Sari la conținut
Forum Roportal
Maximus

Obiceiuri si igiena in biserica.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu prea frecventez bisericile asa ca mi-as da o bila neagra pentru asta.

Dar si din discutiile cu altii am identificat niste practici care nu stiu cat de sanatoase sunt:

 

1. Sarutatul icoanelor al crucilor

2. Impartasitul tuturor in biserica folosind aceeasi lingurita.

 

Credeti ca daca cel de dinainte a avut sifilis, hiv, hepatita C sau gripa aviara exista sanse sa luam si noi boala sau Dumnezeu ne va proteja?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
brrrr....

as mai aduce un exemplu : bautul din aceeasi cupa, la chestia aia denumita "holy communion"...protestantii stiu de ce e vorba.

acuma ram

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si am mai vazut o chestie, la nu stiu ce sarbatoare unde se impartea apa sfintita, toti enoriasii isi bagau canile in vasul respectiv. Dumnezeu stie cat de curate erau.

Referitor la impartasit, un preot spunea ca lingurita ar fi din argint si ca asta ar fi motivul pentru care nu se imbolnavesc, ca argintul are nu stiu ce proprietati. Nu ma pricep. Oricum n-am incredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si am mai vazut o chestie, la nu stiu ce sarbatoare unde se impartea apa sfintita, toti enoriasii isi bagau canile in vasul respectiv. Dumnezeu stie cat de curate erau.

Referitor la impartasit, un preot spunea ca lingurita ar fi din argint si ca asta ar fi motivul pentru care nu se imbolnavesc, ca argintul are nu stiu ce proprietati. Nu ma pricep. Oricum n-am incredere.

 

Merci pt informatia cu arginul. Nu o stiam.

Cred totusi ca hepatitei C nu prea ii pasa de argint.

Si nici sifilisului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci pt informatia cu arginul. Nu o stiam.

Cred totusi ca hepatitei C nu prea ii pasa de argint.

Si nici sifilisului.

Hihihihihi, si eu cred la fel. Si mai sunt si alte boli.....nepasatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeti ca daca cel de dinainte a avut sifilis, hiv, hepatita C sau gripa aviara exista sanse sa luam si noi boala sau Dumnezeu ne va proteja?

 

mai baiatule, tu ai vreo vaga idee despre caile de transmitere a bolilor enumerate de tine?

sifilis? hepatita C? HIV ???

cu exceptia gripei aviare care la noi e mai mult o isterie decat o boala reala (chiar in tarile in care a aparut efectiv, mai multi au murit de gripa normala sau afectiuni comune, decat de gripa aviara), toate celelalte boli nu se iau prin contactul cu obiecte atinse de bolnav.

 

stii care e problema noastra majora? ca preferam sa preluam o informatie si s-o dam mai departe ca atare, fara s-o verificam cat de cat mai intai. asta, in limbaj "computericesc" se numeste varianta de spam. in limbajul normal se numeste altfel. :yahoo:

 

da si tu niste boli care intr-adevar se pot lua pupand icoana sau crucea dupa bolnav, ca sa avem o baza reala de discutie, nu basme de speriat mucosii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai baiatule, tu ai vreo vaga idee despre caile de transmitere a bolilor enumerate de tine?

sifilis? hepatita C? HIV ???

cu exceptia gripei aviare care la noi e mai mult o isterie decat o boala reala (chiar in tarile in care a aparut efectiv, mai multi au murit de gripa normala sau afectiuni comune, decat de gripa aviara), toate celelalte boli nu se iau prin contactul cu obiecte atinse de bolnav.

 

stii care e problema noastra majora? ca preferam sa preluam o informatie si s-o dam mai departe ca atare, fara s-o verificam cat de cat mai intai. asta, in limbaj "computericesc" se numeste varianta de spam. in limbajul normal se numeste altfel. :yahoo:

 

da si tu niste boli care intr-adevar se pot lua pupand icoana sau crucea dupa bolnav, ca sa avem o baza reala de discutie, nu basme de speriat mucosii.

 

MAi fata draga

Ai citit cumva despre BTS-uri vreodata?

Ce te tot bagi ca musca in lapte?

 

SI NU MA REFEREAM DOAR LA PUPATUL CRUCII

MA REFEREAM SI LA IMPARTASANIE

 

 

STII SA CITESTI FETITZIOOOOOOO?

 

HIV se transmite prin saliva daca ai leziuni la nivelul cavitatii bucale sau ai carii de exemplu

Si Hepatita C la fel.

Asa ca scuteste-ma cu PROSTIILE tale.

 

 

Alte boli care s-ar putea transmite asa:

 

boli de piele

fungi (adica ciuperci) ex candida albicansis

herpesul

hepatita B, C(in cazul expus de mine)

 

Deci tu crezi ca nu se poate lua hiv daca eu am o carie in gura care imi singereaza sa spunem si imi baga lingurita in gura si dupa aia ti-o baga tie in gura (lingurita) ????

 

Sau candida albicansins care este o ciuperca crezi ca nu se poate lua daca eu o am pe limba?

 

http://www.sfatulmedicului.ro/articole/inf...irala_B_316.htm

Hepatita B se transmite prin sange infectat sau alte lichide infectate ale organismului uman

 

Virusul Epstein-Barr se gaseste in saliva si mucus. Se transmite de la o persoana la alta prin sarut, desi este posibil sa se transmita si prin tuse desi in foarte rare cazuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca preferam sa preluam o informatie si s-o dam mai departe ca atare, fara s-o verificam cat de cat mai intai. asta, in limbaj "computericesc" se numeste varianta de spam. in limbajul normal se numeste altfel. :yahoo:

cum ? :o:

 

cum ? :P

e valabil pentru orice maladie infectioasa transmisibila prin saliva sau aer...

de aceea c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum ? :yahoo:

e valabil pentru orice maladie infectioasa transmisibila prin saliva sau aer...

de aceea c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×