Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Mai multe Biserici sau si Spitale si Scoli?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da, da... majoritatea din cazuri, inocenta simpla: "ma fac preot" . "de ce?" " E banoasa meseria" Ahaa!!! Normal, chiar este :doh:

 

Am fost la un parastas de 7 ani. Si in cimitir in timpul lui "vesnicaaaaa pomenireeee" ii suna preotului mobilul.

Lasa dascalul sa continuie cu ""vesnicaaaaa pomenireeeee" si se intoarce cu spatele la toata lumea si incepe sa vb la tel. Avea ceva care venise in vama (niscaiva odoare bisericesti sau poate piese de schimb ca avea un masina super bengoasa). Atunci mi-a parut si mie rau ca nu m-am facut popa. Macar pt masinutza.

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum putem observa in fiecare cartier se afla una chiar si doua biserici in constructie.

Asta nu e un lucru rau si bravo preotilor ca au un simt managerial bun, stiu sa stranga banii de la enoriasi si sa ridice asezamantul de cult.

Dar observ ca in paralel nu exista un interes direct proportional in constructia de scoli sau de spitale si asta bineinteles ca nu din vina Bisericii.

 

Ar trebuii si profesorii sau medicii sa bata din usa in usa pentru bani sau sa stea cu vre un carton agatat de gat in statia de autobuz pentru a mai construi si noi cate un spital sau scoala?

 

Cum vedeti problema?

 

hai sa ne gandim putin,nu trebuie multa judecata pentru a va da seama de urmatoru fapt : sa fim seriosi acum,in ziua de astazi sa ajuns ca nici in biserica sa se mai creada...Asta de ce???? va las pe voi sa va dati seama ..........si sa zice-ti ..... si nu uitati un lucru cati preoti din ziua de astazi sunt materialisti si fac aceste slujbe de 2 bani numai pentru interesul lor.................bine nu toti 8)

 

Am fost la un parastas de 7 ani. Si in cimitir in timpul lui "vesnicaaaaa pomenireeee" ii suna preotului mobilul.

Lasa dascalul sa continuie cu ""vesnicaaaaa pomenireeeee" si se intoarce cu spatele la toata lumea si incepe sa vb la tel. Avea ceva care venise in vama (niscaiva odoare bisericesti sau poate piese de schimb ca avea un masina super bengoasa). Atunci mi-a parut si mie rau ca nu m-am facut popa. Macar pt masinutza.

 

:flowers:

si se mai cred oameni trimisi de Dumneseu :evil:) sa fim seriosi :o:

 

nu sunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum putem observa in fiecare cartier se afla una chiar si doua biserici in constructie.

Asta nu e un lucru rau si bravo preotilor ca au un simt managerial bun, stiu sa stranga banii de la enoriasi si sa ridice asezamantul de cult.

Dar observ ca in paralel nu exista un interes direct proportional in constructia de scoli sau de spitale si asta bineinteles ca nu din vina Bisericii.

 

Ar trebuii si profesorii sau medicii sa bata din usa in usa pentru bani sau sa stea cu vre un carton agatat de gat in statia de autobuz pentru a mai construi si noi cate un spital sau scoala?

 

Cum vedeti problema?

din nefericire ai sesizat corect acest aspect...spun din nefericire pentru ca acest aspect are si o componenta sociala:saracia. matematic, direct cu saracia creste proportional si numarul de biserici in care oamenii sa/si cauta sa/si gasesca alinarea, in acest sec.al tehnologiei si informatiei.desigur acest aspect este legat de incapacitatea noastra de a construi un alt tip de societate, care asa cum este construita convine unor anumite grupuri de interese.poate daca acel "ban al vaduvei" s/ar directiona in constructia de spitale si scoli societatra ar avea mai mult de castigat pe ansamblul ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×