Sari la conținut
Forum Roportal
Emin3nt

Imbunatatiri S.E.O and links building

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Zi de zi multi webmasterii se confrunta cu o problema des intalnita , aceasta fiind obtinerea de linkuri de calitate si cu atributul DoFollow catre siteurile lor insa acestea sunt foarte greu de gasit,proprietarii de bloguri au adoptat o masura drastica pentru a stopa spamul , aceasta fiind modificarea linkurilor din comentarii pentru a fi Nofollow si taind astfel elanul multor webmasterii de a lasa comentarii in toate blogurile intalnite. Singura solutie valabila raman directoarele de articole sau forumurile , important este ca atunci cand scrii un articol sa fie de calitate,sa eviti spamul si sa ai grija sa fie relevant cu continutul siteului tau deoarece motoarele de cautare acorda mare importanta acestui fapt, si in al doilea rand daca articolele nu sunt de calitate nu vor fi aprobate de catre administratorii respectivelor directoare.. A doua solutie sunt forumurile, nu toate deoarece unele nu permit linkuri sau linkurile sunt Nofollow ,in aceste forumuri poti opina sau poti deschide teme noi in care poti lasa un link catre pagina ta insa trebuie sa ai mare grija pentru a evita spamul fiindca risti ca sa iti fie inchis contul si atunci vei pierde toate posturile.De orice forma o faci tine cont ca scrierea de articole este o activitate cu rezultate in timp insa ofera o mare stabilitate PageRank-ului tau si cu timpul vei castiga puncte solide in motoarele de cautare.

Pe siteul meu PR3 caut colaboratori care sa scrie articole in limba romana si care pot posta un maxim de 3 linkuri impreuna cu articolele lor, in acest fel oricare webmaster isi poate promova siteul si parerile de forma gratuita si fara link reciproc . Va astept:  nehoiu.org

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cum iti dai seama ca blogul/forumul pe care postezi are activat "nofollow" pentru linkuri?

 

din ce am mai citit, punctajul pe care il primesti de la postarea linkului tau pe alt site este PR(pagina)/nr_de_linkuri_pe_acea_pagina

 

ceea ce multi nu stiu este ca fiecare pagina are PR propriu. majoritatea verifica PR-ul site-ului(paginii de start) si deduc ca e acelasi PR pe toate paginile. dar nu e asa. oricum, fiecare link postat mai adauga ceva punctaj.

 

metoda asta cu linkuri mi se pare foarte tampita. ma asteptam la solutii mai inteligente de la google. e clar ca se ajunge la ce se intampla astazi..tot felul de metode, şmecherii de a trisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa verific un link dc este follow sau nofollow intru pe pagina, apoi ctrl+u ca sa vad codul sursa, apoi ctrl+g pentru acauta si apoi in casuta de cautare scriu www.numele siteulu-care-vrei.etc ...acolo vei vedea extensi dupa url, dc e "blank" inseamna ca e follow

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cum iti dai seama ca blogul/forumul pe care postezi are activat "nofollow" pentru linkuri?

 

din ce am mai citit, punctajul pe care il primesti de la postarea linkului tau pe alt site este PR(pagina)/nr_de_linkuri_pe_acea_pagina

 

ceea ce multi nu stiu este ca fiecare pagina are PR propriu. majoritatea verifica PR-ul site-ului(paginii de start) si deduc ca e acelasi PR pe toate paginile. dar nu e asa. oricum, fiecare link postat mai adauga ceva punctaj.

 

metoda asta cu linkuri mi se pare foarte tampita. ma asteptam la solutii mai inteligente de la google. e clar ca se ajunge la ce se intampla astazi..tot felul de metode, şmecherii de a trisa

 

 

Poti sa iti iei un addon pentru moziila firefox se numeste NoDoFollow si cu el poti depista care blog e dofollow si care nu. E mult mai simplu decat sa cauti in codul sursa al fiecarui site.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cum iti dai seama ca blogul/forumul pe care postezi are activat "nofollow" pentru linkuri?

 

din ce am mai citit, punctajul pe care il primesti de la postarea linkului tau pe alt site este PR(pagina)/nr_de_linkuri_pe_acea_pagina

 

ceea ce multi nu stiu este ca fiecare pagina are PR propriu. majoritatea verifica PR-ul site-ului(paginii de start) si deduc ca e acelasi PR pe toate paginile. dar nu e asa. oricum, fiecare link postat mai adauga ceva punctaj.

 

metoda asta cu linkuri mi se pare foarte tampita. ma asteptam la solutii mai inteligente de la google. e clar ca se ajunge la ce se intampla astazi..tot felul de metode, şmecherii de a trisa

 

 

Deschizi pagina in Chrome, cauti un link printre comentariile din pagina, click-dreapta pe el si selectezi ultima optiune "Inspecteaza element". Daca eticheta <a></a> are atributul rel="nofollow", ghici ciuperca ce. Daca nu, e dofollow.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×