Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

De ce muzica romaneasca nu mai este cantata in limba romana?

Postări Recomandate

Am ajuns sa constat ca de prin 2005 incoace, cam multi artisti romani (care-au mai ramas, desigur) au inceput sa cante mai mult in engleza, spaniola sau portugheza. Normal ca din motive comerciale.

Nu-i blamez, dar tot n-am sa inteleg cum de ascultatorii romani prefera sa sustina artisti care se adreseaza culturii lusitane, de exemplu. Chiar nu pricep cum de am ajuns sa ne facem cunoscuti pe plan cultural cu tot felu' de pitzy, portoricani sau Sean Paul-i trasi la indigo fara tus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io am ajuns sa am aversiune la muzica_cantata in romana. Daca e cantata in enleza si imi place cum suna, poate las melodia pana la sfarsit. De ce nu imi place sa ascult muzica in limba romana, nu am nici cea mai vaga idee. E ceva visceral... Poate are legatura si cu copilaria mea, traita in intregime intr-o lume in care tot ce era strain, e bun, si tot ce era romanesc, era prost. Daca aud ca ceva e romanesc, am si astazi un frison. I can't help it - uite am si scris ceva in engleza!

 

Si-atunci, de ce nu as sustine un artist roman care canta in engleza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

" ... de prin 2005 incoace, artistii romani canta mai mult in engleza ..."

 

Si eu m-am intrebat de multe ori insa n-am primit un raspuns satisfacator. Ca sa fie intelese la acele concursuri sau si de publicul EUropean in general? nu stiu dar rar se intimpla sa fie bun si textul cantecului si sa-mi atraga atentia. Eu ascult pe vechii artisti/cantareti in romaneste: Dan Spataru, Margareta Paslaru, etc., pe cei noi nu-i

cunosc dupa nume sau melodii. Nu urmaresc nici un festival in mod special.

Daca dau de ceva din gresala pe You Tube, il ascult, dar altfel nu le caut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ascult pe vechii artisti/cantareti in romaneste: Dan Spataru, Margareta Paslaru,

Ii asculti tu, dar daca ei ar trebui sa traiasca din banii pe care-i dai tu pe muzica, ar muri de foame! :tease:

 

Generatia actuala canta in engleza in cautarea succesului la nivel continental. Aici (Nottingham, UK) o poti auzi de 5-6 ori pe zi la radio pe Alexandra Stan cu "Mr.Saxobeat". Crezi ca ar difuza-o cineva daca ar canta in romaneste ?

 

 

Anul trecut, Edward Maya si Vika Jigulina inca innebuneau Europa cu "Stereo Love", desi trecusera 2 ani de la varful de succes din Romania. Dar daca nu ar fi cantat in engleza, nu ar fi auzit nimeni de ei, la nivel european.

 

 

Chiar si O-zone, care se presupune ca ar reprezenta contraexemplul perfect, au ajunsi celebri in vest abia dupa ce retardatul cu "Numa-numa" a atras atentia tuturor asupra melodiei, cu un clip in engleza.

 

Ne place sau nu ne place, unul dintre ingredientele succesului in muzica este limba engleza. Ar putea depune marturie despre asta inclusiv Abba si Roxette :P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai observat si ca lumea (larga) incepe sa fie deschisa sa accepte melodii cantate si in alte limbi (spaniola, sau chiar italiana), dar mai putin in limbi "exotice", cum e romana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suna trist ceea ce am sa spun - se pare "ca cunoasterea" limbii romane nu mai este la moda la tinerii din ziua de azi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai observat si ca lumea (larga) incepe sa fie deschisa sa accepte melodii cantate si in alte limbi (spaniola, sau chiar italiana), dar mai putin in limbi "exotice", cum e romana.

Milioane de nemti isi fac vacantele in Spania sau Italia si milioane de britanici isi fac vacantele in Spania. Asa ca au un oarecare "antrenament" cu sonoritatile limbilor respective, la auzul unui text in italiana sau spaniola au tendinta sa reactioneze favorabil. Dar cu sonoritatile limbii romane n-are antrenament nimeni :P

 

In plus, foarte putini tineri din vest au auzit de Romania. Vremea Nadiei Comaneci si a lui Ilie Nastase a trecut de vreo 30 de ani. Pe tinerii englezi aflati azi la varsta de 20-25 de ani, doar Dan Petrescu i-a mai facut sa-si aminteasca de un sat inapoiat de la marginea Europei numit Romania. Dar despre "Mr. Saxobeat" n-are habar aproape nimeni ca e cantat de o romanca.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii asculti tu, dar daca ei ar trebui sa traiasca din banii pe care-i dai tu pe muzica, ar muri de foame!

 

 

Pe video asta n-as da nici 1 cent gasit pe jos!!! nici pe text ... Dar fatuca asta n-are alt decor decat puscarie??? eu as refuza total sa cant in asa o atmosfera!!!

 

Milioane de nemti ... Dar cu sonoritatile limbii romane n-are antrenament nimeni :P

 

In comunism veneau nemtii si altii si era buna muzica usoara!!! fara antrenament special.

Cat despre "ai nostri tineri ..." de ori unde ar fi, sa vorbin in soapta!!!

Editat de Amarena
scos video din citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe video asta n-as da nici 1 cent gasit pe jos!!! nici pe text ... Dar fatuca asta n-are alt decor decat puscarie??? eu as refuza total sa cant in asa o atmosfera!!!

Ti-am spus eu ca tu nu dai bani pe muzica! :tease:

 

Dar daca ai incerca sa vezi ce muzica asculta tinerii de 20 de ani din jurul tau, s-ar putea sa ai niste surprize.

Eu asa l-am descoperit pe Martin Solveig, de exemplu. Mai trebuie ascultate si din astea fara pretentii, nu numai Andre Rieu :P .

 

http://www.youtube.com/watch?v=j9go3NVaphA

 

In comunism veneau nemtii si altii si era buna muzica usoara!!! fara antrenament special.

Da, asta pana prin 1981, cand Romania a luat-o rau de tot la vale, iar nemtii s-au reorientat spre Spania, care tocmai iesea de sub dictatura. Iar asta a fost acum 30 de ani. Nemtii care isi faceau vacantele in Romania au 60-70 de ani astazi, iar englezii nu si-au facut niciodata vacantele in Romania, intr-o proportie care sa conteze.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×