Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

A te sinucide din dragoste e un act de curaj,lasitate sau prostie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Heh.. am foarte multe de spus in legatura cu acest subiect, dar inca nu e momentul.

Cine a zis ca-i nobil?

Hai sa nu-l aducem pe Dumnezeu in discutie.. sunt foarte multe situatii in care Dumnezeu n-a facut nimic pentru a preveni o nenorocire.

Mda.. eu nu cred ca era vorba doar de relatia aia...

Mirela nu stii ce vorbesti. Incearca sa stai pe marginea balustradei si sa te vad pe tine aruncandu-te. Ai curai sa faci asta? Sincer ma indoiesc. Daca un copil se sinucide nu inseamna ca e "dezechilibrat psihic" cum spui.. Poate e inconjurat ca oameni ca tine care ii judeca pentru ca indraznesc sa se gandeasca la asa ceva.. cand de fapt.. toate gandurile lor sunt strigate de ajutor. DAR foarte putini sunt dispusi sa-i asculte, sa ii ajute. Stim sa aruncam cu pietre in ei, dar altceva nu.

 

Un sinucigas.. nu se gandeste la asta de azi pe maine.. ci se framanta zile, saptamani intregi.. si cauta sa gaseasca un raspuns la ce-l macina pe el. Si cel mai mult cauta intelegere.. iar daca cumva cel la care o cauta ii rade in nas nu face decat sa-i grabeasca hotararea.

 

Ai nevoie de foarte mult curaj sa spui "am terminat-o cu viata" (pe bune) si mult mai mult pentru a incheia toate socotelile.

Exact ce spuneam.. tu stii sa asculti? Dar sa asculti pe cineva cu adevarat?

Fara sa judeci, fara sa strambi din nas, fara sa razi.. fara sa dai sfaturi stupide... ci doar sa-i asculti sufletul...

...Daca gandesti asa, e grav de tot, may!... 'Hai sa nu-l aducem pe Dumnezeu in discutie.. sunt foarte multe situatii in care Dumnezeu n-a facut nimic pentru a preveni o nenorocire." Auzi, TU n-ai fi cumva in stare sa-l judeci si pe Al de Sus? :doh:) Sa-l tragem la raspundere ca pe orice biet muritor de rand ca in loc sa "faca ceva' pentru a preveni catastrofele, a dormit in post, l-a durut in paispe sau nu le-a prevenit in mod intentionat "de-al dreaq"?! May Nightwish... chiar ma amuza uneori SLABA INTZELEGERE A UNORA... Asta DA o nenorocire! :D) Daca o sa-mi ceri sa-ti explic mai multe, paote o sa te ajut in acest sens cand o sa am timp;) pana atunci...THINK TWICE, MOVE ONCE, TWHINK TWICE...etc! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt in masura sa judec.eu stiu o tipa care s-a sinucis din dragoste,pt ca parintii lui se impotriveau,si incercau sa-i desparta...pana la urma,ei s-au logodit,insa tatal fetei,a obligat-o sa renunte la el,si o batea,o izola de toti,si o inchidea in pivnita.cine stie ce i-a fost in cap,dar a facut-o.a baut solutie de stropit cartofii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu sunt in masura sa judec.eu stiu o tipa care s-a sinucis din dragoste,pt ca parintii lui se impotriveau,si incercau sa-i desparta...pana la urma,ei s-au logodit,insa tatal fetei,a obligat-o sa renunte la el,si o batea,o izola de toti,si o inchidea in pivnita.cine stie ce i-a fost in cap,dar a facut-o.a baut solutie de stropit cartofii...

bun asa. si s-a rezolvat ceva daca s-a sinucis? mda. nimic, bineinteles. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci carei concluzia? Sinucidere sau bautura? Eu raman pe bautura ... nu am sa-i inteleg pe astia care amenintza cu sinuciderea de pe nush ce cladiri ... si cei dat e dat sa fie deci nu te poti impotrivi vointei/destinului/inevitabilului

Probabil ca este si persoana care a intrerupt relatia de vina ... trebuia sa intrerupa treptat ... ca asa brush parsoana ranita intra intr-o stare de soc ... credeti-ma am o cunostinta care a patit-o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare o TAMPENIE sa te sinucizi indiferent care sunt motivele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi se pare o lasitate pentru care iti trebuie mult curaj :D

 

Foarte bine spus Dunedainule..........e o lasitate sa refuzi sau sa renunti sa lupti cu viata si cu greutatile ei.......si iti trebuie un curaj nebun sa renunti la viata...nestiind cu certitudine unde ajungi.

 

 

Cred ca nimic din lumea asta nu merita sa iti iei viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci carei concluzia? Sinucidere sau bautura? Eu raman pe bautura ...

 

sper ca nu vorbesti serios cu bautura...

ai grija ca s-ar putea ca, exact cand esti furat de aburii lui bachus, sa treaca pe langa tine sansa vietii. nu zic iubirea vietii, poate nu crezi in asa ceva.

 

oricum, parerea mea despre sinuciderea din dragoste: PROSTIE CU BASCULANTA !

daca ala/aia te-a lasat cu ochii-n soare, tu ii dai satisfactie facand bungee-jumping fara bungee? macar din mandrie si ambitie, si tot nu m-as lasa calcata astfel in picioare.

 

am avut si eu, ca toata lumea, partea mea de experiente urate, de genul "n-am aer"... am plans, am belit ochii-n tavan dupa muste (scuzati cuvantul "muste"), am facut planuri de plata cu aceeasi moneda... :D ... dupa care m-am gandit ca e unilaterala treaba, eu sufeream iar el se distra.

pe urma am ajuns la concluzia lui Hasdeu:

"razbunarea cea mai mare este cand dusmanul tau

e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau!"

asta e cea mai buna metoda. si a mers de fiecare data cu brio. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea este cel mai intim gest pe care-l poti face. E singura libertate pe care ti-o poti permite cu adevarat. In final daca e sa ne gandim nu ne-a intrebat nimeni si pe noi daca vrem sa ne nastem. De ce?

Sinuciderea poate fi facuta la disperare sau premeditata, gandita si pregatita. In final cred ca niciunul dintre noi nu poate judeca asta deoarece nu am fost in ipostaza de a vrea cu adevarat sa renuntam la viata si nu avem de unde sa stim ce feelinguri si ganduri te pot incerca, mai mult decata atat e vorba de o decizie personala...liberul arbitru. Corect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa parerea mea este cel mai intim gest pe care-l poti face. E singura libertate pe care ti-o poti permite cu adevarat. In final daca e sa ne gandim nu ne-a intrebat nimeni si pe noi daca vrem sa ne nastem. De ce?

Sinuciderea poate fi facuta la disperare sau premeditata, gandita si pregatita. In final cred ca niciunul dintre noi nu poate judeca asta deoarece nu am fost in ipostaza de a vrea cu adevarat sa renuntam la viata si nu avem de unde sa stim ce feelinguri si ganduri te pot incerca, mai mult decata atat e vorba de o decizie personala...liberul arbitru. Corect?

 

o fi el intim si libertin "gestu".............dar ramane un "gest" egoist si foarte las.

Cel mai adesea oameni care se sinucid din dragoste o fac pt ca au fost parasiti. Daca ai iubi pe cineva cu adevarat nu ar conta dak ar fi sau nu langa tine ci te-ai bucura pt acea persoana. Pararea mea este ca dragostea adevaraata trebuie sa aiba si ceva altruism nu numai posesie.

Si totusi revin cu intrebarea .....merita oare sa ramai fara nimic(viata) pentru ceva sau cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×