Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Dezamăgirea

Postări Recomandate

      Cred ca dezamagirea nu are legatura cu varsta... si cele mai crunte dezamagiri sunt cele in care pierzi aprecierea, respectul sau dragostea unei persoane. Cand ceea ce considerai ca ti se cuvine pe drept, ti se ia si acea persoana pleaca. Nu am simtit niciodata o suferinta mai mare decat asta. Experimentez aceasta pierdere chiar acum si pot spune ca trebuie sa faci tot posibilul sa constientizezi ca lucrurile cele mai frumoase sunt si cele mai volatile, cum e dragostea unei femei.

Dezamagirea nu are legatura cu varsta numai in cazul in care ai ajuns la 40+ si ai ramas cu inocenta de la -20. Daca stii sa inveti din experientele vietii...in timp...dezamagirea cauzata de altii se estompeaza, poate deveni inexistenta. Cand realizezi ca drumul viitor e mai scurt decat cel care-a trecut, s-ar putea sa nu irosesti nici macar o flegma pe...o lipsa de-apreciere, o lipsa de respect si o dragoste pierduta in care - de fapt  - n-ai avut niciodata un rol principal.

Apropo...ceea ce ti se cuvine de drept e doar ceea ce-ai realizat cu forte proprii. :)

(La dracu, e greu sa scrii pentru cei tineri! Cred ca tre' sa renunt la "ioioi" si sa scriu acolo "bivol".)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce e dezamagirea?

moartea sperantei.

Dezamagirea este moartea amagirii. Este speranta devenita amagire, iluzie, fantasma. Editat de Athmy
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai asteptari prea mari sau nerealiste de la o persoana, situatie, sau de la tine, esti dezamagit. Intensitatea dezamagirii depinde de multi factori...ce fel de persoana esti, cine te-a dezamagit si in ce fel, situatia care nu s-a rezolvat conform asteptarilor tale, varsta..etc.

Asa, ca definitie... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai mari dezamăgiri îți sunt provocate de oamenii la care ai ținut.    Cu cât ți s-au lipit mai mult de suflet, cu atât mai crunt.    
Care ar fi soluția?  Să nu te mai apropii de nimeni?  Să stai mereu în gardă?

Eu nu pot să trăiesc așa.    
Înseamnă că o să mi-o mai iau până când voi muri   :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le ignori acele persoane pe viitor, ca odata te-au jignit, vor face mereu.   Te vei apropia de persoane noi cu precautie, nu te deschizi ca SESAM la comanda!!!

Nu iei decizii pripite.  Durerea lor nu te doare si pe tine!   Ce-i urgent la ei, pentru tine nu este si le pui in vedere ca tu ai alte planuri.    etc.,

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dezamagirea bate la usa multora care nu vor putea plati cheltuielile cu locuintala iarna si de acum incolo.  Au locuit cu chirie mereu iar la batranete fiind si singuri sint fortati de imprejurari sa se mute cu cineva sa imparta costul vietii.    In Ungaria a inceput deja ca sa prinda contur metoda asta de supravietuire, iar toti vor din cei buni chiriasi sau stapani de case, ca la inceput de orice eveniment.   Varsta nu conteaza daca nu le ploua sau ninge mai tarziu.   Acum am citit si in ziar dar mai devreme m-a sunat cineva de aici daca am pe cineva in Ungaria si cauta partener de locuit, n-a stiut ca nu sint din Ungaria. 

Ideea nu este rea ca se rezolva si singuratatea, eu mult mai demult m-am gandit la asta pentru sora mea, dar soarta a decis altfel.   Sotul ei a fost foarte bolnav cu inima, a fost carpit de 2-3 ori cu diferite noi aparate experimentale si l-am pus in tema ca sa nu fie surprinsa intr-o zi si sa stea singura, izolata.   Am si gasit o locuinta cu 1 dormitor si i din fiecare necesitate plus balcon ca era undeva langa Piata Unirii o cladire mai veche, solida, etai 1, era perfect, urma sa-l curatam dar ea s-a dus inaintea sotului.   Nu mai fac planuri niciodata ca nu reusesc!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca ne mai lipsea asta tocmai azi, fiind Craciun.   O persoana pe care o cunosc si atat, de la cineva a cerut numarul de telefon ca vrea sa dea de lucru sotului meu :eek: 

"A auzit" ca se descurca pe zapada si gheata pe drum si vrea sa mearga sa-l aduca pe o ruda sau prieteni din Houston la Phoenix, dar aia conduc masina lor, OMU' decat sa le supravegheze sa le scoata din santuri, sa dea zapada cu lopata jos de pe ei cat au dormit in masina ca nu dau bani pe hotel, si din astea, sa le impinga unde nu mai tine clocitoarea lor.     

Da' ce s-a suparat ca i-am zis mai sint 3 luni pana-n 1 Aprilie!!!   Parca-i datoram ceva, asa-mi vorbea dar nici n-am vorbit cu ea vreodata, doar am stat la o masa unde era si ea.  Nu voia sa-mi spuna de la cine a luat numarul de telefon, dar am spus acea persoana sa-i faca asemenea servicii, nu noi.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×