Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Obiceiuri si igiena in biserica.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai bun, da' omu' a zic clar :

Pai fara lingurita aia nu te poti impartasi. Si ca un bun crestin ortodox tre sa te impartasesti macar in cele 4 posturi din an.

 

ce faci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu esti deloc off-topic.

discutia este despre riscurile imbolnavirii in urma practicarii unor ritualuri in biserica.

imbolnavirea in urma botezului in apa rece e real. o prietena, ca sa stea linistita, si-a botezat copilul vara.

nu e nimic rau in a refuza sa te expui la o potentiala imbolnavire. ba e chiar logic si recomandat. daca am respecta toti niste norme elementare de igiena, ar fi tare bine...

dar nici nu trebuie sa-ti transformi grija in obsesie, ca pe urma te imbolnavesti de nervi. si vei sfarsi tot bolnav... :o:

Asta asa e. Multumesc pentru mesaj. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de mult discutata lingurita, la biserica unde merg eu, (cei drept foarte rar) am observat ca preotul se fereste sa atinga gura celui impartasit. Deobicei mai mult "toarna" vinul in gura respectivului. Deaia nu am nici o retinere in a ma impartasi. Probabil, dak nu ar fi procedat in felul acesta nu as mai fi asa de "incatntat" (si eu fac parte din acei oameni care nu mananca si nici nu bea dupa membri familiei) sa ma impartasesc. In ceea ce priveste sarutatul icoanelor, eu merg la biserica in special cand nu sunt slujbe si atunci gasesc icoanele foarte bine sterse si iar nu am nici o retinere in a saruta icoanele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost o analiza care s-a cerut ca urmare a altor teste.

Nu vreti sa stiti cum am dormit pana mi-au dat rezultatul.

avei motive serioase :doh: sa fi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[marlboro],

din pacate (zic eu) este credinta bisericii crestin-ortodoxe. daca cineva stie altceva, sa ma contrazica. am dat de aceasta "regula" ieri, cand cautam pe internet informatii in legatura cu acest subiect.

mie nu-mi place, pentru ca mi se pare ca incurajeaza habotnicia si neglijenta.

 

asa ca, draga [maximus], nu asta era parerea mea. ce am scris mai sus reprezinta punctul meu de vedere.

 

eu nu mi-am exprimat pana acum decat parerea (destul de documentata) conform careia nu risti sa faci SIDA de la icoane si lingurite de impartasanie.

 

dar daca, in avantul tau de nestavilit, vrei sa continui cu caracterizarea mea, n-ai decat sa ma faci cum iti doreste si dicteaza mintea. nu mie imi pui etichete, ci tie insusi.

iti doresc o zi buna.

 

Draga Dark_light nu ai demonstra absolut nimic

In primul rand Sida este stadiul terminal al bolii deci nu o poti lua niciodata si nici sa faci SIDA.

Nu exista imbolnavire cu SIDA

Ea este rezultatul evolutiei virusului HIV.

Si nu toata lumea face SIDA.

Unii sunt seropozitivi de vreo 20 de ani si nu au facut boala.

Riscul de a te infecta cu HIV este prezent si la un sarut cu o persoana seropozitiva care are leziuni sau carii la nivelul cavitatii bucale deci de ce nu ar fi prezent si la o lingurita plimbata de la o persoana la alta prin gura.

 

 

 

 

Si dupa cum stim de exemplu la orl nu se foloseste aceeasi spatula la 2 pacienti, nu se foloseste aceeasi seringa la 2 pacienti etc. Intradevar riscul este foarte mic sa te infectezi cu HIV asa.

 

Dar el exista.

 

 

Dupa cum la fel de adevarat este ca poti face sex cu o persoana infectata si sa nu te infectezi.

Ba o poti face chiar de mai multe ori.

 

Riscul transmiterii HIV este de 1/10 de la o femeie infectata la un barbat de exemplu.

 

Deci documenteaza-te in primul rand care e diferenta intre HIV si SIDA si mai vorbim putin dupa ce o faci.

Imi cer scuze daca te-am jignit. Dar am impresia ca te bagi in discutie fara sa citesti atent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×