Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Obiceiuri si igiena in biserica.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

MAi fata draga

Ai citit cumva despre BTS-uri vreodata?

Ce te tot bagi ca musca in lapte?

 

SI NU MA REFEREAM DOAR LA PUPATUL CRUCII

MA REFEREAM SI LA IMPARTASANIE

STII SA CITESTI FETITZIOOOOOOO?

 

HIV se transmite prin saliva daca ai leziuni la nivelul cavitatii bucale sau ai carii de exemplu

Si Hepatita C la fel.

Asa ca scuteste-ma cu PROSTIILE tale.

 

in afara de faptul ca nu stii sa abordezi un ton cuviincios in mesajele tale, n-ai nici cele mai elementare notiuni de medicina.

unde ai citit ca HIV sau hepatita C se transmit cu lingurita?

avem chiar pe roportal sectiunea de medicina cu sub-sectiunea: hepatita. intra acolo si citeste.

 

Cum nu se transmite Hepatita C ?

nu exista dovezi ca virusul s-ar transmite de la mama la fat in timpul alaptarii la san (prin laptele matern) cu conditia ca mamelonul sa nu prezinte rani (ragade) sau sa sangereze.

nu se transmite prin contact intamplator cu o persoana bolnava cum ar fi : stransul mainii, imbratisare, sarut

 

sunt enorm de multi afectati de HC care n-au stiut pana de curand ca au boala si au trait normal in casa cu membrii familiei, folosind aceeasi vesela si aceleasi obiecte, sarutandu-si sotii si copiii. si n-au infectat pe nimeni.

 

Alte boli care s-ar putea transmite asa:

 

boli de piele

fungi (adica ciuperci) ex candida albicansis

herpesul

hepatita B, C(in cazul expus de mine)

 

Sau candida albicansins care este o ciuperca crezi ca nu se poate lua daca eu o am pe limba?

 

Hepatita B se transmite prin sange infectat sau alte lichide infectate ale organismului uman

 

Virusul Epstein-Barr se gaseste in saliva si mucus. Se transmite de la o persoana la alta prin sarut, desi este posibil sa se transmita si prin tuse desi in foarte rare cazuri.

 

eu chiar asta te-am rugat sa faci. sa dai aici nume de boli care se pot lua prin contactul cu obiecte contaminate in biserica.

n-am negat faptul ca exista posibilitatea de a lua diverse afectiuni in acest mod, te-am corectat doar in privinta sinistrelor boli enumerate de tine la inceput si care sunt eronate total.

 

cat priveste gravitatea acestor boli de tipul ciupercilor, bacteriilor (gen stafilococ si streptococ) sau virusului herpetic (epstein-barr e de fapt tembela mononucleoza, caracteristica tinerilor), incidenta nu este diferita la cei care frecventeaza bisericile si se impartasesc sau pupa icoanele fata de cei care beau prin discoteci din toate paharele sau se pupa cu primul venit, sau fata de cei care calatoresc cu mijloacele de transport in comun si pot lua diferite afectiuni din cauza proximitatii, sau fata de cei care au o igiena precara.

asa ca hai sa nu ne mai isterizam degeaba.

in plus nu-i obliga nimeni pe ipohondri sa pupe icoane si sa bea din lingurite si cupe la comun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu cred ca nu, e adevarat, unele boli se pot transmite SI pe aceasta cale. De unde concluzia ? e bine sa nu mai pracitce nimeni acest obicei ? :yahoo:

 

boli poti lua prin simpla prezenta in biserica. ti-a stranutat unul in nas si gata.

ce faci? nu te mai duci in biserica? :o:

in ideea asta eu n-ar trebui sa ma mai duc la servici...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
boli poti lua prin simpla prezenta in biserica. ti-a stranutat unul in nas si gata.

ce faci? nu te mai duci in biserica? :yahoo:

in ideea asta eu n-ar trebui sa ma mai duc la servici...

desigur, asa este...risc 0 nu exista.

dar nici nu trebuie sa-ti maresti sansele si sa si pupi acolo unde tocmai a pupat un virusat cu nasu'n batista, nu ?

e ca si cum ai intra la sectia "boli infectioase" fara nici un echipement de protectie. N-are nici o legatura cu capacitatea de a le apara, sau cu credinta, nu ?

cred ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare. Obiceiul de a saruta icoanele este specific ortodoxilor sau e valabil si la alte religii? Sau este un obicei romanesc? Scuze daca sunt off topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
desigur, asa este...risc 0 nu exista.

dar nici nu trebuie sa-ti maresti sansele si sa si pupi acolo unde tocmai a pupat un virusat cu nasu'n batista, nu ?

 

e ceva logic si de bun simt sa nu te expui constient unui risc. dar nici nu trebuie sa faci o obsesie din asta, altfel nu ai mai iesi din casa.

pe de alta parte sunt curioasa daca a vazur cineva in vreun tratat de medicina o avertizare clara in legatura cu acest comportament (pupatul icoanelor). daca era asa periculos, nu vi se pare normal ca pana acum sa fi fost denuntat ca atare?

alte comportamente (utilizarea unghierelor, periutelor, lamelor de ras, contactul cu parteneri multipli, sarutul, etc) au fost enumerate corespunzator. de ce nu si comportamentul in biserica, mult mai vechi, de altfel, decat unghiera, periuta si lama de ras?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×