Sari la conținut
Forum Roportal
Eskpcs

De ce progressive house made in Romania este anonim?

Postări Recomandate

Salve. O sa incep prin a spune ca sunt un producator de muzica electronica romaneasca( progressive house, trance, tribal etc) si deja fac asta de jumatate de an. Timp in care am investit intr-un mini home studio care sa-mi permita sa produc piese de o calitate peste medie (si ma refer la sound, la piesele in sine nu pentru ca gusturile nu se discuta).Ca tot omul cand nu produc, stau si mai ascult un radio, mai urmaresc un post TV de muzica etc. Nu ma apuc sa arunc cu noroi in acest curent care tot tine pe la noi de 2-3 ani (care personal imi displace) , insa stau si ma intreb: oare este neaparat necesar sa-mi schimb stilul, din ceva ce imi place, in altceva ce nu-mi place DOAR pt ca asa cere piata? Si poate nu neaparat piata, dar anumiti oameni cu putere de decizie din aceasta lume muzicala romaneasca? De ce stilul pe care il abordez (progressive house) , altor genuri muzicale (dubstep, hip-hop,trance,rock) nu li se ofera macar sanse reale de a fi ascultate?Pana la urma tot marea masa decide, insa cum poate face asta daca nu aude decat ce este pe radio/tv (ce se ofera spre ascultare)?

 

Aceste doua piese pe care le propun spre ascultare, sunt produse de mine si chiar vreau sa aud o parere legata de ele. Nu sunt un progressive house curat pentru ca am incercat sa tin cont si de piata muzicala romaneasca, astfel incat au mai mult sau mai putin o doza de comercial in ele.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=eLdNvdo9XFc

 

http://www.youtube.com/watch?v=9eqGCSdQvH0

 

 

Parerile va rog sa le argumentati :) Este simplu sa zici este naspa sau este marfa. Spuneti ce VA place sau Nu va place la ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A doua mi-a placut mai mult decat prima. Dar sunt OK amandoua. Nu ascult frecvent genul asta de muzica, deci nu pot sa iti dau sfaturi avizate.

 

Ce am observat ca tendinta, in general, in lume, e ca artistii incearca sa devina vizibili, sa iasa din obscuritate, sa devina cunoscuti. Asa ca isi ofera muzica gratuit pe torrente, pe tube, pe site-uri specializate, pe care le stii si tu, nu vrea sa fac acum reclama la ele... Odata ce devii cunoscut si iti faci un mic cerc de fani, poti sa mai faci pasi mici... O seara la un club, intr-un oras mare, o deschidere de concert... Baby steps... Chiar si marii asa au inceput, cel mai adesea. Poate si tu esti mare, si nu imi dau eu seama, acum. Cred ca nu ti-am spus nimic nou, dar am spus ceva.

 

Eu iti doresc succes.

 

 

LE: le-am reascultat. La a doua, care spuneam ca imi place mai mult, imi place ritmul si tonusul ei.

 

A doua... hmm... nu e genul meu. Tine din nou de ritm, nu de performanta solistei, sau de partea instrumentala. A doua e pur si simplu mai inspirata. Dar ma rog, parerea mea...

Editat de nu vreau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A doua mi-a placut mai mult decat prima. Dar sunt OK amandoua. Nu ascult frecvent genul asta de muzica, deci nu pot sa iti dau sfaturi avizate.

 

Ce am observat ca tendinta, in general, in lume, e ca artistii incearca sa devina vizibili, sa iasa din obscuritate, sa devina cunoscuti. Asa ca isi ofera muzica gratuit pe torrente, pe tube, pe site-uri specializate, pe care le stii si tu, nu vrea sa fac acum reclama la ele... Odata ce devii cunoscut si iti faci un mic cerc de fani, poti sa mai faci pasi mici... O seara la un club, intr-un oras mare, o deschidere de concert... Baby steps... Chiar si marii asa au inceput, cel mai adesea. Poate si tu esti mare, si nu imi dau eu seama, acum. Cred ca nu ti-am spus nimic nou, dar am spus ceva.

 

Eu iti doresc succes.

 

 

LE: le-am reascultat. La a doua, care spuneam ca imi place mai mult, imi place ritmul si tonusul ei.

 

A doua... hmm... nu e genul meu. Tine din nou de ritm, nu de performanta solistei, sau de partea instrumentala. A doua e pur si simplu mai inspirata. Dar ma rog, parerea mea...

 

 

Ai zis ceva magic acolo : in lume. Cred este o diferenta uriasa(la fel ca in multe alte domenii) intre noi si LUME :) Oricum, iti multumesc pentru feedback si pentru parerile sincere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. Partea buna e ca mai nou suntem si noi "in lume". Suntem vizibili. Si cata vreme piesele sunt cantate in engleza, vor fi luate in seama fara discriminare. Eu cred ca e greu sa te afirmi. Chiar cred chestia asta, pentru ca intamplator, cativa ani eu m-am straduit sa ma "hranesc" numai cu muzica Indie. Si asa am ajuns sa fiu constient ca sunt nenumarati artisti buni, quasi-necunoscuti. Dar cu sansa de partea ta, cu speranta, cine stie, poate ajung sa iti cer intr-o zi un autograf! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. Partea buna e ca mai nou suntem si noi "in lume". Suntem vizibili. Si cata vreme piesele sunt cantate in engleza, vor fi luate in seama fara discriminare. Eu cred ca e greu sa te afirmi. Chiar cred chestia asta, pentru ca intamplator, cativa ani eu m-am straduit sa ma "hranesc" numai cu muzica Indie. Si asa am ajuns sa fiu constient ca sunt nenumarati artisti buni, quasi-necunoscuti. Dar cu sansa de partea ta, cu speranta, cine stie, poate ajung sa iti cer intr-o zi un autograf! :)

 

totul se rezuma la munca, talent si noroc :) Asta este concluzia finala..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac ambele melodii :) Eu zic sa mai ai rabdare, sa continuii sa faci ce faci acum pentru este foarte ok ce se aude, mult peste ce aud eu prin tara asta :) Multa Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prefer trance anthems. Dar sunt doua piese bune.

Nu se asculta in Rromania pentru ca romanii, in mare, sunt tarani corditi (ma exprim asa ca sa ma inteleaga si ei). Prefera Connect-R, Ina sau alte manele mai mult sau mai putin tehno. Asta ca sa nu zic de cei care asculta manelele clasice - adica marea masa. Oricat s-ar spala si oricate toale si-ar lua, tot asa raman, ce au in creier nu se schimba.

 

Ai nevoie de ... alt public.

Editat de S.R.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prefer trance anthems. Dar sunt doua piese bune.

Nu se asculta in Rromania pentru ca romanii, in mare, sunt tarani corditi (ma exprim asa ca sa ma inteleaga si ei). Prefera Connect-R, Ina sau alte manele mai mult sau mai putin tehno. Asta ca sa nu zic de cei care asculta manelele clasice - adica marea masa. Oricat s-ar spala si oricate toale si-ar lua, tot asa raman, ce au in creier nu se schimba.

 

Ai nevoie de ... alt public.

 

M-am gandit si eu la asta :) Apropos de trance, am facut si o piesa progressive trance

 

http://www.youtube.com/watch?v=RtaPl_a42ts

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×