia mai mult, deci ai mai mari sanse sa ai un om slab (in postura lui), langa tine, si al doilea, ca tu vei sta bine pe picioarele tale, indiferent ce face el sau altul.

 

Te cred ca iti e greu acum, partial si pentru ca te-ai pus intr-o postura vulnerabila. Depinzi de el, si pe el il bate vantul. Directioneaza-te mai mult spre tine, si o sa iti fie mult mai bine in orice situatie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am doua sfaturi...unul mai bun ca altul...

1- Fa-ti un alt prieten

2-Fa-ti mai multi alti prieteni...si pot continua.

Stii ce faceam eu cand prietena pe care o neglijam isi facea alt prieten?;muream de ciuda si-mi faceam si eu alta prietena ...si uite asa dragostea decurgea neintrerupt...wink.gif

sunt cu un baiat de 5 ani

huh.gif...dar nu-i cam mic???laugh.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

el i-a spus la varul lui ca nu stie ce sa faca si ca daca se desparte de mine nu stie daca o sa mai gaseasca o fata asa ca mine.

Deci esti fata buna in opinia lui, numai ca nu te mai iubeste. E "nehotarat" acum pana va intalni pe altcineva. Dupa cum a spus si "nu_vreau", nu e obisnuit sa fie singur deocamdata, dar fi sigura ca daca alta fata ii va starni interesul in viitorul apropriat, va fi cel mai hotarat baiat din sat.

 

stiu ca nu are pe nimeni deci nu ma insala dar nu stiu ce se intampla..... va rog un sfat.va multumesc

Chiar daca nu are pe cineva momentan, ceea ce ar fi trebuit tu sa retii cel mai bine este fraza asta "decat sa ma insele mai bn ne despartim". Deci in mintea lui, posibilitatea asta este foarte reala, numai ca la moment nu o fi avand cu cine. In momentul cand o va intalni pe respectiva, el e constient ca o va face si de aia prefera sa se desparta de tine acum. Cel putin la capitolul asta e cinstit omul, trebuie sa recunosti.

 

In concluzie, nu poti sa-l faci sa te iubeasca precum la inceput. Cel mult poti sa te comporti normal, accepta despartirea dar nu si impacarile astea dupa 3 zile. Ori laie ori balaie. Nu fi "usa" lui rotativa pe care intra si iese cand vrea el, pentru ca asa nu vei rezolva nimic si e aproape garantat ca nu va recapata intensitatea sentimentelor din trecut, fata de tine. Dimpotriva.

 

Ce face el acum e precum maimutza care nu vrea sa dea drumul la craca pana nu sa agatat de alta.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ghiocel ce pot sa-ti spun? E aiurea ca se comporta asa cu tine... Eu una zik sa incerci, kiar daca iti e greu sa nu-l mai bagi asa in seama. Cred ca indiferenta este destul de buna, mai ales in asemenea acazuri. Eu cred ca i-ai aratat prea mult ca il iubesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×