Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

beneficii pentru sanatate

Planta pe care mulți o ignorăm, dar are multiple beneficii pentru sănătate (doctorulzilei.ro)

De cateva ori am adunat si gatit urzici in viata mea dar numai in Europa, in State am locuit mereu in oras si nu am de unde sa-l procur.   

Primavara se mananca numai pana sint fragezi, se oparesc in apa fiarta cu sare sa fie distrusi tepii si mai departe o ia calea spanacului, ca-i supa sau mancare scazuta sau care cum vrea. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

România, prima țară din Europa care aclimatizează o plantă asiatică. E cea mai folosită în bucătăria coreeană

https://evz.ro/romania-prima-tara-din-europa-care-aclimatizeaza-o-planta-asiatica-e-cea-mai-folosita-in-bucataria-coreeana.html

Urzica de Coreea, creşte în formă de tufă. Aceata poate fi consumată în stare crudă, dar şi procesată la temperaturi mari. Recomandate pentru consum în alimentaţie sunt în special frunzele, mari, cărnoase şi închise la culoare. Planta este bună în salate dar ar putea fi folosită cu succes şi la prepararea tradiţionalelor sarmale româneşti, cărora le-ar da o aromă specială, cred sepcialiștii în horticultură.      Aroma nu seamănă cu a niciunei plante din România.

Daca nici urzica nu se poate aclimatizaoriunde pe planeta, nu meritam nimic  :o:  ca sa ne usture pielea ca s-a cheltuit cu banala planta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×