Sari la conținut
Forum Roportal
Oncosuport

Lipsa somnului favorizează cancerul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Somnul reprezintă starea naturală de odihnă a corpului. Importanţa si beneficiile unui program sănătos de somn sunt demult atestate, iar proprietăţile regeneratoare ale acestuia sunt de asemenea cunoscute pe scară largă.

Studii recente demonstrează însă conexiuni între cancer şi somn, mai precis între această maladie şi lipsa somnului. Aşadar, un adult sănătos are nevoie de circa 7 – 8 ore de somn pe noapte. Acestea, combinate cu un program de exerciţii fizice regulat, înlătură riscul apariţiei cancerului. Starea de somn este vitală pentru funcţionarea sistemului nervos parasimpatic, responsabil cu reconstrucţia celulară şi regenerarea sănătăţii....

Pentru persoanele care suferă deja de cancer, şi cele care urmează un tratament contra cancerului, somnul este cu atât mai indispensabil cu cât se răsfrânge direct asupra celulelor cancerigene. Un program de somn insuficient dă peste cap activitatea hormonală care, la rândul ei, influenţează producerea celulelor cancerigene. Principalul hormon secretat în timpul somnului este melatonina, care reglează activitatea celorlalţi hormoni şi ritmul circadian („ceasul biologic”). Iar buna funcţionare a ritmului circadian este o ipoteză de bază în lupta contra cancerului.

 

În acest sens, o problemă serioasă, greu de evitat în modernitate, este echilibrul noapte – zi. Este de ocolit de aceea expunerea la lumină în timpul somnului întrucât distruge melatonina, iar lucrul în timpul orelor de somn este un factor de favorizare a instalării şi răspândirii cancerului.

 

Câteva moduri de echilibrare a ritmului circadian:

 

- Expunerea la lumină în timpul zilei şi la întuneric în timpul nopţii

 

- Expunerea la cât mai puţină lumină artificială în timpul zilei

 

- Trezirea de dimineaţă în mod natural, fără alarmă

 

- Culcatul la aceeaşi oră în fiecare noapte

 

- Respectarea nevoilor de repaus, respectiv de somn ale organismului

 

Clement Sava

 

Expert Publicitate

 

post-355022-0-18970600-1323181832_thumb.jpg

Editat de mița

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dealtfel orice fel de slabire si intoxicare a organismului favorizeaza cancerul (e gresit sa spunem ca e somnul sau tigara favorizeaza cancerul, ci orice factor care slabeste sistemul imunitar si intoxica organismul favorizeaza cancerul), nu erau necesare studii. In fine... In schimb este necesara ridicarea nivelului de trai prin inlaturarea guvernelor monopoliste si instaurarea unui sistem social corect si in interesul majoritatii oamenilor. Dealtfel cancerul apare datorita conditiilor mizerabile si stresante de viata si a nutritiei proaste si toxice. Schimbam sistemul profitor si nu mai traim in sclavie stresanta a muncii sau somajului si adoptam o alimentatie echilibrata si pe cat posibil vegetariana, dispare si cancerul... Simplu ca buna ziua. Dar nu vreti! sa protestati, si va complaceti in conditiile mizerabile pe care vi le impune statul... Suferinta "placuta" atunci... si ateptare indelungata a cat mai multor studii inutile!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii ar putea spune ca poti adopta o alimentatie echilibrata si pe cat posibil vegetariana fara sa astepti caderea guvernelor sau sistemului profitor. Dar cred ca nu se poate, nu? E o chestie de logica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii ar putea spune ca poti adopta o alimentatie echilibrata si pe cat posibil vegetariana fara sa astepti caderea guvernelor sau sistemului profitor. Dar cred ca nu se poate, nu? E o chestie de logica.

Ba inca se poate partial. Partial, deoarece produsele de pe piata vegetariana actuala sunt deja imbibate cu chimicale toxice sau modificate genetic, sau crescute in conditii departe de un mediu natural normal, pe langa culesul in stare verde (necoapte), descurajarea producatorilor privati individuali care ofera produse netratate si incurajarea corporatiilor care vand infectiile de produse pe care le-am specificat inainte, iar pe de alta parte datorita stresului produs de sistem prin munca infernala si lipsa de timp liber sau frica inhibata si viata plina de kkt-urile de griji de zi cu zi care nu pot fi anulate de majoritatea, deoarece astfel este conceput sistemul. Presiunea psihica si fizica pe care o creaza sistemul nu poate fi ocolita de majoritatea. Singura solutie rezonabila este schimbarea sistemului cu unul onest care sa execute totul spre binele si interesul individului (poporului).

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba inca se poate partial. Partial, deoarece produsele de pe piata vegetariana actuala sunt deja imbibate cu chimicale toxice sau modificate genetic, sau crescute in conditii departe de un mediu natural normal, pe langa culesul in stare verde (necoapte), descurajarea producatorilor privati individuali care ofera produse netratate si incurajarea corporatiilor care vand infectiile de produse pe care le-am specificat inainte, iar pe de alta parte datorita stresului produs de sistem prin munca infernala si lipsa de timp liber sau frica inhibata si viata plina de kkt-urile de griji de zi cu zi care nu pot fi anulate de majoritatea, deoarece astfel este conceput sistemul. Presiunea psihica si fizica pe care o creaza sistemul nu poate fi ocolita de majoritatea. Singura solutie rezonabila este schimbarea sistemului cu unul onest care sa execute totul spre binele si interesul individului (poporului).

 

Majoritatea bolilor (care pot fi evitate) au una sau o combinatie din cauzele: stres, alimentatie nesanatoasa, lipsa sau insuficienta de activitate fizica.

 

In ce priveste alimentatia, e foarte greu sa-ti dai seama cat de eco/natural e un produs cumparat, unele substante nocive nici nu sunt trecute pe ambalaj, altele au denumiri ciudate care nu-s accesibile unui om fara cunostinte solide de nutritie....eu personal nu am incredere in nimic din comert aproape....doar ce e de la tara o fi mai bun dar si acolo in ziua de azi, chiar si in Romania se folosesc multe pesticide, insecticide si mai ales ingrasaminte chimice, mi-e greu sa cred ca astea nu influenteaza deloc si fructele/legumele.Iar alimentele eco din comert mi se par destul de scumpicele.

 

Referitor la stres, e adevarat ca e responsabil de multe boli (cancer, diabet, boli de sistem nervos, inima,anxietate....etc).Cred ca in perioada in care traim noi oamenii sunt mai stresati ca niciodata ....si cancerul isi face de cap mai mult ca niciodata.....asa ca se vede clar legatura dintre alimentatie nesanatoasa + stres (care merge mana in mana cu insomnia) si cancer. Daca faci un efort extra si mananci "sanatos"( daca mai exista asa ceva), sa scapi de stres mi se pare aproape imposibil...Budha saracul a reusit el sa se detaseze de tot, dar cum?....retragandu-se in pustietate...nu putem face toti asta ca sa scapam de stres pentru ca nu ar mai exista pustietate :D :D Viata inseamna stres din momentul in care te trezesti pana te culci, mai ales pentru o femeie.

 

In ce priveste activitatea fizica,romanii nu prea au dezvoltat un stil de viata in care sportul sa joace un rol important: ne scutim copiii de la orele de sport,ii suprasolicitam intelectual de mici cerandu-le de la gradinita sa invete limbi straine si toate cele si uitam cat de importanta le este copilaria si joaca care presupune si multa miscare fizica printre altele, lucram la pc fara pauzele adecvate (ma gandesc la nemti de exemplu care inainte de pauza de masa dau o tura in jurul cladirii :D), spatiile publice in care poti sa practici sport sunt destul de putine.

 

Concluziile....sunt evidente :tease:

Editat de dizzy_girl
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×