Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Dumnezeu porunceste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai pocainta ta ,o stie si Dumnezeu ,dar o stii si tu inauntrul tau! Si daca este o pocainta falsa ,sigur ia se va vedea curand prin fapte.

De fapt pocainta inseamna sa-mi recunosc pacatul,sa-l marturisesc si sa ma lepad de el!

Cat despre Biblie ,in legatura cu certitudine sau siguranta ,ti-am dat versetul care ne spune ca noi avem mantuirea insa trebuie s-o ducem pana la capat ,altfel degeaba am crezut.

 

Dar de pacat nu te lepezi niciodata.

Pana la moarte ai de luptat cu el. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de pacat nu te lepezi niciodata.

Pana la moarte ai de luptat cu el. :spiteful:

Asa este,doar la moarte vom fi despartiti de pacat!

Pacatul insa nu mai trebuie sa stapaneasca viata unui credincios,deci nu mai trebuie sa aibe putere de robire! Noi nu mai suntem robi ai pacatului, ci robi ai nepihanirii!

De fapt eu percep mantuirea in felul urmator:

Exista trei cuvinte ce caracterizeaza ceea ce Dumnezeu face in procesul mantuirii: justificare, sfintire si glorificare; fiecare din aceste cuvinte se refera la un anumit timp respectiv trecut, prezent si viitor. Mantuirea este un act in trecut, un proces in prezent si o culminare glorioasa in viitor. Dumnezeu ne-a eliberat de sub pedeapsa pacatului, ne elibereaza de puterea pacatului si ne va elibera de prezenta pacatului.

1. Mantuirea este salvarea de sub pedeapsa pacatului sau justificarea, proces care a avut loc in trecut la cruce la Golgota, prin rastignirea Domnului Isus.

2. Mantuirea este, de asemenea, salvarea de sub puterea pacatului, sau sfintirea, proces care are loc in timpul vietii credinciosului sau in prezent (2 Cor 1:6, Fil.1:6, Fil.2:12-13, 2Petru1:5-11). Duhul Sfant are un rol foarte important in procesul de sfintire, producand nasterea din nou (Ioan 3:3), cand credinciosul devine copil al lui Dumnezeu, (Ioan 1:12), devenind o noua creatura, ( 2 Cor. 5;17). Dumnezeu lucreaza prin toate mijloacele ca sa ne faca asemeni lui Isus, (Romani 8:28-29), iar Duhul Sfant lucreaza ca noi sa avem o natura noua, omul nou predat Domnului (Gal. 5:16, 2Cor 5:17).

Acest proces are loc dupa ce omul a primit pe Domnul Isus (Mantuirea), in viata lui; de-acum, viata lui noua este un proces al cresterii si maturizarii in asemanare cu Domnul Isus. In mod real, puterea pacatului a fost zdrobita prin moartea si invierea Domnului Isus Hristos. Prin credinta si noi putem intra in prezenta acestei victorii.

3. Totodata, mantuirea este salvarea din prezenta pacatului sau glorificarea, proces care are loc in viitor (Rom13:11; Apoc 21:3-4;1 Ioan3:2).

Scopul lui Isus pentru fiecare credincios este sa ne prezinte inaintea Tatalui Ceresc (Efes.5:25-27) si acest fenomen poate avea loc fie prin moartea biologica a credinciosului (2Cor.5::blink:, fie prin venirea Domnului Isus, cand credinciosii vor deveni ca Domnul (1Ioan3:2), curatiti si desavarsiti, bucurandu-se de toate avantajele cerului ( Apoc 21:3-4).

Privind la rezultatul mantuirii in viata omului, este foarte important ca procesul mantuirii sa penetreze si viata noastra, a fiecareia dintre noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este,doar la moarte vom fi despartiti de pacat!

Pacatul insa nu mai trebuie sa stapaneasca viata unui credincios,deci nu mai trebuie sa aibe putere de robire! Noi nu mai suntem robi ai pacatului, ci robi ai nepihanirii!

De fapt eu percep mantuirea in felul urmator:

 

Cam lung dar destul de corect.

Dar nu contrazice ce spun eu.

E drumul cel bun sa incerci sa fii mai bun in ochii lui Dumnezeu.

Dar asta nu iti garanteaza 100% mantuirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam lung dar destul de corect.

Dar nu contrazice ce spun eu.

E drumul cel bun sa incerci sa fii mai bun in ochii lui Dumnezeu.

Dar asta nu iti garanteaza 100% mantuirea.

Corect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate si tu ca om vei sta in fata Dumnezeului meu intr-o zi!

Poate ca egal, nu ca una bucata crestin dus la judecata.

Chiar daca unii ca si tine nu cred in Domnul, totusi se supun unor legi a lui Dumnezeu! Vrand sau nu democratia cuprinde anumite principii Dumnezeiesti! Ca in unele principii si-a bagat "coada" si stii tu cine ,este alta problema.

:spiteful: buna gluma

Daca oamenii s-ar tine numai de poruncile Scripturii am avea o viata excelenta!

Avem insa libertatea de alegere: Dumnezeu porunceste si noi avem alegerea ,ascultam sau ignoram!

da, alegera este in intregime a noastra.

 

Deci falsa ta impresie ca copii Domnului nu ar fi pacatosi probabil ca s-a impamantenit in mintea ta din cauza necitirii si necredintei in Scriptura!

Diferenta intre un pacatos iertat si unul neiertat este ca primul a apelat la curatirea facuta prin Jertfa de la Golgota si chiar daca mai pacatuieste are la Tatal un mijlocitor si are iertare prin Jertfa de la Golgota, iar al doilea este cu pacatul pe El tot timpul si pacatele lui pun un zid de despartire intere el si Dumnezeu.

Pacatosul iertat are haine albe pe care stropindu-le merge repede seara acasa si le curata.

Pacatosul neiertat sta ca porcul in mijlocul mocirlei pacatului si striga tare ca acolo este viata lui,trai nenica!

Si problema ta care-i? Lasa-i sa traiasca asa cum cred ei de cuviinta si probabil vor face si ei acelasi lucru. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×