Sari la conținut
Forum Roportal
aberatii

ce sa facem si ce nu?cand sa facem si cand nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce trebuie sa facem la biserica?..Cand trebuie sa ne facem semnul crucii,sa facem plecaciuni?..Ce nu trebuie facut in biserica(tot se spune ca prin fata altarului nu ai voie sa treci,nu ai voie sa atingi nush ce,etc)...Care este explicatia acestor "obiceiuri"?Scrie undeva de ele sau dak nu,de la cine le-am preluat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce trebuie sa facem la biserica?..Cand trebuie sa ne facem semnul crucii,sa facem plecaciuni?..Ce nu trebuie facut in biserica(tot se spune ca prin fata altarului nu ai voie sa treci,nu ai voie sa atingi nush ce,etc)...Care este explicatia acestor "obiceiuri"?Scrie undeva de ele sau dak nu,de la cine le-am preluat?

daca vrei sa le practici, le afli usor participand la intalnirile comunitatii respective

daca vrei sa afli explicatii, le vei gasi, la cele mai multe, citind carti de religie, de liturgica... insa, multe obiceiuri au origini necunoscute - parca tu stii exact de unde provine orice obicei din familia ta...!?!

 

daca vrei explicatii, sa vorbim punctual: spune pe rand ce ai observat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa le practici, le afli usor participand la intalnirile comunitatii respective

daca vrei sa afli explicatii, le vei gasi, la cele mai multe, citind carti de religie, de liturgica... insa, multe obiceiuri au origini necunoscute - parca tu stii exact de unde provine orice obicei din familia ta...!?!

 

daca vrei explicatii, sa vorbim punctual: spune pe rand ce ai observat

 

 

 

In primul rand..o chestie la care nu ii gasesc un raspuns:incepe unul sa isi fac cruce in biserica si imediat ii vezi pe toti ca fac(de ce?).Apoi..la ortodocsi cik nu este voie sa treci prin fata altarului,insa eu ma intreb de ce?..sau cand se aseaza toti in genunchi...sunt anumite momente cand trebuie sa faci asta?....explicatii cik as gasi in cartile de religie?..Am cerut unui preot o astfel de carte,(de dogmatica,asa se chema cartea pe care mi-a dat-o),insa nu explica mare lucru..si eu ink ma intreb care ar fi raspunsul la intrebarile mele...De ce atunci cand preotul iese cu Sfintele Daruri unii oameni se aseaza inaintea preotului ca acesat sa treaca peste ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multe dintre actiunile facute de credinciosi in biserica se datoreaza unor traditii locale - asa cum sunt obiceiurile in orice familie

multe gesturi, insa, au semnificatii speciale

 

intr-o carte de dogmatica gasesti dogmele, teoriile teologice care sustin credinta, nu gasesti modurile de aplicare a credintei

cartile de liturgica dau multe indicatii pentru celebrarile bisericesti

 

eu pot sa-ti raspund cu aplicatie in Biserica Catolica

 

incepe unul sa isi fac cruce in biserica si imediat ii vezi pe toti ca fac(de ce?).
catolic, se face cruce mult mai rar in celebrarile liturgice, astfel: la inceputul Liturghiei, la binecuvantarea apei (cand se face) si la sfarsitul liturghiei

ortodox, se cuvine semnul crucii de cate ori se rosteste Numele lui Dumnezeu (Tatal, Fiul sau Sfantul Duh), asa ca atunci cand credinciosii de langa altar isi fac cruce, cei mai de la intrarea in biserica isi fac si ei cruce banuind ca s-a rostit Numele lui Dumnezeu (nu prea se aud in toata biserica vorbele preotului)

 

nu este voie sa treci prin fata altarului,insa eu ma intreb de ce?
este exact ca la trecerea "oficialitatilor": politistul nu iti permite sa treci strada pana nu trece coloana...

ortodox, s-a generalizat aceasta interdictie la altar pentru ca oamenii nu prea stiu cand "trece coloana" (cand iese preotul de la altar cu Sfintele Daruri)

catolic, se recomanda ca la trecerea prin fata altarului sa se faca o pauza si o plecaciune, adica sa nu treci grabit, ca sa constientizezi trecerea (Dumnezeu ne recomanda sa facem astfel in toata viata noastra, sa nu trecem grabiti - in fata altarului exersam aceasta pantru a o practica in viata de toate zilele....)

 

sau cand se aseaza toti in genunchi...sunt anumite momente cand trebuie sa faci asta?....

catolic, este un moment fix in care ne asezam in genunchi: la Prefacere

ortodox, sunt mai multe momente, dar multe dintre ele sunt traditii locale (asa cum sunt momente cand ne ridicam in picioare - in bisericile catolice, credinciosii stau in banci in mare a timpului - dar nu este la fel in orice biserica)

totusi, unele indicatii de "pozitie" (precum asanele din Yoga) gasim in Liturghier pentru momeetele mai importante (la noi, in cartea din care citeste preotul, sunt trecute si indicatii precum: "preotul cu mainile ridicate spre cer", "credinciosii se ridica in opicioare", "credinciosii ingenuncheaza"... - aceste indicatii erau si sunt trecute cu rosu in text, si de aici a aparut termenul de rubrici!)

 

De ce atunci cand preotul iese cu Sfintele Daruri unii oameni se aseaza inaintea preotului ca acesat sa treaca peste ei?
din reverenta, probabil - oricum, nu este o obligatie, ci doar un obicei al credinciosilor mai ferventi

 

 

 

daca ti-au placut raspunsurile mele si ti-au fost de folos pentru intelegerea fenomenului litugic/religios, mai vorbim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu pot sa-ti raspund cu aplicatie in Biserica Catolica

 

catolic, se face cruce mult mai rar in celebrarile liturgice, astfel: la inceputul Liturghiei, la binecuvantarea apei (cand se face) si la sfarsitul liturghiei

ortodox, se cuvine semnul crucii de cate ori se rosteste Numele lui Dumnezeu (Tatal, Fiul sau Sfantul Duh), asa ca atunci cand credinciosii de langa altar isi fac cruce, cei mai de la intrarea in biserica isi fac si ei cruce banuind ca s-a rostit Numele lui Dumnezeu (nu prea se aud in toata biserica vorbele preotului)

MariaB, cum a aparut facutul crucii, si de ce este diferenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am gasit (inca!) nimic despre momentul initial al facutului crucii, nici despre dicferentierea dintre stilul catolic si cel ortodox - doar comentarii ulteriare, in care evident ca fiecare "trage spuza pe turta lui"

 

din ceea ce am inteles eu (deci fara sa pot face trimitere la vreun document...), binecuvantarile pe care le dadeau primiii vestitori ai Evangheliei erau insotite si de gesturi care sa faca trimitere la acel Isus care a fost rastignit pe cruce

deci, evanghelizatorul facea semnul crucii, unii credeau in evanghelizarea respectiva si se puneau sub semnul facut de evanghelizator - semn care era semnul crucii

apoi oamenii au inceput sa faca semnul respectiv asupra copiilor, de exemplu, cu speranta ca aceasta ii va pazi...

apoi si-au facut si personal semnul crucii, cu aceeasi speranta

era un gest de incredere si de dorinta de a avea incredere, intr-o lume in care greutatile erau multe si greu de suportat...

 

gestul respectiv a aparut treptat si s-a transformat in obicei in ceva timp - dar textele Noului Testament fusesera deja scrise!

(daca evreii au mult mai multe obiceiutri trecute in Biblie este pentru ca textele biblice s-au alcatuit pe parcursul a doua mii de ani - dar textele sfinte ale crestinuilor au fost alcatuite in doar doua sute de ani)

stii ca dupa Reforma, semnul crucii a fost abandonat de anumite biserici...iata cioanas, de pilda, nu se

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da

 

Bisericile reformate au eliminat multe din practicile catolice, uneori ca fronda fata de Catolicism, alteori pe argumente evidente, atat de evidente incat si Biserica Catolica a facut la fel ulterior (dar prea tarziu sa se mai poata reface unitatea!)

e vorba de cele 7 (parca, poti confirma, te rog) ceremonii sacerdotale existente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×