Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Romania: Misogina sau Înapoiata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Da, barbatii au dispus si dispun de o forta fizica net superioara femeii, poate asta i-a determinat sa creada ca, daca fizic sunt superiori femeilor si intelectual le sunt superiori si au cam exagerat cu protectia. Iar fememeilor le-o fi fost greu sa ii contrazica, pt. ca s-ar fi ales cu niscaiva corectii. Asa ca s-au complacut (nu prea aveau incotro) in rolul de slabute (si la putere si la creier).

 

2. Feminitatea nu inseamna supunere. O femeie sigura pe ea poate aparea neatragatoare in ochii barbatilor, pt. ca le zgaltaie putin increderea in sine, tb. sa fie mai atenti la ceea ce spun si la cum se comporta, asta nu inseamna ca nu-i feminina.

1. Ai perfecta dreptate in multe scenari ale realitati prezente. Forta fizica sa dezvoltat datorita nevoii si interactiei cu mediu. In realitate in anumite situati femeile au o forta fizica superioara barbatilor raportat la greutate.

 

2. Daca esti crestina si chiar crezi ce scrie in Biblie atunci supunerea este una din obligatiile femeii. Daca nu, ..... atunci iti faci viata dupa dorinta ta. Observ in jurul meu cum fizic tinerele femei au modificari spre masulinizare si chiar si comportamentul este mai agresiv ca la baieti. In urmatori 10 - 20 de ani or sa apara schimbari sociale clare in aceasta directie.

 

Bai Pacala, te-am provocat eu cu ceva pe tine sau te-ai apucat tu sa emani aluzii subtile sub acoperirea cum ca vezi doamne asa ai interpretat tu acele randuri ?

Adica tradus mai pe sleau ce anume ai vrut sa zici prin "Experiente propri vad eu in aceste randuri" ? Si vezi ca se mai pune un "i" in propri. Bine ti-a zis Pippo.

Deci... ce anume ai vrut sa zici ? Ca i s-ar fi ofilit cumva morcovul la omul meu din cauza ca-s eu prea desteapta sau ca oi avea parte de succes in pat pentru ca-s prea proasta ? Ce experiente proprii ?

Iar acum in loc sa incetezi, vii iar cu faze stupide precum "Imi si imaginez. E virtual." What's your fucking problem ? Te-am intrebat eu aicisha de sanatate sau cum ? N-ai loc de mine pe forum ?

mad.gif Maina poimanine parca vad ca ceri sa-i vazi morcovu lu asta al meu pe web cam ca sa afli daca e virtual sau nu, ca tu esti fan al camerelor web se pare. Pai asa zi frate, ca-ti baga arabu o p**a pe web de-ti scoate ochii din orbite. Ca sa nu mai fie nevoie sa-ti imaginezi. Mascariciule.

O oglinda perfecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Du-te bre si te impusca. Stai pe forum ca un ordinar ca sa provoci lumea aiurea. Nu puteai sa participi si tu la discutie fara sa ma freci pe mine personal la melodie, ca asa te mananca pe tine in fund de ceva vreme am observat. Ia-ti antipatiile si canta-le la alta masa. Inca un comentariu cu aluzie la membri din familia mea si venem noi cum te oglindesti tu in timp ce stai pe bara ca cioara. Dar uite ce-mi racesc eu gura degeaba cu dobitocii pe Roportal...pesemne ca am capiat.

 

PS: Si tine-ti analizele pentru tine. Putin ma intereseaza verdictul unui om de teapa ta.

 

Chiar nu se sesizeaza nici un moderator de provocarile acestui gunoi ? Ca de raspunsurile mele la aceste provocari, de obicei este foarte rapida sesizarea precum si "recompensa".

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Ai perfecta dreptate in multe scenari ale realitati prezente. Forta fizica sa dezvoltat datorita nevoii si interactiei cu mediu. In realitate in anumite situati femeile au o forta fizica superioara barbatilor raportat la greutate.

Atunci cand isi cara bebelusii, spre exemplu. :)

2. Daca esti crestina si chiar crezi ce scrie in Biblie atunci supunerea este una din obligatiile femeii. Daca nu, ..... atunci iti faci viata dupa dorinta ta. Observ in jurul meu cum fizic tinerele femei au modificari spre masulinizare si chiar si comportamentul este mai agresiv ca la baieti. In urmatori 10 - 20 de ani or sa apara schimbari sociale clare in aceasta directie.

 

Nici eu nu mai stiu ce-s si-n ce cred. Dar cred ca ai dreptate, femeile chiar sunt mai agresive, daca verbal ar reusi sa-si exprime agresivitatea cu inteligenta, n-ar fi rau, daca fizic agresivitatea le-ar oferi forta necesara sa poate presta anumite munci fara sa apeleze la ajutorul barbatilor, iar n-ar fi rau, daca agresivitatea verbala s-ar rezuma doar la vulgaritate, atunci ar fi trist, iar daca si-ar folosi forta doar pt. a se cafti cu barbatii, "in lupta dreapta", iar ar fi trist.

 

 

O oglinda perfecta.

Observi numai ce-ti convine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce face el ? Scuipa si scuipa pe cineva, pana primeste un pumn intre ochi, dupa care arata cu degetul la persoana care l-a pocnit si spune "ia priviti ce badaran". :roll:

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Atunci cand isi cara bebelusii, spre exemplu. :)

 

2. Nici eu nu mai stiu ce-s si-n ce cred. Dar cred ca ai dreptate, femeile chiar sunt mai agresive, daca verbal ar reusi sa-si exprime agresivitatea cu inteligenta, n-ar fi rau, daca fizic agresivitatea le-ar oferi forta necesara sa poate presta anumite munci fara sa apeleze la ajutorul barbatilor, iar n-ar fi rau, daca agresivitatea verbala s-ar rezuma doar la vulgaritate, atunci ar fi trist, iar daca si-ar folosi forta doar pt. a se cafti cu barbatii, "in lupta dreapta", iar ar fi trist.

 

3. Observi numai ce-ti convine.

1. Exact. Starea hormonala din acea perioada le da puteri ........ recunoscute de Sovietici si folosite la Olimpiade.

2. Diversitatea comportamentului este mare dar media merge intr-o directie nefeminina traditional. Si alimentele pline cu hormoni isi fac efectul.

3. Comunic numai ce imi convine. Asa e la poker.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Exact. Starea hormonala din acea perioada le da puteri ........ recunoscute de Sovietici si folosite la Olimpiade.

2. Diversitatea comportamentului este mare dar media merge intr-o directie nefeminina traditional. Si alimentele pline cu hormoni isi fac efectul.

3. Comunic numai ce imi convine. Asa e la poker.

Ce-nseamna nefeminin pt. tine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot pronunta,pentru ca ar fi prea mare generalizare.Stiu doar ca in Ro nu am avut dreptul sa-mi practic meseria pentru ca era destinata barbatilor(chiar daca facusem scoala in Occident).M-am lovit de multe,iar meseria a fost unul dintre motivele pentru care am ramas definitiv peste granita.Chiar si acum sunt uneori intrebate de rude ce muncesc eu,iar cand le spun ma iau la misto,pai cum?Ha?O femeie in domeniul asta?Si bineinteles ca nu ma cred si stiu exact ce cred ei ca muncesc io aici :lol:

Da ce meserie ai maica ? Capitan de submarin ? :lol:

 

Acum sa scriu exemplul despre inapoiere.A se retine ca sunt experientele mele si nu generalizez,nici nu bag pe toti in aceeasi oala.

Acum multi ani cand lucram la un restaurant cochet care doar ce se deschisese in Ro(unde eram barman,ospatar,femeie de servici,salahor,spalator de vase etc pe un salariu de mizerie)a decis bossul sa faca festanie sau cum se zice,la restaurantul ala.A chemat vreo 5 preoti ma rog...Eu am spus ca nu pot participa pentru ca sunt atee si acea festanie nu-mi spune nimic.Apoi atunci pe loc m-a concediat,pe motiv ca daca o atee munceste la el,deci e clar ca Dumnezeu nu-i ajuta.Uite asa in 2 minute am fost concediata.

Cred ca mult l-a ajutat d-zeu cand a vazut ca dat afara un om harnic care avea nevoie de un loc de munca. Eu zic ca a trecut festania aia pe langa portile raiului cu viteza luminii. Epic Fail. :rot:

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci ce parere aveti ?

Prostii scrise de o frustrata pokemoanca din mass-media (noua generatia curului de oameni marsavi, adevarate varfuri ale ipocriziei, plangaciosi parsivi care doar dau din gura defiland cu political correctness, o valoare la fel de straina lor precum conceptul de autenticitate). Ma rog, ea probabil nu e frustrata decat de faptul ca vai, astrele si planeta nu ii permit sa isi realizeze potentialul maxim.

 

Dupa parerea mea numai maimutele se plang ca socializeaza numai cu maimutoi, apoi vin si fac ce stiu maimutele sa faca mai bine, adica sa planga ca niste p****e(e clar ca daca asta fac ele doar atat reprezinta, restul corpului e in plus, nu ?), dar nu ca sunt ele proaste, ci ca astrele si planeta e rea.

 

Sfat pentru frustrate: nu iei salariul pe care il vrei, schimba-ti jobul, crezi ca Romania e misogina (cu 80% femei in magistratura, nu mai zic de multinationale), emigreaza.

 

Inca ma mir cum femeile continua cu jelania ca au de-a face numai cu australopiteci. O fi avand legatura cu faptul ca orice emotie feminina e de 10 ori mai intensa decat a unui barbat, dar si de 10 ori mai volatila, si culmea, le apuca emotiile exact atunci cand nu ar trebui (de exemplu cand isi negociaza salariul).

 

Sa continui ?

 

Btw, cand oi iesi eu cu maceta pe strada sa ciopartesc tigani, atunci sa fie Romania comparata cu Rwanda, cat despre arabi, parerea mea e cunoscuta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-nseamna nefeminin pt. tine?

Buna intrebarea.

Deci exista masculin si feminin in Lumea asta.

Organisme neutre sunt extrem de rare si o anomalie in general.

Adolescentele au din ce in ce o osatura mai masculinizata si se observa in general la maini si la picoare.

Asta eu o atribui alimentatiei cu carne de la animale crescute pe baza de hormoni care sunt de fapt masculini.

In societatile unde nu a patruns o astfel de alimentatie nu se observa aceasta schimbare.

Comportamentul a devenit agresiv atat fizic cat si ... social si asta a dus la o izolare sociala cu repercusiuni neplacute pt unele fete sau pt familiile lor.

Genetic femeile si barbati sunt construiti diferit si asta influenteaza si comportamentul si niciodata nu va fi egalitate.

Un exemplu vizual ar fi marul si para.

Sunt doua fructe distincte dar sa gasit cineva sa le combine si sa produca hibridul mar-para care este un strain intre cele doua.

Dar viitorul isi are drumul lui si noi doar putem observa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre agresivitatea exacerbata a barbatilor, ca raspuns la agresivitatea in crestere a femeilor, ce spuneti?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×