Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Obiceiuri si igiena in biserica.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2. mai citeste-mi o data mesajele. n-am spus ca nu poti lua nici o boala (normal ca se poate), am spus ca nu poti lua sifilis, hepatita C sau HIV de la pupatul icoanelor. si ca nu e bine sa isterizezi oamenii cu pareri nedocumentate.

 

pana la introducerea obiectelor de cult de unica folosinta mai e, asa ca cine se teme, sa nu mai practice. asa sta linistit.

 

 

 

Nu ma refeream la pupatul icoanelor, ma refeream la lingurita. Iar eu ti-am demonstrat teoretic ca poti lua HIV, Sifilis si Hepatita C de la o lingurita plimbata in gura unui om cu afte, taieturi sau carii in gura. Cu un risc mai mare decat in viata de zi cu zi pt ca nu iei lingurite nespalate de pe strada sau de la restaurant pe care sa le bagi in gura. Deci nu ma refer la o gripa care o poti lua in autobuz.

 

In autobuz din cate stiu eu nu lingem toti barele si scaunele, nu?

 

Nu ar strica ca si Biserica sa respecte niste reguli de igiena.

 

Poate ca vreau sa practic da vreau in conditii de igiena. Suna cam dictatorial : cine nu vrea sa plece, nu?

Doar suntem in Biserica, nu?

Ce s-a intamplat cu toleranta, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu am auzit.

Dar problema asta mi-a pus-o soacra mea care se duce frecvent la biserica.

Cand se impartaseste se duce f de dimineatza ca sa fie printre primii tocmai ca se evite plimbatul linguritei prin prea multe guri inainte sa ajunga la ea. Si a doua, pentru mirosul gurii celor din jur. Stii ca nu se mananca si nu se bea si nu se spala pe dinti inainte de a se impartasi.

 

Apoi mi-a zis de o colega de a ei care isi impartaseste copilul saptamanal si care, copilul, are des probleme cu infectii ORL.

Sincer nu cred ca e vreo legatura dar ma rog.

Brrrrrrrrr, ce scarbosenii spuneti voi aici, nu ma mai impartasesc cat oi trai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ala s-ar numi monolog...

unora le este foarte drag tipul asta de "di"-alog :yahoo:

pt [marlboro] - nici n-am spus ca daca nu scrie in carte nu exista, de ce interpretezi in extrem? am spus ca nu este considerat un obicei care sa provoace o incidenta crescuta a imbolnavirilor prin practicarea lui.

am spus ca genul asta de carti nu e caracteristic unei anumite culturi, cultura care este si ea legata de religie, volens-nolens..si ca asta nu exclude posibilitatea transmiterii numor maladii, fie ca e popularizata, fie ca nu (metoda de infectare).

pana la introducerea obiectelor de cult de unica folosinta mai e, asa ca cine se teme, sa nu mai practice. asa sta linistit.

e destul de adevarat. ceea ce nu-l face pe respectivul mai putin credincios. Sau ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unora le este foarte drag tipul asta de "di"-alog :yahoo:

 

E adevarat dar unora le place dialogul surzilor. Unul intreaba de ceva altu raspunde de ce vrea el.

De exemplu dark_light mi-a spus de n ori ca nu poti lua hiv, hepatita si sifilis de la pupatul crucii.

Da eu vorbeam de plimbatul linguritei in mai multe guri.

 

Da ma rog

poate vorbeste cu altineva, dar de ce imi raspunde mie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca vreau sa practic da vreau in conditii de igiena. Suna cam dictatorial : cine nu vrea sa plece, nu?

Doar suntem in Biserica, nu?

Ce s-a intamplat cu toleranta, nu?

absolut obiectiv, cred ca nimeni nu te

post-11037-1139837442_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

biserica ar trebui sa respecte niste reguli de igiena...oricum eu nu ma impartsesc nici nu pup icoane, cruci etc...*(doar atunci cand vine popa acasa la tine si-ti intinde icoana in fata...mi se acreste cand vad atatea urme de buze, decobicei inchid ochii si caut un loc "curat" :o: asta doar din politete) revenind la subiect *deci, nu-mi pasa...inafara de faptul ca te poti infecta cu boli, sa fim seriosi, eu nu mananc nici dupa membrii cei mai apropiati ai familiei cu aceeasi lingura, mi se ridica paru-n cap cand aud ca trebuie sa ling aceeasi lingura dupa ce a facut-o un strain inanitea mea...este si un impact la nivel psihologic...

cand eram mica, credeam ca icoanele "sfintite" ne apara de boli, i was so foolish... :yahoo:

Editat de Takada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar eu ti-am demonstrat teoretic ca poti lua HIV, Sifilis si Hepatita C de la o lingurita plimbata in gura unui om cu afte, taieturi sau carii in gura.

 

Suna cam dictatorial : cine nu vrea sa plece, nu?

Doar suntem in Biserica, nu?

Ce s-a intamplat cu toleranta, nu?

 

nu, nu mi-ai demonstrat. cauta in literatura de specialitate si vei vedea ca dracul nu e chiar asa de negru.

in cazul HIV, acesta nu se ia prin folosirea la comun a veselei. nici hepatita C. sifilisul poate fi contactat prin saliva (ex: sarut) in cazuri extrem de rare.

in cazul hepatitei C membrii familiei sunt pusi sa-si faca teste pentru ca sunt alte metode prin care s-ar fi putut infecta. (dar au fost si cazuri in care hepatita C nu s-a transmis nici prin contact sexual de la un sot la altul.)

daca era asa cum spui tu, la ora actuala jumatate din populatie ar fi fost oale si ulcele iar cealalta jumatate cu un picior in groapa. cel putin din restaurante, discoteci si cluburi at trebui sa iasa bolnavii in valuri...

 

cat despre obicei in special, n-am spus ca cine nu vrea, sa plece. credinta nu sta in pupatul crucii sau icoanelor.

in fond, cel care alege sa nu practice aceasta activitate din motive de protectie impotriva bolilor, o face pentru sanatatea si linistea lui. care-i problema?

pe mine nu m-a dat nimeni afara din biserica pentru ca n-am pupat icoane...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am auzit pe nimeni sa se imbolnaveasca de la lingurita...... :yahoo:

De ce copii care se boteaza in cazanul de la biserica nu racesc?

Glumesti? Cum sa nu raceasca? Ba mai mult, au fost cazuri in care au si murit.

Ne povestea preotul care a botezat-o pe nepoata mea (apropos, a fost botezata acasa pentru ca era dupa o pneumonie si ne-a fost frica sa nu raceasca), despre cateva cazuri in care copii au murit pentru ca preotii respectivi nu cunosteau exact modul in care se acopera urechile, ochii si nasucul copiilor. Cat despre cei care au facut pneumonie...ce sa mai vorbim, sunt destui.

Uffffffff, iar am fost off topic.Scuze din nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu esti deloc off-topic.

discutia este despre riscurile imbolnavirii in urma practicarii unor ritualuri in biserica.

imbolnavirea in urma botezului in apa rece e real. o prietena, ca sa stea linistita, si-a botezat copilul vara.

nu e nimic rau in a refuza sa te expui la o potentiala imbolnavire. ba e chiar logic si recomandat. daca am respecta toti niste norme elementare de igiena, ar fi tare bine...

dar nici nu trebuie sa-ti transformi grija in obsesie, ca pe urma te imbolnavesti de nervi. si vei sfarsi tot bolnav... :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×