Sari la conținut
Forum Roportal
S_Claudiu

Mi se blocheaza calculatorul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un calculator de 1 gb ram ,plca video geforce7600,placa de baza

gigabyte ga-7vt600

procesor amd athlon xp 1917 mhz 2600+

 

in ultima vreme mi se blocheaza cand intru sau dupa 1 min de joc

in jocuri precum nfs carbon,medal of honor airborne call of dutty 2

jocuri pe care mai de mult la jucam fara nici o problema

 

cand se blocheaza monitorul se innegreste si nu mai ai control asupra calculatorului

singura optiune este aceea de a-l oprii(nici macar sa il resetezi nu merge)

daca are cineva vreo idee o astept cu cea mai mare placere

va rog ajutati-ma!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intai curata-l bine de praf, atentie si la radiatoare. Verifica daca toate coolerele functioneaza. Poti rula si un program de monitorizare, sa verifici daca nu sunt depasite temperaturile componentelor. Gasesti pe net documentatie suficienta pentru asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un calculator de 1 gb ram ,plca video geforce7600,placa de baza

gigabyte ga-7vt600

procesor amd athlon xp 1917 mhz 2600+

 

sa nu-l arunci la tomberon, preda-l la centre speciale de depozitare a deseurilor electronice

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intai curata-l bine de praf, atentie si la radiatoare. Verifica daca toate coolerele functioneaza. Poti rula si un program de monitorizare, sa verifici daca nu sunt depasite temperaturile componentelor. Gasesti pe net documentatie suficienta pentru asta.

 

 

pai am tot cautat sa vad care sunt temperaturile normale dar nu am gasit

motherboard 30 C

CPU 46 C

AUX 30

GPU 45 C

WDC.. 33 C

 

SI COOLING FANS

CPU 2377 RPM

GPU 31%

ASTA CAND NU FACE NIMIC

 

SPUNE-MI TU DACA SUNT NORMALE SAU AR TREBUI FACUT CEVA

 

sa nu-l arunci la tomberon, preda-l la centre speciale de depozitare a deseurilor electronice

 

 

CE AMUZANT ESTI TU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt valori mici de temperatura. Deci nu e de acolo problema. Iti e demult instalat sistemul de operare? Dupa o vreme, devine mai greoi, si cea mai simpla solutie pentru omul normal e sa il reistaleze din timp in timp. Asta ca sa exclud deocamdata defectiuni de hardware. Daca nici asta nu e, trebuie sa incepi sa testezi memorii, placa video, procesor... Sunt softuri specializate care fac asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand se blocheaza monitorul se innegreste si nu mai ai control asupra calculatorului

singura optiune este aceea de a-l oprii(nici macar sa il resetezi nu merge)

daca are cineva vreo idee o astept cu cea mai mare placere

va rog ajutati-ma!!

Verifica evenimentele din registrul de sistem, vezi daca inregistreaza erori. (Administrative Tools -> Event Viewer)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt valori mici de temperatura. Deci nu e de acolo problema. Iti e demult instalat sistemul de operare? Dupa o vreme, devine mai greoi, si cea mai simpla solutie pentru omul normal e sa il reistaleze din timp in timp. Asta ca sa exclud deocamdata defectiuni de hardware. Daca nici asta nu e, trebuie sa incepi sa testezi memorii, placa video, procesor... Sunt softuri specializate care fac asta.

 

 

si ce softuri imi trebuie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ce softuri imi trebuie?

 

Ruleaza Prime 95 (versiunea 32 bit sau 64, functie de sistemul de operare, win xp sau win 7) plus Furmark (pentru placa video), daca se reseteaza, inseamna ca sursa nu mai duce si trebuie schimbata. Ca sa vezi daca iti sunt bune hardurile, foloseste HD Tune, rulezi Benchmark si Filebenchmark, graficul trebuie sa fie relativ constant, iar viteza de citire relativ egala cu cea de scriere. Ca sa testeti procesorul singur, cel mai bun program e Intel Burn Test, daca pica in el, mai scazi frecventa si repeti testul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×