Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

De ce muzica romaneasca nu mai este cantata in limba romana?

Postări Recomandate

De ce muzica romaneasca nu mai este cantata in limba romana?

 

Pentru ca nu sunt in stare sa o cante. Si cu atat mai putin sa o compuna. Se merge pe ideea "imprumutului" :) Iar tot ceea ce-i intereseaza pe asa-zisii artisti sunt banii si faima. Iar in vest sunt bani mai multi... Pe de alta parte, industria muzicala (dupa cum spune si numele) este o banala fabrica de facut bani din vanzarea sunetelor amestecate prin programarea si manipularea mintii cu ajutorul strategiei cool-ului care coordoneaza si celelelate industrii de facut bani - moda si film. Strategia cool-ului prin industriile sale (muzica, film, moda), manipuleaza mintile slabe (care reprezinta dealtfel majoritatea) astfel incat sa mentina manifestarea de turma (si astfel multimea sub un control in masa fara ca aceasta macar sa-si dea seama) si sa o stoarca pe deasupra si de bani. De asemenea, rolul acestor trei industrii este si acela de a tine mintea omului ocupata cu divertisment sau intrigi (toate infiltratoare de idei subliminale, idioate, depravante, etc).

 

Majoritatea muzicii industriei muzicale anglo-americane se face dupa modele preexistente, mai schimband o nota, doua si mai amestecand cuvintele intre ele.

 

Mesajele industriei muzicale anglo-americane, atat cele evidente cat si cele subliminale indeamna in mare majoritate la sex, violenta, depravare, perversiuni, idolatrizarea banului, idolarizarea oamenilor transformati in simboluri promovati ca vedete (simboluri folosite la programarea si manipularea in masa si ocuparea timpului liber), comportamente irationale si instinctive, intr-un cuvant, mesaje care promoveaza dezumanizarea omului si transformarea lui in animal prin innabusirea programatica a ratiunii astfel incat el sa reactioneze doar la stimuli emotionali si impulsuri instinctive.

Editat de Pippo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Pippo :

 

Tie ce muzica iti place oare ,din moment ce din cate scrii nu agreezi deloc pe cea anglo-americana??Dar nici pe cea romaneasca?Te crezi oare o minte...elevata si deosebita incat restul tuturor ce asculta ..produsele industriei muzicale sunt atat de declasati si retardati incat sa merite dispretul tau?? Caci se vede din tonul scriselor tale o ura si o habotnicie intalnita in special in randurile bigotilor si "religiosilor"ce vad in orice manifestare de arta...mana diavolului....nu uita ca au existat destui ca tine prin 1964 care spuneau ca Beatles sunt indecenti,au parul..lung ,sunt flusturatici si un exemplu rau pt. tineretul britanic!!!!dar spre norocul omenirii toate ,minoritatea celor ca tine a perdut in fata geniului fiecaruia dintre ei in parte si talentul lor de a crea muzica ce si azi ramane de neegalat.Si nu mai are sens sa mai reamintesc cati din acea generatie si cei care au urmat n-au fost pusi la zid de oameni ca tine.O zicala tocmai buna pt tine:

 

"Glory is fleeting but obscurity is forever."

 

Napoleon Bonaparte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Glory is fleeting but obscurity is forever."

 

Napoleon Bonaparte

Afirmatia lui Napoleon nu are nici o legatura cu ce ai inteles din ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Afirmatia lui Napoleon nu are nici o legatura cu ce ai inteles din ea.

 

 

Ce ai scris tu nu are nici o legatura cu muzica si influenta lb. engleze in lume la acest capitol.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Naeema :

 

Eu mi-am spus parerea si atata tot.Am dreptul la ea cum ai si tu la a ta.

Ai sarit ca ars degeaba.

 

Tu ai zis asa " Orice cantec din orice tara suna mai bine in engleza", ori eu zic ca nu cred asta. Nu orice cantec si nu din orice tara. E absurd. :pardon:

Si mie imi place engleza ca limba, o vorbesc si citesc cu placere dar nu o sa ma apuc sa-i bat matanii. Niciodata.

Si eu sunt in mare parte de acord cu cele spuse de Pippo, si doar stii ca nu sunt nici habotnica si nici religioasa. Dupa cum mi-ai trantit-o mie in fata ca doar ti-ai exprimat parerea, asa a facut si Pippo. Si-a exprimat opinia. Nu cred ca merita sa-l jignesti chiar asa ca doar nu te-a injurat de mama, nu ? Si ce daca el are o anume opinie in legatura cu industria muzicii si a personajelor din ea ? Sunt familia ta oamenii aia sau cum ? De ce o iei la modul personal de parca te-a lezat pe tine ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca asta e pe placul tau Mr. Pippo :

De fapt asta e pe placul meu:

 

Rusine

 

Si rusinea continua... chiar mai mare.. rusinea e cu atat mai mare cu cat acum oamenii nici macar nu-si dau seama de minciuna si mai mare, si mai iluzorie, si mai perfida si distrugatoare care li s-a pregatit si in care traiesc - in minciuna inobservabila, iluzia dusa la perfectiune, foarte corect descrisa de George Orwell in "1984".

 

http://en.wikipedia.org/wiki/George_Orwell

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nineteen_Eighty-Four

 

 

Crezi ca traiesti intr-o lume libera? E doar o mare iluzie careia egoismul ii cade in plasa. Este un castel de carti de joc mincinoase care se va surpa curand peste noi toti.

 

 

Si atunci printre ruinele dezumanizate si la capatul puterilor, rusinea va fi inca mult mai mare.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elk, nu ai inteles ce a vrut Pippo sa zica. Pe de-o parte e de inteles, nu mai stai in tara de atata vreme, deci nu prea cunosti detalii.

Daca te uiti o zi intreaga la posturile de muzica ROMANESTI, nu o sa recunosti muzica facuta/cantata de romani. De ce? Pentru ca toti si-au luat nume anglo-americanesti si pentru ca toti canta in engleza. Sau spaniola, mai nou. :stars: Nimic rau. Pentru ei, ca fac mai multi bani, asa cum zicea si Pippo. Dar de se intampla cu muzica romaneasca, in conditiile astea?

 

http://www.youtube.com/watch?v=ci0ccJ_Z7jM

 

... si exemple din astea mai suuuuunt. Da' nu ma lasa forumul sa postez prea multe.

 

Astea ce au? Tot artistii de mai sus sunt...

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce ar face cineva, ceva, pentru care cererea este aproape inexistenta la noi in tara?

Daca esti artist si vrei sa traiesti doar din muzica, se presupune ca tre' sa abordezi un stil care se cere.La noi se cer manele si house, pai manele si house sa fie.

Cum ai putea sa canti altceva, unei cete de cocalari, cu lanturi groase si degete fine, precum carnatii polonezi, prevazute cu ghiuluri?

Totul e in engleza, pentru ca americanii si britanicii dau tonul deocamdata in industrie, la ei chiar e industrie.

Si la filme e la fel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×