Sari la conținut
Forum Roportal
harald

Un nou sistem de vot

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dintr-o discutie pe un alt topic:

 

Ceea ce ii trebuie Romaniei acum este un sistem de vot in care mortii sa nu mai fie in listele electorale, un sistem in care cei care nu au nici o intentie sa voteze sa nu mai fie in listele electorale, un sistem in care turismul electoral sa fie practic inutil, pentru ca votul mutiplu ar fi imposibil.

 

La nivelul actual de tehnologie, un asemenea sistem este incredibil de simplu de pus la punct, orice companie de telefonie are toata logistica necesara. Nu e nevoie decat de niste dezbateri si de o anumita presiune din partea societatii civile si a comunitatii internationale.

 

Cum facem sa punem asta in practica ?

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un prim lucru pe care eu l-as vedea util ar fi introducerea obligativitatii votului. Ca in Elvetia. Cine nu merge sa voteze sa fie amendat cu 3 x salariul mediu pe economie.

 

Esti cetatean al acestei tari, trebuie o data la 4 ani sa participi la momentul in care se stabileste ce vrem sa facem cu tara in urmatorii ani. Daca ai drepturi, ai si indatoriri - iar asta mi se pare importanta. Acest lucru va reduce incertitudinea in interpretarea rezultatelor si incercarile politicienilor de a ne spune ce cred ei ca a vrut populatia. Acum sunt multi care zic "pai au votat pentru o idee jumatate din 40%, ceea ce inseamna ca nu-s prea multi pentru". Atunci va fi foarte clar cui i s-a acordat mandatul politic.

 

Apoi obligatia de a vota va duce (in timp, desigur) la o crestere a responsabilitatii. Daca tot va trebui sa voteze, omul va trebui sa si gandeasca un pic pe cine alege. Poate in felul asta se va dezvolta o cultura politica un pic mai mult de genunghiul broastei . Si dupa ce a investit un pic de efort in vot, poate va avea un pic mai mult respect fata de ideea ca avem ceva de facut pe urmatorii ani.

 

In rest, in privinta sistemului electoral, probabil ca mai sunt multe de imbunatatit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

La nivelul actual de tehnologie, un asemenea sistem este incredibil de simplu de pus la punct,

Cum facem sa punem asta in practica ?

 

 

Un prim lucru pe care eu l-as vedea util ar fi introducerea obligativitatii votului. Ca in Elvetia. Cine nu merge sa voteze sa fie amendat cu 3 x salariul mediu pe economie.

 

 

 

Sunt socat , oare n'ar fi mai bine sa schimbati clasa ploitica, inainte sa ma amendati pe mine ca nu aleg sa votez intre doi politicieni corupti ?

Editat de Ravl
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt socat , oare n'ar fi mai bine sa schimbati clasa ploitica, inainte sa ma amendati pe mine ca nu aleg sa votez intre doi politicieni corupti ?

 

Ideea aia nu ar fi singura care ar trebui aplicata. Este doar una care ma doare pe mine. Senzatia mea este ca si miserupismul politicienilor depinde de miserupismul populatiei. Cred ca si coruptia ar scadea in timp daca ar exista un interes mai mare al populatiei in treburile politice. Nu este o reteta sigura, dar, daca ne uitam prin tarile cu apa calda, vedem ca viata politica mai functionala si mai curata este acolo unde exista o cultura politica mai dezvoltata, unde exista un control mai accentuat al populatiei asupra clasei politice.

 

Probabil ca ar mai fi multe alte modificari de facut, eu am pomenit doar una. :D

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... daca ne uitam prin tarile cu apa calda, vedem ca viata politica mai functionala si mai curata este acolo unde exista o cultura politica mai dezvoltata, unde exista un control mai accentuat al populatiei asupra clasei politice.

D

Uite ca ai pus punctul pe G,pardon... pe I.

 

Tarile de care vorbesti matale, au o traditie democratica indelungata, romanilor le lipseste nu numai educatia politica, ci educatia de orice fel, fapt pentru care lucrurile nu se vor schimba in urmatorul interval de timp.

Apropo , imi aduc aminte acum de S. Brucan, a fost optimist !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tarile de care vorbesti matale, au o traditie democratica indelungata, romanilor le lipseste nu numai educatia politica, ci educatia de orice fel, fapt pentru care lucrurile nu se vor schimba in urmatorul interval de timp.

 

Corect. Si mie imi pare ca educatia politica ar putea contribui la formarea unei traditii democratica. Iar la educatia politica ar putea contribui obligativitatea votului. Ar putea si romanul sa-si miste curul din casa pentru 15 minute in ziua aia. Nu-l costa nimic, nu trebuie sa depuna asa un mare efort.

 

E o parere, n-am dat inca legea :crazy:

 

Apropo , imi aduc aminte acum de S. Brucan, a fost optimist !

 

Asa e. Nici macar la dublul perioadei lui Brucan nu suntem siguri ca am iesit din mlastina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un prim lucru pe care eu l-as vedea util ar fi introducerea obligativitatii votului. Ca in Elvetia. Cine nu merge sa voteze sa fie amendat cu 3 x salariul mediu pe economie.

Asta e democratie cu forta, ceea ce delegitimeaza insasi democratia. In plus, ce facem cu diaspora, cum amendezi 3-4 milioane de cetateni cu drept de vot din afara granitelor ? Sau le interzici pur si simplu dreptul la vot, ca e mai simplu ? :spiteful:

 

Asta cu obligativitatea votului e mai degraba o problema de principiu. Eu ma refeream la aspecte mai tehnice ale sistemului, destinate sa impiedice fraudarea votului.

 

Si cred ca prima problema ar fi inregistrarea alegatorilor. Inregistrarea automata practicata in prezent e cea care permite cele mai multe fraude, precum si raportarea unor cifre complet false privind absenteismul. 15-20% dintre cetateni nu au absolut nici o intentie sa voteze, iar procesul de inregistrarea ar elimina categoria asta din listele electorale. Tot aceasta inregistrare ar asigura si excluderea automata a persoanelor decedate, iar prezenta la urne s-ar raporta astfel la numarul de alegatori realmente interesati sa voteze, nu la toata populatia in varsta de peste 18 ani, din care unii oricum sunt decedati deja.

 

Mai mult, inregistrarea alegatorilor ar exclude votul multiplu. Odata ce ai votat la Buhusi, nu mai poti vota peste o ora si la Roznov, iar peste inca o ora la Tecuci. Deci turismul electoral de la alegerile generale ar disparea cu ocazia asta.

 

Esti cetatean al acestei tari, trebuie o data la 4 ani sa participi la momentul in care se stabileste ce vrem sa facem cu tara in urmatorii ani.

Nu neaparat. Daca bivolul nu vrea sa mearga la vot si prefera sa stea la birt in ziua aia, e mai bine sa-l lasi sa stea la birt. Pentru ca lipsa votului unuia ca el nu e nici o pierdere, nici pentru democratie, nici pentru natiune.

 

Problema este ca numele bivolului, aflat in liste, sa nu poata fi folosit de oamenii lui Decebal Arnautu pentru a completa un buletin de vot in plus, "in numele cauzei".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e democratie cu forta, ceea ce delegitimeaza insasi democratia.

 

Nu mai mult decat este obligativitatea de a avea documente de identitate (sau de a inregistra copiii nascuti ori decesele; sau de a sau de a circula pe partea dreapta a drumurilor publice). In Luxemburg, Australia si o regiune din Elvetia votul este obligatoriu si n-as putea spune ca tarile astea sunt nedemocratice. In trecut si Austria, Olansa si Spania au avut vot obligatoriu. Au renuntat la el dupa zeci bune de ani, tocmai atunci cand democratia s-a stabilizat, cand viata politica a devenit mai transparenta si controlabila. Noi mai avem mult pana acolo.

 

O fi o chestiune de principiu, dar eu cred ca ar avea si rezultate practice si inca unele bune. Dar recunosc ca nu se ocupa de chestiunile practice la care te referi tu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbarea eficienta este sa nu se mai voteze oamenii, ci ideile, puterea omului ales sa fie redusa la functia de reprezentat executor al alegrii pe care majoritatea o face. In momentul de fatza, alegi un om si speri sa faca bine, idee complet gresita. Alegerea trebuie sa fie o actiune efectiva.

 

De exemplu, eu aleg sa fie reduse taxele si impozitele la un maxim de 20% din productia fiecaruia, iar preturile produselor sa fie libere in functie de cerere si oferta, si nu stabilite prin mijloace artificiale monopoliste cum se intampla astazi.

 

Pe mine nu ma intereseaza de e Basescu sau Iliescu sau Moscovici omul pe care ar trebui sa-l votez, ci ma intereseaza doar ca ideea sa fie votata si aplicata, iar Moscovici sa fie doar un executor a ceea ce am votat. Iar daca Moscovici nu executa ideile pentru care oamenii au votat, sa fie imediat de la primele abateri inlaturat, considerand ca Moscovici este doar un angajat al poporului, angajat care are obligatia de a pune in practica ideile si schimbarile pe care poporul le-a votat.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca tocmai asta nu se poate... Daca poporul putea judeca pentru el, de ce mai avea nevoie de conducatori ? Tocmai asta e ideea conducatorului : sa dirijeze turma sa nu intre in maracini. Bine, teoretic, ca practic nu e niciodata asa. Pana sa ajunga cetateanul de rand sa voteze idei ...mai trec 2000 de ani.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×