Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
Boloni Tg-mures

Fetita de 8 ani - pielea de pe degete (palma - talpa) se exfolieaza

Rate this topic

Recommended Posts

Buna ziua,

Fetita nostra de 8 ani se confrunta cu o exfoliere a pielii de pe degetele de la maini si picioare ce s-au extins spre palma si talpa piciorului, de 15 zile..

Noi(parintii) am considerat ca este deshidratata, fetita avand un program incarcat (scoala cu program prelingit si antrenamente in fiecare zi pana seara la 7).

Ca si alte simptome am observat :

-buzele ei sant uscate, are limba alba, iar pielea de pe maini si picioare este foarte groasa, cu dungile foarte pronuntate (ca la o persoana in varsta)

Am inceput cu o hidratare buna a pielii(ulei de catina cu vit A, B, C, D, crema cu vit A, si al organismului cu multe lichide, Centrum Junior).

A facut si un control dermatologic unde iau prescris Dermazin crema, din spusele medicului`multi copii fac astfel de reactii fara nici un motiv, dar trece`.

Dupa 2 saptamini de tratament nu se vede nici o imbunatatire, ba chiar s-a extins exfoliere pina la glezne si incheieturi.

Nu are mancarimi!

Maine ai facem toate analizele, Exodat, urina, coprocultura, Ca, Fier.etc.

Daca aveti recomandari, idei, propuneri, deoarece santem foarte dezamagiti, va santem recunoscatori cu toata familia.

Va multumim,

Edited by Boloni Tg-mures

Si baiatul meu de 12 ani a avut aceeasi problema luna trecuta si l-am dat la recomandarea med dermatolog cu LOCOID CREMA de doua ori pe zi ,si aerius pastile-1 /zi(10 zile).I-am facut si toate analizele care i-au iesit f. bune.