Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Un nou sistem de vot

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un asemenea mod de a vedea lucrurile, daca e sincer (si asa pare sa fie) incepe sa tina de domeniul psihiatriei.

 

Si Kennedy tot nebun a fost? De asta l-au eliminat, pentru ca "nebunia" lui era un pericol pentru tartorii iluziei?

 

JFK - The President who told the Truth

http://www.youtube.com/watch?v=20KDBELD20I

http://www.youtube.com/watch?v=20KDBELD20I

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nah,eu is inca foarte curioasa cum o sa puteti reinterpreta "universal and equal suffrage" din Declaratia Universala a Drepturilor Omului.

Nu ca un sistem nou nu ar fi bun, ca sa implineasca acel "the will of the people shall be the basis of the authority of the government", amu reiau nu merge inscrierea, ca exista unii care si asa nu au intentie sa voteze, ca pot sa o faca la urmatoarele alegeri .....atunci inregistrarea aia ii la fiecare alegeri?

E gratis? E pe taxa?

 

 

On the other hand de la banca pana la ultima institutie taaata lumea iti stie datele personale......si asa ii deja ffffff inervant la nervi in contextul in care serviciile secrete au bugete marite rectificare in rectificare....asa ca logistici in care Big Bro iar stie tat,nu ma conving.

 

Bun, daca o dam in iluminati si intunecati....I`m out of here!

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si Kennedy tot nebun a fost? De asta l-au eliminat, pentru ca "nebunia" lui era un pericol pentru tartorii iluziei?

Kennedy era un iresponsabil care a dus lumea in pragul razboiului nuclear. Cu largul concurs al unui iresponsabil de acelasi calibru, Nikita Hrusciov, pe post de partener de dialog.

 

Atunci cand conceptiile tale despre lume si viata isi au radacina intr-un film artistic, problema tine intr-adevar de domeniul psihiatriei. La fel de bine ai putea sa-ti bazezi filozofia de viata pe Razboiul Stelelor, ca tot aia e. De altfel, in UK, religia Cavalerilor Jedi ajunsese la un moment dat pe locul 4, ca numar de adepti la nivel national. :doh:

 

De la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un sistem bine facut dpdv tehnic nu permite inregistrarile false. Sunt milioane de romani care nu au abonament la o companie sau alta de telefonie. Iti poti inregistra un abonament fals la Orange, folosindu-te de datele lor personale ? Iti poti face un abonament fals la E-ON ? Te asigur ca nu. E treaba ta ce imaginatie ai, dar unele sisteme chiar nu permit inregistrari false, indiferent ce crezi tu.

 

Pari sa nu intelegi. Uite:

 

Sa presupunem ca tot poporul, fiecare persoana in parte pana la ultima, ar fi inregistrati la o firma de telefonie mobila sau alta, desi suntem deja in domeniul aberantului - fiindca batranii de la tara au telefoane cu carduri prepay sau pe numele copiilor lor care capsunaresc in Spania sau Anglia.

 

Sa presupunem chiar ca fiecare roman are contract de telefonie mobila chiar pe numele propriu si personal, desi iarasi este aberant, fiindca Tzatza Didina si Nenea Gicu de la Cochirleni nu au nevoie de doua telefoane mobile, ci de unul singur.

 

Sa presupunem chiar ca pana si romanii care traiesc in strainatate isi vor face contracte cu firmele de telefonie romanesti, desi ei traiesc in alte tari de soare pline.

 

Sa presupunem ca toate aceste contracte nu pot fi falsificate, ceea ce este destul de fair.

 

Cu toate acestea, anuntarea intentiei de vot tot trebuie facuta la Biroul Electoral (central sau local, totuna), in ciuda contractului de telefonie mobila. Acolo, baietii dastepti din partide, care au reteaua de membri credinciosi prin toate cartierele si satele nu vor avea de facut decat sa ia listele electorale vechi, sa mearga din casa in casa si sa-i intrebe pe oameni daca vor sa se inscrie la vot. Ii vor insemna pe aia care zic "imi bag bip in ea de politica" si nu se inscriu la vot si le vor folosi numele si CNPul pentru a anunta in numele lor intentia de vot. Iata cum lista de intentii de vot se poate falsifica. Ce zici de asta?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nah,eu is inca foarte curioasa cum o sa puteti reinterpreta "universal and equal suffrage" din Declaratia Universala a Drepturilor Omului.

..

Bun, daca o dam in iluminati si intunecati....I`m out of here!

Nu ai inteles ca Harald nu vrea un alt sistem de electoral, vrea un sistem in care fraudele sa fie reduse la minim.

Cred ca subiectul este acelasi cu cel deschis de mine la Fraude electorale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles ca Harald nu vrea un alt sistem de electoral, vrea un sistem in care fraudele sa fie reduse la minim.

Cred ca subiectul este acelasi cu cel deschis de mine la Fraude electorale

 

Eu ceea ce am argumentat este ca inscrierea pentru vot sau cum era prezentata ideea, risca sa incalce universalitatea si libertatea votului.

si ca nu poti da o definitie celor care "nu au intentie sa voteze", care chiar de nu au intentie sa voteze isi pastreaza dreptul la vot.

Daca nu am intentia sa merg pe o anumita strada/proprietate publica se poate presupune ca imi pot pierde dreptul de a merge pe strada aia, pentru ca in viata mea nu am trecut pe acolo si poate nici nu imi propun ? -----bine comparatia frizeaza absurdul.

 

Da` pana la urma care e baiul cu un sistem in care CNP-ul este inregistrat electronic si dupa votare este blocat de tanti sau nenea din birou?

Si niste liste de vot "curatate"? Absentetismul este un element foarte important in rezulatele alegerilor, ar fi bine sa ingrijoreze cantindatii...

Plus is observatori la vot, chiar cum se crede nu stiu daca "s-au varat" in urna....macar in tara,nu as baga mana in foc pentru diaspora la degrab votatoare.....7 secunde era?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ceea ce am argumentat este ca inscrierea pentru vot sau cum era prezentata ideea, risca sa incalce universalitatea si libertatea votului.

si ca nu poti da o definitie celor care "nu au intentie sa voteze", care chiar de nu au intentie sa voteze isi pastreaza dreptul la vot.

Daca nu am intentia sa merg pe o anumita strada/proprietate publica se poate presupune ca imi pot pierde dreptul de a merge pe strada aia, pentru ca in viata mea nu am trecut pe acolo si poate nici nu imi propun ? -----bine comparatia frizeaza absurdul.

Inscrierea in registrul votantilor prin corespondenta este o practica frecventa in tarile care accepta votul prin coresspondenta.

Ideea este ca sa te eliimine din listele permamente sa nu figurzi in doaua liste.

Ideea ca totio votantii sa-si anunte intentia de a vota nu cred ca se practica undeva, si nu-i in concordanta cu Codul bunelor practici în materie electorală ale Comisiei de la Venetia.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Kennedy era un iresponsabil care a dus lumea in pragul razboiului nuclear. Cu largul concurs al unui iresponsabil de acelasi calibru, Nikita Hrusciov, pe post de partener de dialog.

 

Atunci cand conceptiile tale despre lume si viata isi au radacina intr-un film artistic, problema tine intr-adevar de domeniul psihiatriei. La fel de bine ai putea sa-ti bazezi filozofia de viata pe Razboiul Stelelor, ca tot aia e. De altfel, in UK, religia Cavalerilor Jedi ajunsese la un moment dat pe locul 4, ca numar de adepti la nivel national. :doh:

 

Kennedy iresponsabil... eu nebun... harald democrat responsabil :lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ca totio votantii sa-si anunte intentia de a vota nu cred ca se practica undeva, si nu-i in concordanta cu Codul bunelor practici în materie electorală ale Comisiei de la Venetia.

Recomandarile Comisiei de la Venetia sunt doar recomandari si sunt perfectibile. Orice abatere de la acele recomandari, in masura in care nu viciaza procesul electoral, ci il imbunatateste, este perfect acceptabila. Oricum, o sa te rog sa citezi din raportul respectiv paragraful care zici tu ca exprima neconcordanta de care vorbesti.

 

Singurul lucru pe care Comisia de la Venetia il respinge este inregistrarea alegatorilor chiar in sectia de vot, iar asta chiar in ziua alegerilor. Parerea mea este ca listele suplimentare, baza turismului electoral din RO., reprezinta exact asta: inregistrarea alegatorului in ziua alegerilor, chiar in sectia de vot.

 

Pari sa nu intelegi. Uite:

 

Sa presupunem ca tot poporul, fiecare persoana in parte pana la ultima, ar fi inregistrati la o firma de telefonie mobila sau alta, desi suntem deja in domeniul aberantului - fiindca batranii de la tara au telefoane cu carduri prepay sau pe numele copiilor lor care capsunaresc in Spania sau Anglia.

Fratele meu, ai facut o fixatie pentru firmele de telefonie, ceea ce dovedeste ca nu intelegi subiectul.

 

M-am referit la firmele de telefonie doar pentru a sustine ca toata logistica necesara inregistrarii alegatorilor este pe deplin accesibila si frecvent utilizata, in domenii cat se poate de prozaice.

 

Paralela era urmatoarea: daca rogi un prieten sa-ti plateasca telefonul la oficiul Romtelecom din Piatra-Neamt, iar in minutul urmator te duci la oficiul Romtelecom din Alba-Iulia si incerci sa platesti din nou, operatoarea de-acolo iti va spune ca e deja platit. Un astfel de sistem va permite eliminarea votului multiplu si a turismului electoral.

 

Nu ma intereseaza ce cartele prepay au bunicii tai la tara sau capsunarii pe care-i cunosti tu si incearca sa pricepi ca NICI O COMPANIE DE TELEFONIE nu are de ce sa sa fie implicata in actualizarea listelor electorale.

 

baietii dastepti din partide, care au reteaua de membri credinciosi prin toate cartierele si satele nu vor avea de facut decat sa ia listele electorale vechi, sa mearga din casa in casa si sa-i intrebe pe oameni daca vor sa se inscrie la vot. Ii vor insemna pe aia care zic "imi bag bip in ea de politica" si nu se inscriu la vot si le vor folosi numele si CNPul pentru a anunta in numele lor intentia de vot. Iata cum lista de intentii de vot se poate falsifica. Ce zici de asta?

Zic ca e un scenariu de bodega. Cand o sa primesti facturi de la Orange, pe care judecatorul o sa te oblige sa le platesti, desi tu stii foarte bine ca nu ai semnat niciodata un contract cu ei, atunci o sa fie posibila si inscrierea in listele electorale fara ca tu sa stii despre asta. Chiar atat de limitat esti, incat nu poti pricepe ca actuala inscriere automata in listele electorale exact asta face, te inregistreaza ca alegator fara ca tu sa fii intrebat despre asta ??? :doh:

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarile Comisiei de la Venetia sunt doar recomandari si sunt perfectibile. Orice abatere de la acele recomandari, in masura in care nu viciaza procesul electoral, ci il imbunatateste, este perfect acceptabila. Oricum, o sa te rog sa citezi din raportul respectiv paragraful care zici tu ca exprima neconcordanta de care vorbesti.

 

Singurul lucru pe care Comisia de la Venetia il respinge este inregistrarea alegatorilor chiar in sectia de vot, iar asta chiar in ziua alegerilor. Parerea mea este ca listele suplimentare, baza turismului electoral din RO., reprezinta exact asta: inregistrarea alegatorului in ziua alegerilor, chiar in sectia de vot.

 

d. Suspendarea dreptului de a alege şi de a fi ales:

i. suspendarea dreptului de a alege şi de a fi ales poate fi prevăzută, dar numai în

următoarele condiţii cumulative:

ii. suspendarea trebuie să fie prevăzută de lege;

iii. ea trebuie să respecte principiul proporţionalităţii; condiţiile privării cetăţenilor de

dreptul de a fi ales pot fi mai puţin severe decât cele prevăzute pentru dreptul de vot;

iv. suspendarea drepturilor electorale trebuie să fie motivată de o interdicţie din motive

de sănătate mentală sau din cauza unor condamnări penale pentru delicte grave.

vi. mai mult decât atât, suspendarea drepturilor politice sau interdicţia din motive de

sănătate mentală poate fi impusă numai prin hotărârea specială a instanţei de judecată.

Conditionarea votului de o inregistrare intr-un registru echivaleaza cu o suspendare a dreptului la vot.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×