Sari la conținut
Forum Roportal
20nov11

Cineva mi-a clonat masina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va anunt de la inceput ca nu este vorba de o gluma sau de un trucaj foto.

Fapta este adevarata.

 

Intamplator am gasit ieri inca o masina identica cu a mea.post-353153-0-97979100-1321779089_thumb.jpg Aceeasi culoare, marca SI NUMERE DE INMATRICULARE. La inceput politia nu a vrut sa o ridice deoarece masina nu era furata. Normal. Era o masina in plus. Normal era sa o iau eu, Din spusele politiei eu eram proprietar. Masina clonata avea parbrizul vopsit in zona unde ar fi trebuit sa se vada seria caroseriei. Numerele de inmatriculare erau elibarate de politie. Aveau acel RO in relief si valurile din partea de jos. La acel service unde am gasit-o nimeni nu stia nimic de ea. Dar cat timp am stat acolo s-au perindat zeci de colorati care se holbau la mine si la masina. Deranjati vizibil de prezenta politiei.

 

 

Ce am facut.

 

Am sunat la 112 si in 10 minute au inceput sa vina echipajele de politie.post-353153-0-83158300-1321779055_thumb.jpg Am stat 6 ore langa masina pana in final a fost sigilata, ridicata si dusa la o sectie de politie. Politia de sector spunea ca este treba celor de la circulatie, Cei de la circulatie spuneau ca masina nu este in neregula fiind tot a mea si ca daca este furata, este treba celor de la furturi. Cei de la furturi spuneau ca masina nu este furata fiind a mea. Si tot asa. Pana la urma m-am enervat si am vrut sa chem o platforma sa o ridice sa o duc la mine acasa. Daca toata lumea spunea ca este masina mea. Iar daca cautai masina in baza de date a politiei asa si aparea. O singura masina al carei proprietar eu eram. Intr-un final dupa 6 ore. S-a decis sa o ia totusi politia si sa cerceteze cum a fost posibil ca cei de la inmatriculari sa "greseasca" si sa elibereze doua numere identice.

 

Dar masina avea 3 bile negre.

1. Era identica cu a mea si avea numerele mele

2. Seria din parbriz era acoperita sa nu poata fi citita.

3. La acel service auto unde am gasit-o nimeni nu stia a cui este si cine a venit cu ea. Desi pe suportul placutelor de inmatriculare era reclama acelui service auto.

 

Eu sunt convins ca masina era folosita, sau pregatita, pentru fapte demne sa ii imbogateasca pe anumiti interlopi.

Iar daca erau depistati, fugeau sau lasau masina acolo. Politia urmand sa salte gascanul. Adica pe mine.

Asta sa nu mai pun la socoteala ca putea produce un accident grav. Si tot gascanul era umflat

 

Eu doresc sa ma indrept cumva impotriva faptasilor. Stie cineva cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poveste demna de Twilight Zone. Si ce coincidenta naibii ca ati si gasit-o acolo expusa in vazul lumii, gata sa fie descoperita. Eu as fi luat-o acasa :lol:

 

Cat despre faptasi, nu aveti decat sa urmariti politia. Nu e o masina prea ieftina a.i faptasii sa renunte la ea. Vor incerca s-o scoata de la politie prin diverse metode.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.telegrafonline.ro/1256940000/articol/101548/retea_de_8220clonare8221_a_numerelor_de_inmatriculare_desfiintata.html

 

Si persoane care lucreaza in politie sunt implicate, altfel este imposibil ca masina sa fie inscrisa in circulatie, fara sa dea proprietarul cu subsemnatul, sa completeze formulare, sa mearga sa ridice numere, sa mearga la RAR, sa duca la politie copie dupa certificatul de autenticitate RAR, etc etc.

O sa fie destul de dificil sa mergi dupa faptasi, atat timp cat parte din ei au grade.

Cel mai bun lucru de facut era sa chemi un post de televiziune, mediatizata toata treaba, erau mai multe sanse sa cada capete intr-un timp mult mai scurt.

Poate nici acum nu e tarziu sa faci treaba asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in west "clonarea" masinilor este asa de perfecta

incat nici un expert nu isi poate da seama ca este o copie

doar unul pregatit bine in directia asta si dotat

doar un martor te scapa de probleme sau prezentarea si dovedirea .......

si romania se alinieaza la west ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost la "Udriste" locul de unde se dau numerele. Nu stiu exact cum se numeste, este undeva prin Pipera.

Acolo am primit asigurari ca pe masina mea nu au mai fost scoase alte numere. Nici de catre mine nici de catre alta persoana. Adica masina are un singur rand de numere emis legal.

Neoficial am fost insa informat ca s-au mai depistat cazuri de numere false, si chiar de carti si taloane.

Dar erau numere de Ford puse pe BMW, sau ceva de genul acesta, si a fost usor sa le depisteze.

 

Am gasit si eu pe net referiri la o banda din Constanta care facea numere si taloane.

A fost arestata dar dupa doua zile eliberata. Desi se confiscasera peste 1000 placute de inmatriculare.

 

Poate cunoaste cineva masina sa imi dea informatii despre proprietari.

Nu ofer nici o recompensa desigur. Prinderea infractorilor este recompensa.

Eu nu abandonez ideea de a-i prinde. Adica sa plateasca un nevinovat distractia inconstienta a altora nu mi se pare corect. Mai ales cand unii mai fac si bani din vanzarea numerelor.

 

 

P.S. Pozele din material se vad numai daca esti logat?

post-353153-0-90732500-1321901902_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani au venit la poarta mea 2 politisti si cum nu eram acasa au aruncat peste gard un numar de inmatriculare si un biletel ca mi-au adus numarul inapoi.

Am sunat a doua zi la politie si i-am intrebat care e problema si mi-au spus ca mi-au dat numarul inapoi.

Eu le-am spus ca nu am pierdut niciun numar de la masina la care ai m-au trimes sa mai verific odata.

Si numarul din fatza si cel din spate erau la locul lor dar ........ erau diferite.

Ca sa vezi ca cel din spate nu era al meu si l-am scos si inlocuit cu cel adus de politie care era al meu.

Am sunat inapoi sa intreb ce sa fac cu acel numar.

Cineva a vrut sa fure un Mercedessi ia scos numarul si noaptea l-au scos pe al meu si inlocuit.

Au pus numarul meu masini dorite de ei si au plecat linistiti doar ca la un momendat au fost prinsi.

Nu stiu cate lunii de zile am circulat cu acel numar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×