Sari la conținut
Forum Roportal
Xdivinx

problema placa video

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Am si eu o problema cu placa video(cred). Am placa ATI HIS 4650 512MB. Cand intru intr-un joc care inainte imi mergea foarte bine, dupa 10 min, calculatorul isi da restart si dupa ce se incarca chestia cu windows apar niste dungi pe ecran. Problema mi se intampla la jocuri gen Cs source, Prototype, dar pot sa intru in altele cum ar fi cs 1.6 fara nici o problema. Daca aveti vreo idee va rog sa o postati. Multumesc!

 

PS(daca va ajuta) : am luat calculatorul cu tot cu placa acum un an jumate:)

Editat de Xdivinx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa spun ca imi apare un Blue screen de pe care nu reusesc sa descifrez ce scrie pentru ca atunci cand ajunge la 100% se restarteaza.

Si am vorbit cu un amic care mi-a dat o aplicatie: http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/GPU-Z.shtml . Printscreen: http://imageshack.us/photo/my-images/43/abcdvv.jpg/ (uitati-va la fan speed si gpu temperature)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Paul Brahtl: unde ai vazut temperatura la CPU? Eu nu vad decat informatii legate de placa video..oricum...93 de grade este un pic cam mult totusi.

 

Daca chestia asta s-a intamplat asa brusc, din senin fara modificari de ceva timp atunci sfatul lui este foarte bun: incepi cu o curatenie temeinica in carcasa. Scoti tot praful, dai cu o pensula prin radiatoare peste tot pe unde apuci (sau cu aer comprimat daca ai) si elimini praful si mai scazi din temperaturi. Daca situatia ramane constanta atunci schimbi pasta sau poate cooler-ul (daca problema e la procesor...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Paul Brahtl: unde ai vazut temperatura la CPU? Eu nu vad decat informatii legate de placa video..oricum...93 de grade este un pic cam mult totusi.

Sorry, din viteza am citit CPU in loc de GPU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am dat de o mare belea. Am cumparat azi o placa video AMD RADEON HD 5450 si cand am dat sa o montez pe placa de baza MSI MS-716, iar cand apas pe ON, coolerul de la procesor o ia razna, in sensul ca se inverte la viteza maxima, pe monitor nu imi apare nimic. Placa de baza mai are si placa video integrata un ATI x200 series, si nici aceasta nu merge cand e bagata HD 5450. Am fost la magazin cu placa video, si surpriza merge fara probleme, dar la mine are o problema si nu stiu care e. Cel de acolo mi-a spus ca nu are cunostinte si ca nu isi poate da cu parerea, dar mi-a zis ca poate fi sursa deoarece cooler de la placa video functioneaza dar nu transmite imagine, dar totusi daca ar fii sursa de ce o ia razna cooler de la procesor?

Ar mai fii ceva de precizat, placa de baza are PCI-E x16 1.0, iar video este pe PCI-E x16 2.1, dar multi au zis ca nu ar fii o problema cat timp slotul este acelasi, si un exemplu logic ar fii acela sa conectezi un stick cu usb 3.0 la unu cu 2.0, stick-ul lucrand la puterea de 2.0, si mi se pare foarte logic.

 

Ceva idei de ce imi face asta placa video?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E clar un caz de incompatibilitate intre doua componente.

In opinia mea ai cam doua variante:

- faci un update de BIOS si vezi daca rezolva problema, si daca nu o rezolva astepti ca la unul din urmatoarele update-uri sa se rezolve

- schimbi placa video cu alta compatibila cu placa ta de baza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am instalat driverele ok iam dat restart dupa cum mia cerut miam instalat un joc si mi se blocheaza am zis ca e de la joc am instalat alt joc si mi se blocheaza dar am observat ca mi se blocheaza si cind ma uit la filme placa ii compatibila ce sa fie oare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut am o problema cu placa video ... nu pot instala nici un driver la placa video asus eah4550 series am incercat foarte multe versiuni ;( se instaleaza pana cere restart iar cand se aprinde monitorul nu are semnal ... nush ce sa fac stiti voi ceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×