Sari la conținut
Forum Roportal
Kostyrapper

Prins la volan cu permisul suspendat

Postări Recomandate

Buna...am intrat in niste belele foarte mari...mi-a luat permisu un singur agent cu masina de serviciu prevazuta cu radar, pentru motivul ca nu as fi respectat culoarea rosie, care defapt era verde, fiind ultimul in coloana in fata mea mai erau vreo 3 sau 4 masini, s-a facut verde si am intrat in sensul giratoriu incetinind un pic pentru ca liniile de tramvai erau iesite in afara la urmatoarea intrare in sensul giratoriu se afla politistul...eu iesind ultimul din sens si facanduse verde si la el s-a luat dupa mine. Avea o precizie domnu politist incat a calculat viteza cu care am iesit din sens si a constatat ca am trecut pe rosu, fiind singur si fara nici o dovada ca am trecut pe rosu, nici martor nimic, nici video m-a rugat sa semnez si nu am vrut, mi-a aruncat dovada de circulatie in masina si a plecat, a expirat dovada, azi am vrut sa merg la mecanic cu masina si m-a oprit alt politist, m-a dus la sectie si am dat declaratie,la fel un singur agent m-a vazut, martorul a venit mai tarziu nici nu stia despre ce e vorba si m-a pus sa semnez ce au scris ei la masina, ca m-a intrebat de permis si am zis ca nu il am, mi-a zis sa prezint documentele si am zis ca nu le am la mine..apoi am zis cred ca ale masinii sunt aici, nu am apucat sa dau detalii ca mi-a zis sa merg la post, acolo au scris ei ca am zis ca nu am permisu la mine. am semnat pana la urma...dupa ce am zis ''ce martor e aici? ca el nu stie despre ce e vorba...la care mi-a raspuns ''poi stie ca discutam acuma''...am niste nervi nu prea imi vin idei cu ce sa incep...iar toata chestia asta provine de altundeva, am dat in judecata 2 politisti si 2 jandarmi acuma aproximativ 1 an si vine ziua de judecata in cateva zile, unul dintre cei 2 politisti e chiar cel care m-a oprit azi :roll: deci e simplu, cred ca vor sa ma aiba cu ceva la mana ca sa nu am pretentii materiale in instanta..cam ce as putea face? permisul il mai vad? daca da in cat timp? in strainatate oare imi pot face altul? cel suspendat e romanesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In strainatate trebuie sa-l faci de la zero, daca nu ai ce echivala. O iei de la inceput.

Si tu sa zici mersi ca-s legile blande acolo ca altundeva intrai la parnaie pentru condus cu permisul suspendat si plateai o amenda de tot neamul tau nu ar fi reusit sa o adune punand bani mana de la mana.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai ma putin, tu ai facut contestatie?

Trebuia sa le dai permisul cand au zis ei ca ai trecut pe rosu, ca ti-l inmanau personal a doua zi, cand faceai contestatie.

In instanta, ei aveau obligatia sa dovedeasca faptul ca tu ai trecut pe rosu, cu poze!!!

Tu iti luai un martor care zicea altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai ma putin, tu ai facut contestatie?

Trebuia sa le dai permisul cand au zis ei ca ai trecut pe rosu, ca ti-l inmanau personal a doua zi, cand faceai contestatie.

In instanta, ei aveau obligatia sa dovedeasca faptul ca tu ai trecut pe rosu, cu poze!!!

Tu iti luai un martor care zicea altfel.

 

 

poi nu am facut contestatie...permisul m-i l-a luat atunci, chiar daca nu am semnat si nu putea dovedi :stars:

 

In strainatate trebuie sa-l faci de la zero, daca nu ai ce echivala. O iei de la inceput.

Si tu sa zici mersi ca-s legile blande acolo ca altundeva intrai la parnaie pentru condus cu permisul suspendat si plateai o amenda de tot neamul tau nu ar fi reusit sa o adune punand bani mana de la mana.

 

 

poi unde sunt legile blande? ca la noi m-a prins azi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh pai ce vrei man, daca ai fost baiat smecher si te-a durut la basca...nu conteaza ca nu ai semnat, e o prostie, nu e nevoie neaparat de semnatura ta, ei sunt constatatori.

Tu trebuia sa mergi frumos a doua zi la sectie, formulai o contestatie si iti dadeau permisul inapoi cu manuta lor, pana se solutiona in instanta.

Cum n-ai facut treaba asta, cam nasol....ca ai stat sa expire dovada cu drept de a conduce.

Pana si aia, la o adica tre' sa o prelungesti.

 

Aaa ca uitam, aveai 90% sanse sa il recuperezi in instanta daca nu aveau poze!

Nu vorbesc din auzite.

Editat de Pharrell24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poi unde sunt legile blande? ca la noi m-a prins azi

Esti in libertate, incat poti posta pe net ? Sunt blande. Trust me. Daca nu erau, erai tu in costum portocaliu acum si papai mazare fiarta, pe tavitza de aluminium. :o:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh pai ce vrei man, daca ai fost baiat smecher si te-a durut la basca...nu conteaza ca nu ai semnat, e o prostie, nu e nevoie neaparat de semnatura ta, ei sunt constatatori.

Tu trebuia sa mergi frumos a doua zi la sectie, formulai o contestatie si iti dadeau permisul inapoi cu manuta lor, pana se solutiona in instanta.

Cum n-ai facut treaba asta, cam nasol....ca ai stat sa expire dovada cu drept de a conduce.

Pana si aia, la o adica tre' sa o prelungesti.

 

Aaa ca uitam, aveai 90% sanse sa il recuperezi in instanta daca nu aveau poze!

Nu vorbesc din auzite.

 

 

poi nu au nici o poza, nici o dovada ca am trecut pe rosu, nu am semnat pentru ca stiam sigur ca era verde. iar el nu avea cum sa vada semaforul meu, le pot da exemplu cum am facut in intersectia aia daca e cazul si le arat ca nu trec pe rosu si ies din ea asa cum am iesit atunci, dar faza e ca nu am facut contestatie si acum m-au prins fara..la volan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intereseaza-te undeva, daca poti contesta dupa atata timp prima decizie, adica treaba cu trecutul pe rosu.

Daca poti face contestatie(desi ma indoiesc) ar trebui sa iti dea permisul inapoi si sa astepti procesul(unde desigur, ar fi bine sa ai un martor setat pe verde)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti in libertate, incat poti posta pe net ? Sunt blande. Trust me. Daca nu erau, erai tu in costum portocaliu acum si papai mazare fiarta, pe tavitza de aluminium. :o:

 

 

da ce asa mare crima am facut? nu eram beat nu reprezint pericol public.. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poi nu au nici o poza, nici o dovada ca am trecut pe rosu, nu am semnat pentru ca stiam sigur ca era verde. iar el nu avea cum sa vada semaforul meu, le pot da exemplu cum am facut in intersectia aia daca e cazul si le arat ca nu trec pe rosu si ies din ea asa cum am iesit atunci, dar faza e ca nu am facut contestatie si acum m-au prins fara..la volan.

Pai tocmai de aia trebuia sa te duci si sa faci contestatie.

Ca amenda de platit, tot ai platit-o sau o platesti.

Dupa aia ei iti dadeau permisul si se fixa o data pentru proces, unde ei trebuie sa arate ca tu ai trecut pe rosu, daca ei nu puteau(si de multe ori nu pot) tu castigai procesul ala.

Dar acum nu mai e atat de simplu.

Ai inteles?

Editat de Pharrell24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×