Sari la conținut
Forum Roportal
Kirodut

Probleme cu Wireless-ul

Postări Recomandate

De la un timp viteza de Download de la laptop e foarte scazuta ( -1MB/s), dar cea de upload e normala. La inceput am crezut ca e de la internet, dar pe PC netul merge brici. Am formatat laptopul, dar degeaba caci viteza e tot mica. Am conectat laptopul la router prin cablu si i-am dat facut un test download/upload. Viteza a fost fenomenala! Cea de download era in jur de 95MB/s, iar cea de upload a ramas aceeasi. Acum intrebarea e, de la ce poate sa fie problema? Ma gandesc sa incerc testul de viteza cu un alt laptop. Pareri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii provideri de net, limiteaza viteza la traficul de un anumit fel, de exemplu la cel cu pachete de provenienta peer-to-peer. E o practica controversata, dar si traficul de care spun, e si el. Pot fi si alte probleme, pe baza datelor pe care le-ai pus la dispozitie, e greu de stiut exact.

Editat de nu vreau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spui tu se pare ca limitarea este strict de natura comunicatiei radio intre router si laptop. Daca faci proba cu alt laptop si ai aceeasi viteza mica, inseamna ca ai o problema la router.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema era la ISP, faceau niste modificari retelei. Problema rezolvata :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×