Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Uniunea Europeana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As dori ca vreunul in userii care sunt cultivati,sa ne ilumineze si pe noi cu privire la structura institutionala a Uniunii Europene.

Toooooata buna ziua buna ziua,auzim UE una/UE alta, dar noi/hai eu ,cetateanul roman obisnuit, ma pierd in cantitatea de institutii europene, care culmea,pot lua decizii ce ma intereseaza. :stars: Este un talmes-balmes de comitete si comitzii.

Eu is inmod particulier interesata de "Common Foreign and Security Policy", caz cand am realizat ca talmesul din capul meutre clarificat,fapt pt care cu umilinta cer ajutorul vostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Common Foreign and Security Policy (of the EU)

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Foreign_and_Security_Policy

 

 

1993–2009: Pillar System

 

The weaknesses evident in EPC — apparent for example during the Yugoslav wars — led to a desire to strengthen foreign policy. This was consolidated in the Maastricht Treaty, which entered into force in 1993 and established the European Union. While the previously existing supranational European Economic Community became one of three pillars, two more pillars were erected. The second CFSP-pillar was based on intergovernmentalism, meaning unanimity between members in the Council of Ministers and little influence by the other institutions.

 

The Amsterdam Treaty created the office of the High Representative for the Common Foreign and Security Policy (held by Javier Solana until 1 December 2009) to co-ordinate and represent the EU's foreign policy.[5]

 

2009–present: Consolidation

 

The Treaty of Lisbon took effect in December 2009 and brought an end to the pillar system. The CFSP's status of being a "pillar" thus ended. Furthermore, in an effort to ensure greater coordination and consistency in EU foreign policy, the Treaty of Lisbon created a High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy, de facto merging the post of High Representative for the Common Foreign and Security Policy and European Commissioner for External Relations and European Neighbourhood Policy. The High Representative will be in charge of an External Action Service that was also created by the Treaty of Lisbon. This will essentially be a common Foreign Office or Diplomatic Corps for the Union.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspuns.

O parte din informatii am gasit-o, dar mai apoi s-a complicat foarte rau, o idee in mai multe tratate, creata si rafinata, o armata care de fapt nu este o armata si altele multe si marunte. De numele Havier Solana am auzit eu ante la teveu ,de Catherine Ashton insa niciodata. Sau cu ce manca politica asta.

Dar dincolo de CFSP am zis sa deschid topicul pentru cine ar vrea si ii tenat de lectii despre structura UE. Eu am gasit schema alaturata si ma gandeam ca ar fi minunat ca cei doritori si care stiu sa ne spuna cate ceva despre fiecare institutie, ce face fiecare.....cum ne influenteaza viata, daca si cine ne reprezinta acolo.

Sunt absolut convinsa de cantitatea de informatii ce se afla deja online, fara vreo pretentie didacticistica,eu sper ca citind aici despre institutii, om retine mai usor si datorita limbajului informal, al cercului de amici virtuali. Din cauza ca deseori imi permit prea multe, am crezut ca a face un topic cumva didacticist ar fi fun,plus ca eu admit a fi foarte limitata in tema UE.....insa se pare ca nu o sa am mult succes.

Eu promit sa mai scriu aci, cand ma mai clarific.....in masura in care as putea vreodata sa-mi arog un rol atat de inalt.

post-27967-0-70089900-1324224859_thumb.gif

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×