Sari la conținut
Forum Roportal
Mriya

Ce e de facut atunci cand cineva apropiat are probleme cu alcoolul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

care e victima si care salvatorul? ce treaba ai tu cu maicata? depinzi de ea?

Cum adica ce treaba am cu mama? Ma intretin singura, nu depind financiar de ea, dar nu sunt indiferenta fata de problema asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica ce treaba am cu mama? Ma intretin singura, nu depind financiar de ea, dar nu sunt indiferenta fata de problema asta.

 

si pe forum ce cauti, compasiune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si pe forum ce cauti, compasiune?

O posibila solutie sau un schimb de pareri cu cineva care a avut experienta similara. Am gresit cu ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O posibila solutie sau un schimb de pareri cu cineva care a avut experienta similara. Am gresit cu ceva?

 

da, ai gresit de doua ori pana acum, prima greseala e ca vrei sa o salvezi pe mama ta, a doua greseala e ca pierzi vremea pe forumul asta, iar suma greselilor e ca te balacaresti in mocirla alaturi de mama ta, iti place asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, ai gresit de doua ori pana acum, prima greseala e ca vrei sa o salvezi pe mama ta, a doua greseala e ca pierzi vremea pe forumul asta, iar suma greselilor e ca te balacaresti in mocirla alaturi de mama ta, iti place asa?

 

exagerezi

 

vrea sa-si ajute mama

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, ai gresit de doua ori pana acum, prima greseala e ca vrei sa o salvezi pe mama ta, a doua greseala e ca pierzi vremea pe forumul asta, iar suma greselilor e ca te balacaresti in mocirla alaturi de mama ta, iti place asa?

Mi-ar placea ca mama sa nu mai aiba problema asta pentru ca m-am saturat sa am o familie disfunctionala si asta ar putea fi un inceput. Indiferent cat de aproape sau de departe sunt de ei, as prefera ca sintagma familie sa nu-mi provoace o grimasa. Dincolo de asta, desi nu am fost vreodata apropiata de ea, nu mi-e straina. Sa o vad cum se ineaca zi de zi tot mai mult in alcool si se abrutizeaza, ma cam doare.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exagerezi

 

vrea sa-si ajute mama

 

faci confuzie, ea e cea care exagereaza, pentru ca vrea sa salveze ceea ce nu se poate salva

 

Mi-ar placea ca mama sa nu mai aiba problema asta pentru ca m-am saturat sa am o familie disfunctionala si asta ar putea fi un inceput. Indiferent cat de aproape sau de departe sunt de ei, as prefera ca sintagma familie sa nu-mi provoace o grimasa. Dincolo de asta, desi nu am fost vreodata apropiata de ea, nu mi-e straina. Sa o vad cum se ineaca zi de zi tot mai mult in alcool si se abrutizeaza, ma cam doare.

 

Cum sa-ti salvezi mama cand tu (si cu taicatu) esti cauza alcoolismului ei?

Editat de _Undying_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am dat si eu un raspuns pe acel topic cu alcoolul care poate fi de ajutor pentru cei care au o eventuala problema cu alcoolul

 

intradevar nu prea poti ajuta o persoana care are probleme de dependenta de alcool sau narcotice daca ea nu doreste sa fie ajutata - iar ajutorul incepe cu recuperarea fizica si continua cu cea psihica si emotionala si cei aflati in aceasta situatie trebuie sa fie sprijiniti de familie si prieteni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×