Sari la conținut
Forum Roportal
paul2dana

Analiza secretie vaginala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am primit urmatorul rezultat de la laborator si nu stiu ce inseamna daca stie cineva si ma poate ajuta cu cateva explicatii multumesc frumos REZULTAT:PE MEDII DE CULTURA S-AU DEZVOLTAT STRPTOCOCCUS AGALACTIAE(++++)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Streptococcus agalactiae (aka Group B streptococcus sau GBS) este o bacterie gastrointestinala care se poate raspandi si in alte zone ale corpului, precum vaginul, in 10% - 30% din femei.

Daca femeia este gravida, aceasta bacterie poate fi transferata in uter si poate cauza o infectie streptococala care pune in pericol fetusul (conditie care se numeste septicemie bacteriala). De asemenea poate afecta grav persoanele in varsta si cele cu imunologie scazuta.

Normal ar fi ca medicul care a prescris testul de laborator sa discute cu tine rezultatele, sa ti le explice si sa-ti prescrie tratament antibiotic.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Streptococcus agalactiae (aka Group B streptococcus sau GBS) este o bacterie gastrointestinala care se poate raspandi si in alte zone ale corpului, precum vaginul, in 10% - 30% din femei.

Daca femeia este gravida, aceasta bacterie poate fi transferata in uter si poate cauza o infectie streptococala care pune in pericol fetusul (conditie care se numeste septicemie bacteriala). De asemenea poate afecta grav persoanele in varsta si cele cu imunologie scazuta.

Normal ar fi ca medicul care a prescris testul de laborator sa discute cu tine rezultatele, sa ti le explice si sa-ti prescrie tratament antibiotic.

multumesc foarte mult...o sa merg la medicul ginecolog dar mai astept testul papanicolau...nu sunt insarcinata dar am imunitatea scazuta si racesc foarte usor ,tusesc foarte mult, fac forme alergice dese...deci acest streptococ poate fi distrus? pot sa scap de el?...o sa fac si un exudat faringian...as putea sa-l am si in gat?..multumesc mult si sarbatori cu bucurii si multa sanatate tuturor!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×