Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Decalogul lui Andrei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Decalogul lui Andrei

 

(invatatura ateista)

 

1. Sa nu ravnesti la alte vieti care nu sunt nici in cer, nici pe Pamant, nici dincolo de el...

 

2. Sa nu ai alti dumnezei afara de natura! Sa nu-ti faci chip cioplit din semenii tai si nici din fiintele inchipuite de tine sau de semenii tai... Alege-ti ca icoana frumusetea naturii adevarate.

 

3. Cinsteste viata ca pe parintii tai creatori!

 

4. Sa nu iei numele acestei vieti in deşert ca numele tau sa nu fie luat in deşert de viata...

 

5. Adu-ti aminte de zilele de weekend ca sa le slavesti si sarbatoreste-le cumpatat cu o plimbare prin parc cu prietenii...

6. Fii bun intru toate faptele tale cinstind munca de jos a celor saraci si pe cei aflati in necaz...

 

7. Sa nu minţi!

 

8. Sa nu gandesti necurat impotriva aproapelui tau si sa nu faci nimic din ce-ar putea duce la moartea si tristetea aproapelui tau!

 

9. Sa nu iubesti alta viata afara de cea care este...

10. Invata-i pe copiii tai sa pretuiasca viata si sa o duca mai departe spre meleagurile vesniciei...

 

 

Din moment ce poruncile "divine" au fost scrise de un om - consider ca aceste porunci nu au nicio inspiratie divina si sunt pur umane - asa ca m-am gandit sa-mi fac propriul decalog in functie de idealurile mele. Daca nu va place nu comentati! Treceti pur si simplu cu vederea sau duceti-va oriunde in alta parte pe forum unde credeti voi ca va place... Jignirile nu-si au rostul in acest topic... Scopul topicului e sa ne binedispunem si sa analizam prin comparatie cele doua decaloguri (al meu si-al lui Moise) pentru a deduce care sunt mai bune si care merita respectate cu adevarat. Consider ca aceste indrumari scrise de mine depasesc poruncile primitive ale crestinilor prin faptul ca exprima binele real si instiga la devotiunea pentru viata aceasta reala care e acum si nu cum ne invata decalogul crestin - sa iubim si sa slujim un zeu si o viata care nu exista decat dupa moarte. Vreau sa se inteleaga faptul ca orice om cu un pic de cultura generala si cu un sistem de principii pozitive poate concepe un decalog asemanator cu cel al lui Moise. Vreau sa se accepte faptul ca nu e nimic divin in spatele acestor conduite morale. Mi-ar placea sa discutam si sa analizam civilizat. Deci no offence! Multumesc anticipat! :)

 

P.S. Defapt nici nu ma astept de la vreun consimtamant din partea celor credinciosi. Topicul se adreseaza mai mult ateilor...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste despre Cārvāka. Foarte interesant.

Cārvāka de asemenea, cunoscut sub numele de Lokāyata, este un sistem de filozofie indiană care presupune diverse forme de schepticism filozofic şi indiferenţă religioasă. În prezentări generale ale filozofiei indiene, Cārvāka este clasificat ca un sistem fara credinta in sensul religios ["necredincios"(nāstika)]. Aceeaşi clasificare este data budismului şi jainismului.

Este caracterizat ca fiind o filozofie materialista/naturalista/ateista.

"Dogma"

1. Nu exista viaţa de după moarte.

2. "Credinta" într-o formă de naturalism, prin care toate lucrurile sa se intampla natural şi provin din natură (nu de la vreo Fiinta Suprema).

3. Indulgenţă a simturilor. Spre deosebire de multe dintre filozofiile indiene, Carvaka propovaduieste ca nu este nimic în neregulă cu indulgenţă senzuala, şi că a aceasta este ceva care e bine sa fie dorita si practicata.

4. Religia a fost inventata de oameni, fara vreo autoritate divină.

Scopul acestei filozofii este de a trăi o viaţă prosperă, fericită, şi productivă în această lume.

Cārvākas au cultivat o filozofie în care sugerau ca teologia şi ceea ce ei au numit "metafizica speculativa" trebuiau să fie evitate, si ca aceptarea perceptiei directe este cea mai sigură metodă de a dovedi adevărul tuturor lucrurilor.

Respingerea notiunii de suflet ca "entitate" separata de corp este o alta linie de gandire in filozofia Cārvāk. Ambele realitati ale vietii si mortii sunt recunoscute. O persoana traieste, aceeaşi persoană moare: acesta este un fapt perceput, şi prin urmare numai el este demonstrabil.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Mersi! Nu stiam de aceasta invatatura... E imbucurator sa aud ca mai exista oameni ca mine. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decalogul lui Andrei

 

Vreau sa se inteleaga faptul ca orice om cu un pic de cultura generala si cu un sistem de principii pozitive poate concepe un decalog asemanator cu cel al lui Moise. Vreau sa se accepte faptul ca nu e nimic divin in spatele acestor conduite morale. Mi-ar placea sa discutam si sa analizam civilizat. Deci no offence! Multumesc anticipat! :)

 

 

Subscriu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa se inteleaga faptul ca orice om cu un pic de cultura generala si cu un sistem de principii pozitive poate concepe un decalog asemanator cu cel al lui Moise.

Ar fi bine macar ca acel "oricine cu un pic de cultura generala" sa conceapa in primul rand ceva original, nu sa-l copieze pe Moise[care Moise intre noi fie vorba, primitiv cum e, constituie totusi baza moralitatii omului]. De plagiatori e plina lumea... :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca morala exista si inaintea lui Moise :roll:

 

Un exemplu poate fi Sodoma si Gomora.

A fost cu cel putin 400 de ani mai inainte.

Si exemplele pot continua.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok! Mersi! Nu stiam de aceasta invatatura... E imbucurator sa aud ca mai exista oameni ca mine. :)

Iti mai recomand, daca gasesti publicata in limba romana cartea scrisa de filozoful AC Grayling, intitulata The Good Book - Biblia Seculara. Daca nu o gasesti in romaneste dar poti citi fluent in engleza sau in alte limbi, caut-o si citeste-o. good.gif

 

Un exemplu poate fi Sodoma si Gomora.

A fost cu cel putin 400 de ani mai inainte.

Si exemplele pot continua.

Deci se stie data exacta cand Moise a primit poruncile ? Cand ? Sunt curioasa si astfel pot face socoteala, scad 400 de ani si aflu perioada Gomorei si Sadomei.

Ops, dar stai ca am uitat : " The historical existence of Sodom and Gomorrah is still in dispute by archaeologists. The Bible indicates they were located near the Dead Sea." zice prostii aia de pe Wiki. :o:

 

 

Aaaa....Biblia indica....asta e cu totul alta poveste. doh.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decalogul lui Andrei

 

(invatatura ateista)

 

1. Sa nu ravnesti la alte vieti care nu sunt nici in cer, nici pe Pamant, nici dincolo de el...

 

2. Sa nu ai alti dumnezei afara de natura! Sa nu-ti faci chip cioplit din semenii tai si nici din fiintele inchipuite de tine sau de semenii tai... Alege-ti ca icoana frumusetea naturii adevarate.

 

3. Cinsteste viata ca pe parintii tai creatori!

 

4. Sa nu iei numele acestei vieti in deşert ca numele tau sa nu fie luat in deşert de viata...

 

5. Adu-ti aminte de zilele de weekend ca sa le slavesti si sarbatoreste-le cumpatat cu o plimbare prin parc cu prietenii...

6. Fii bun intru toate faptele tale cinstind munca de jos a celor saraci si pe cei aflati in necaz...

 

7. Sa nu minţi!

 

8. Sa nu gandesti necurat impotriva aproapelui tau si sa nu faci nimic din ce-ar putea duce la moartea si tristetea aproapelui tau!

 

9. Sa nu iubesti alta viata afara de cea care este...

10. Invata-i pe copiii tai sa pretuiasca viata si sa o duca mai departe spre meleagurile vesniciei...

 

 

Din moment ce poruncile "divine" au fost scrise de un om - consider ca aceste porunci nu au nicio inspiratie divina si sunt pur umane - asa ca m-am gandit sa-mi fac propriul decalog in functie de idealurile mele. Daca nu va place nu comentati! Treceti pur si simplu cu vederea sau duceti-va oriunde in alta parte pe forum unde credeti voi ca va place... Jignirile nu-si au rostul in acest topic... Scopul topicului e sa ne binedispunem si sa analizam prin comparatie cele doua decaloguri (al meu si-al lui Moise) pentru a deduce care sunt mai bune si care merita respectate cu adevarat. Consider ca aceste indrumari scrise de mine depasesc poruncile primitive ale crestinilor prin faptul ca exprima binele real si instiga la devotiunea pentru viata aceasta reala care e acum si nu cum ne invata decalogul crestin - sa iubim si sa slujim un zeu si o viata care nu exista decat dupa moarte. Vreau sa se inteleaga faptul ca orice om cu un pic de cultura generala si cu un sistem de principii pozitive poate concepe un decalog asemanator cu cel al lui Moise. Vreau sa se accepte faptul ca nu e nimic divin in spatele acestor conduite morale. Mi-ar placea sa discutam si sa analizam civilizat. Deci no offence! Multumesc anticipat! :)

 

P.S. Defapt nici nu ma astept de la vreun consimtamant din partea celor credinciosi. Topicul se adreseaza mai mult ateilor...

Intrucat presupun ca esti de buna credinta, in sensul ca ai scris "poruncile" aflandu-te pe cel mai profund nivel al tau din momentele respective, da, esti un nou Moise.

Singura posibilitate sa nu fii, e sa iti dai seama ca "Moisele" din tine, se afla intr-o continua devenire, prin urmare poruncile ce le vei formata azi sau luna ori anul urmator, vor fi si mai profunde.

Succes noule Moise!

PS

Ramane ca sa se gaseasca si suficienti acoliti, care sa iti vesteasca poruncile, care sa formeze o ideologie dogmatizata in jurul acestora, si pe care sa o impun prin orice mijloace.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine macar ca acel "oricine cu un pic de cultura generala" sa conceapa in primul rand ceva original, nu sa-l copieze pe Moise [care Moise intre noi fie vorba, primitiv cum e, constituie totusi baza moralitatii omului]. De plagiatori e plina lumea... :o:

 

Cel putin eu nu va pun sa va inchinati la zei si sa credeti intr-o viata care nu e nici dincolo de univers... :o:

 

Iti mai recomand, daca gasesti publicata in limba romana cartea scrisa de filozoful AC Grayling, intitulata The Good Book - Biblia Seculara. Daca nu o gasesti in romaneste dar poti citi fluent in engleza sau in alte limbi, caut-o si citeste-o. good.gif

 

Ok! Am sa o caut... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×