Sari la conținut
Forum Roportal
Taquito

cum de unii oameni sunt veseli in fiecare zi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mă uit la mulţi dintre colegi(apropriaţi) şi tot timpul sunt veseli, mereu au chef de discuţii, întruna cu zâmbetul pe buze...

 

cum unii oameni reuşesc sa fie veseli tot timpul ?

La unii asa le este personalitatea. Sunt oameni cu mult pozitivism in ei, mult optimism si gusto de viata indiferent de ce. Luna trecuta m-am asezat la o vorba doua cu vecina care e dea pururea cu zambetul pe buze, efervescenta, optimista, etc. Am intrebat-o si eu, precum te intrebi tu aici, cum se face ca e asa ? Si mi-a spus in felul urmator " Sunt recunoscatoare pentru fiecare zi cand deschid ochii si realizez ca inca sunt in viata. Mereu sa te astepti la bune si bune ti se vor intampla (din zicala expect good things and good things will happen to you) ". Mare dreptate are.

Vecinul (sotul ei) e un pesimist fatalist ca si mine. Sotul meu in schimb este ca ea. Optimist nevoie mare. Asa e natura fiecaruia dintre noi. Ei i-a murit si un copil printre altele si tot nu i-a disparut elanul si buna voia din existenta.

Multi oameni sunt ca ea si multi oameni sunt ca mine, care sufera si se vaita si in Rai. :lol:

 

Da, mai sunt si aia care poarta o masca in public. Aia nu-s autentici. Eu ma refer la astia care intradevar zambesc mereu din inima.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai sunt si aia care poarta o masca in public. Aia nu-s autentici. Eu ma refer la astia care intradevar zambesc mereu din inima.

Poate masca aia nu se refera neaparat la falsitate sau lipsa de autenticitate. Poate e vorba de oameni carora nu le place ca altii sa stie ce se petrece in sinea lor, iar motivele difera de la persoana la persoana: unii nu vor sa le strice dispozitia altora, altii considera ca reprimarea este o solutie, altii zambesc doar in anumite medii si circumstante (iar zambetele lor sunt sincere), chiar daca ceva in ei e rupt, iar altii au toate aceste motive.

 

O explicatie foarte buna poate fi si semnatura Dielei. Daca un om rade, nu inseamna ca nu sufera sau ca nu plange, doar ca are un alt mod de a trece peste unele probleme.

Editat de "Ana"
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai multi poarta masti pentru ca asa s-au obisnuit. Sa zambeasca tamp la orice, nu pentru ca ar simti ceva. Sunt prea multi care traiesc in superficialitate, si practic s-au obisnuit sa ranjeaza la cerere.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt si cei care zambesc sau rad pentru ca simt nevoia acuta sa o faca, iar atunci...se bucura de moment cat pot ei de mult, mai ales daca stiu ca acel moment este limitat. Poate nu sunt superficiali, de fapt, eu cred ca unii chiar traiesc minutul/orele de veselie, indiferent ca vor redeveni deprimati dupa trecerea lui/lor; pentru aceia, obiceiul in sine se transforma in stil de viata.

Editat de "Ana"
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt insa multi care ranjesc sa se afle in treaba. De ce sa negam asta ? Exista stupizi peste tot. Nu am nimic cu omul fericit, autentic, dar ma intriga astia care parca traiesc pe alta lume. Euforici si se hlizesc din orice.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii avem fixurile noastre, in sensul ca unii nu suporta pe cei prea seriosi, altii pe cei care se hlizesc mereu, altii pe cei aflati intre si intre, iar altii...aleg sa nu isi dea cu parerea, fie din diplomatie, fie pentru ca nu ii intereseaza/le sunt indiferenti. :)

Editat de "Ana"
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate masca aia nu se refera neaparat la falsitate sau lipsa de autenticitate.

Si am zis eu ca e musai sa se refere la astea ? La autenticitatea si falsitatea unor zambete m-am referit nu la oameni. Oamenii care zambesc fals mereu nu sunt fericiti autentici. Nu are nici o legatura cu caracterul fals.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si am zis eu ca e musai sa se refere la astea ?

Nu, nu asta ai zis.

 

La autenticitatea si falsitatea unor zambete m-am referit nu la oameni. Oamenii care zambesc fals mereu nu sunt fericiti autentici. Nu are nici o legatura cu caracterul fals.

Aaa, am inteles. In regula, then.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×