Sari la conținut
Forum Roportal
ceapaev

Substituire expeditor pe Internet

Postări Recomandate

Substituire expeditor pe Internet

 

Folosesc Mozilla.Calculatorul e logat la Internet printr-un router wireless.Cineva transmite mesaje atat mie cat si la toti corespondentii mei din casuta mea postala de pe contul meu (ca si cum as transmite eu).Cum e posibil?Ce sa fac sa nu se mai intample asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa trimita mesaje utilizand casuta ta postala e suficient sa iti cunoasca utlizatorul si parola la contul de email. Nu conteaza ca ai ruter wireless sau nu.

Cum a ajuns sa ti le afle, e o poveste lunga care cere multe detalii.

Solutia e sa iti schimbi parola.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva transmite mesaje atat mie cat si la toti corespondentii mei din casuta mea postala de pe contul meu (ca si cum as transmite eu).

Cel mai probabil, e vorba de malware (i.e. "virusi" )

 

Prima masura ar fi intr-adevar sa schimbi parola, dar asta nu de pe calculatorul tau, daca e infectat. In rest, eu n-am incredere in antivirusi, Malware Bytes, Registry Cleaners si altele asemenea, asa ca as reinstala sistemul de operare (Windows-ul) dupa o reformatare de hard-disk.

 

Cel mai probabil, router-ul wireless nu are nici o vina in chestia asta, de-obicei e vorba de site-urile pe care intri si de click-urile pe care le dai fara sa te uiti unde :P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vreti sa luati "virusi" folositi MalwareBytes Anti-Malware :P n-am mai avut probleme cu malwarii de cand il folosesc (cred ca au trecut peste 2 ani).

Si cel mai important sa nu dati click pe toate prostiile cu "Download" si folositi Adblock (extensie/plugin pt browser) ca sa nu mai apara atatea reclame care mai si ingreuneaza pagina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×