Sari la conținut
Forum Roportal
aberatii

ce sa facem si ce nu?cand sa facem si cand nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si sa nu uitam ca e regula sa nu se celebreze nunta in post, ca e pacat, nu-i asa? ei bine, daca te duci si platesti dezlegare la episcopie, se rezolva si aspectul pacatului si-ti da liber pentru nunta. a patit-o de curand viitoarea mea cumnata. :friends: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si sa nu uitam ca e regula sa nu se celebreze nunta in post, ca e pacat, nu-i asa? ei bine, daca te duci si platesti dezlegare la episcopie, se rezolva si aspectul pacatului si-ti da liber pentru nunta. a patit-o de curand viitoarea mea cumnata. :friends: :spiteful:

 

Excelent Dark_light.

Dezlegarile.

cam la orice este dezlegare. Daca vrei sa fii hirotonit preot da ai savarsit niste pacate care nu sunt compatibile cu preotia se poate totusi obtine o .....daaaa ati ghicit .... o dezlegare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:friends:

 

OUPSSS

n-o stiam pe asta cu fotografiatul. Eu am facut poze. Fara sa ma vada nimeni :P

- aprinsul lumanarilor pentru vii si pentru morti.

- orezul de post la cazan pentru pomana (deliciosssss yumii yumiii :D )

- tragerea clopotelor pe bani

- legatul epilepticilor cu funii groase (vezi Tanacu)

- deschisul evangheliei (o metoda de ghicit)

- afumatul cu tamaie

- apa sfintita

Maximus :D ma, esti rrau, da' rrrauuu :)

 

si sa nu uitam ca e regula sa nu se celebreze nunta in post, ca e pacat, nu-i asa? ei bine, daca te duci si platesti dezlegare la episcopie, se rezolva si aspectul pacatului si-ti da liber pentru nunta. a patit-o de curand viitoarea mea cumnata. :doh: :friends:

bravo dark :ok: :good:

:D super postul

 

Excelent Dark_light.

Dezlegarile.

cam la orice este dezlegare. Daca vrei sa fii hirotonit preot da ai savarsit niste pacate care nu sunt compatibile cu preotia se poate totusi obtine o .....daaaa ati ghicit .... o dezlegare.

cum le zicea la astea ? "bule papale" ? sau "inocente"...se poarta si la vatican. :spiteful:

pey nu ? pey ce p...ana cui semneaza ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maximus :friends: ma, esti rrau, da' rrrauuu :friends:

bravo dark :D :)

:D super postul

cum le zicea la astea ? "bule papale" ? sau "inocente"...se poarta si la vatican. :spiteful:

pey nu ? pey ce p...ana cui semneaza ? :D

 

Merci Marlboro. O iau ca pe un compliment.

 

 

Inocente le zicea. Iertari in alb. E ca in jocurile de strategie. Acumulezi resurse si cumperi vieti (sau viata de apoi :D )

 

Da iti dai seama ca dezlegarea asta in alb nu se da chiar asa pe buzunaru' gol.

Vorbeam de buzunaru spiritual. Sa va fie rusine daca va ganditi la altceva :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da iti dai seama ca dezlegarea asta in alb nu se da chiar asa pe buzunaru' gol.

Vorbeam de buzunaru spiritual. Sa va fie rusine daca va ganditi la altceva :spiteful:

 

spiritual, categoric! si nu vorbeai de goliciune, ci de un fel de acoperire...tot spirituala. aia ma intereseaza pe mine teribil.

oare pentru rascumpararea pacatului prin intermediul banilor ce justificare exista?

(hehehe...dragostea barbatului trece prin stomac si rascumpararea pacatului pe undeva putin mai jos...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spiritual, categoric! si nu vorbeai de goliciune, ci de un fel de acoperire...tot spirituala. aia ma intereseaza pe mine teribil.

oare pentru rascumpararea pacatului prin intermediul banilor ce justificare exista?

(hehehe...dragostea barbatului trece prin stomac si rascumpararea pacatului pe undeva putin mai jos...)

 

Ca sa sintetizam putin mie mi se pare ca asta este sabia cu 2 taisuri a "traditiei" si modul ei gresit de a pastra niste valori in ortodoxie.

Astea sunt valorile care se pastreaza.

 

E f important sa te uiti pe cutia de pate daca este de post, daca prajiturile sunte de post, daca pizza e de post

da nu e deloc important daca il urasti pe cel de langa tine, daca il minti, daca ii vorbesti urat.

 

Nu e important daca barfesti, daca esti lenes dar in schimb e important sa te duci pe la toate slujbele, sa te inchini de 500 de ori si sa iti chemi numai rudele si prietenii la o pomana sau parastas.

 

Usor usor "traditia" asta se transforma intr-un set de reguli fara semnificatie pe care numai persoanele in varsta le mai cunosc si la care trebuie sa apelezi cand ai o problema care intra in sfera religioasa.

 

Si usor usor aparentele i-au locul lucrurilor importante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate am inteles...facem lucruri pe care le fac toti,fara sa stim ce inseamna....chiar si in biserica totul se cumpara cu bani :spiteful: (pana la urma si iertarea pacatelor,parca am fi pe vremea inchizitiei)..sau dak ai facut un pacat primesti iertare dak faci tot ce iti zice preotul(cumperi n lumanari,fani muuuuulte netanii.citesti multe rugaciuni)....Atunci imi pare rau sa zic,dar dak se mai practica si asa ceva atunci intradevar viata nu este corecta :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cate am inteles...facem lucruri pe care le fac toti,fara sa stim ce inseamna....chiar si in biserica totul se cumpara cu bani :spiteful: (pana la urma si iertarea pacatelor,parca am fi pe vremea inchizitiei)..sau dak ai facut un pacat primesti iertare dak faci tot ce iti zice preotul(cumperi n lumanari,fani muuuuulte netanii.citesti multe rugaciuni)....Atunci imi pare rau sa zic,dar dak se mai practica si asa ceva atunci intradevar viata nu este corecta :friends:

 

Zi merci ca suntem departe de vremea Inchizitiei.

Pai nu ti-ar placea sa vezi cum protesteaza Amnisty International impotriva arderii pe rug a vrajitoarelor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unirea in fata lui Dumnezeu are importanta numai pentru cei care cred si isi doresc binecuvantarea divina.

eu, de exemplu, pun mult mai mult pret pe casatoria religioasa decat pe cea civila. casatoria civila nu da altceva decat o hartie. cu ce schimba acea hartie iubirea si respectul reciproc dintre soti? cu nimic. pe cand prin casatoria religioasa credinciosul isi asuma niste datorii si responsabilitati (materiale si spirituale) fata de familia pe care a creat-o cu alta persoana si isi pune noua familie sub protectia si binecuvantarea lui Dumnezeu.

Prin casatorie, oricare ar fi ea (civila sau religioasa) mirii isi asuma responsabilitati si obligatii, recunosc drepturile celuilalt. Presupun ca nu ai fost casatorita, dar macar ai ascultat ceea ce se spune la Starea Civila mirilor? E alegerea ta sa preferi casatoria religioasa in favoarea celei civile, dar pasul pe care il faci in acele momente este acelasi, indiferent daca implici sau nu o religie sau alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin casatorie, oricare ar fi ea (civila sau religioasa) mirii isi asuma responsabilitati si obligatii, recunosc drepturile celuilalt. Presupun ca nu ai fost casatorita, dar macar ai ascultat ceea ce se spune la Starea Civila mirilor? E alegerea ta sa preferi casatoria religioasa in favoarea celei civile, dar pasul pe care il faci in acele momente este acelasi, indiferent daca implici sau nu o religie sau alta.

 

Dar nu isi asuma de exemplu faptul ca vor fi impreuna pana ce moarte ii va desparti. (numai la cununia religioasa)

Oricum chestia asta nu se respecta la ortodocsi de exemplu.

De ce te mai cununa si a doua si a treia oara daca zice "Ce Dumnezeu a unit, omul sa nu desfaca."?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×