Sari la conținut
Forum Roportal
Danielmyk

Raiffeisen Banca pentru Locuinte

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Doamnelor si dominlor nu va mai lasati amagiti de vrajela de Raiffeisen Banca pt locuinte este o foarte mare teapa

ECONOMISETI LA EI 5 ANI SI DUPA ACEEA POTI SA IEI UN CREDIT ZIC EI CU DOBANADA DE 6% DAR LA SFARSIT CAND FACI CACULUL PLATESTI CREDITUL IN 8 ANI CU DOBANDA DE 50%

 

EXEMPLUL LOR PT CREDIT LA RBL

 

Atasat va trimit o oferta de finantare locativa pentru contractul dumneavoastra:

 

Suma contractata : 21.000 lei

Sold actual ( + depunere ulterioara de 1.000 lei pentru atingerea pragului de 50% ) : 10.581 lei

Valoare credit : 10.732 lei

Rata lunara : aprox 160 lei

Perioada credit : aprox 94 luni

Venit minim necesar : 600 lei

 

Comisioane: - de analiza dosar : 3% din valoarea creditului, se retine din credit

- comision anual de administrare : 24 lei

- comisionul de risc : 0,09%, se retine lunar din valoarea creditului

 

Aceste informatii sunt cu caracter orientativ, urmand ca raspunsul final sa-l primiti ulterior analizei dosarului de credit.

 

DE FAPT UN CALCUL SIMPLU 94*160=15040 LA UN CREDIT DE 10732 INSEAMNA 47%+3%ANALIZA DOSAR =50% IN 8 ANI ! O FOARTE MARE TEAPA!

Editat de Danielmyk
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca problema este ca nu ti se explica mai nimic la inceput si ca nici nu esti lasat sa citesti contractul acolo, inainte de a-l semna. Eu asa am patit si acum caut informatii pe net - pt ca nu am incredere ca daca ma duc la banca sa intreb mi se raspunde sincer si complet! - macar sa stiu cum si in ce fel m-am tepuit :(((

 

Incep sa cred ca, de fapt, bancile nu au nici un interes ca noi chiar sa economisim sau sa luam credit, ci de fapt interesul lor este sa te jumuleasca de bani in momentul in care tu, avand o problema urgenta, vei scoate banii aceia inainte de termen. Altfel nu-mi pot explica jaful pe fatza la care esti supus, cand trebuie sa platesti comision pe TOATA suma inclusiv cea pe care ai lua-o pe credit, chit ca tu ai depus acolo doar cateva sute de lei, sa zicem. Adica vei plati un comision pe niste bani care nu exista si pe care nu i-ai depus si nici nu i-ai luat!

 

Altfel, nu-s decat niste bani blocati, iar prima aceea aud ca se plateste la Sf. Asteapta.....

 

Eu una consider ca am fost pacalita si consider ca voi pierde lunar 100 de lei. Asta e, acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acest program "Banca pentru locuinte" este folosit de mai multe banci ; la un moment am intrebat si eu despre el si mi s-a explicat ca avantajul este ca in cei 5 ani statul acorda o prima in valoare de maxim 250 euro la care se adauga si dobanda bancii pentru suma depusa (care intradevar este mica) - aceasta este prima etapa - de economisire - intradevar daca retragi banii in aceasta perioada se pierde prima de la stat si se cere comision de retragere in avans, dar acest aspect este precizat de la inceput.

 

abia apoi urmeaza etapa de creditare - care are dezavantajele sale ca orice credit!

 

dar am intrebat si mi s-a spus ca se pot retrage doar banii pe care i-ai depus fara a face un credit; practic economisesti niste bani pe care ii poti folosi pentru altceva - de exemplu pentru reamenajarea casei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×