Sari la conținut
Forum Roportal
bl0ndy

Ma simt foarte prost...Musafirii..

Postări Recomandate

Cu niciun scop. Oamenii pur si simplu au servicii la care nu prea au activitate, stau intr-un satuc in care viata e plictistoare deci au mult timp liber. Plus ca nu au atatea idei precum ceilalti, astfel incat te lasa sa perorezi despre ce vrei, cu ocazia asta mai afla si ei ceva nou si le mai aduci o mica distractie in lumea lor somnolenta.

Faptul ca te-au facut de bani cat au stat pe la tine nu e vina lor, e vina ta, ca nu ti-a bagat nimeni mana-n buzunar.

Si cand mai vine vreodata vreun copil la tine si iti cere nu-stiu-ce intr-una, intr-una asa, cu nesimtire, zi-i, cu frumosul, sa se duca sa-i ceara lu' ma-sa si lu' tac-su, ca nu l-ai facut tu.

 

Adevarul e ca stau intr-o localitate f mica, de vreo 75.000 de locuitori, maxim 100.000 si ei nu stiu cum e sa traiesti intr-un oras mare.

Ei in jumate de ore ocolesc tot orasul pe jos.Viata e mult mai ieftina, masa la restaurante la fel..Ma gandeam ca poate au crezut ca aici e la fel ca oraselul lor de provincie, poate nu au facut-o cu intentie.

 

Esti sigura ca sunt prieteni si nu oameni care vor sa se razbune pe tine pentru ceva? Ca mie mi se pare ca v-ati simtit mizerabil impreuna si ca au facut tot ce au putut sa iti intinda nervii. Sau poate pur si simplu nu isi imagineaza ca exista alt mod de viata decat cel pe care ei insisi il practica (restaurante, taxiuri samd).

 

Nu au de ce sa se razbune pentru ca nu le-am facut absolut nimic.

Si cum am mai zis, ei in orasul lor nu circula cu taxiul, nici nu cred ca prea exista pe acolo, si nici nu cred ca mananca zilnic la restaurant

 

Nu-ţi face griji, şi Cristofor Columb credea că merge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca stau intr-o localitate f mica, de vreo 75.000 de locuitori, maxim 100.000 si ei nu stiu cum e sa traiesti intr-un oras mare.

Ei in jumate de ore ocolesc tot orasul pe jos.Viata e mult mai ieftina, masa la restaurante la fel..Ma gandeam ca poate au crezut ca aici e la fel ca oraselul lor de provincie, poate nu au facut-o cu intentie.

Crezi ca 10 RON in Bucuresti si 10 RON la Vaslui nu-s tot 10 RON ?

Da, in orasele mici lumea umbla mult cu taxi-ul, ca acolo costa 5 RON de la un capat la celalalt.

Da, in orasele mici se cunosc intre ei si stiu toti unde e carnea mai ieftina, branza mai buna etc.

Dar, pentru cineva venit dintr-o localitate mai mica, nu e necesar sa il plimbi strict in magazine sau restaurante(decat daca e toparlan si tu la fel, ca numai asa inteleg de ce un om ar sta numai in magazine/restaurante), il duci la o terasa, o data, daca iti permiti, de mai multe ori, dar atat. Pentru ei e suficient sa viziteze orasul in care stai, sa le arati constructii impresionante, sa le arati ceva ce ei acasa nu au. Si asta sa stii ca nu costa asa mult. Crezi ca oamenii veniti sin orasele n-au ochi sa vada cat costa ce cumperi tu ? Si ce daca la ei cu aceeasi suma pot lua mai multe ? Stai linistita ca prosti nu sunt, cel putin nu intr-un asemenea grad incat sa fie scuzabil sa te faca pe tine de bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum nu stiu cum gandesc femeile ... dar sa te duci in alta localitate doar ca sa te coafezi... wow e ceva !

 

blondy, sustin ce au spus cei de sus. Matur ar fi fost din partea ta sa nu cheltuiesti banii pentru achitarea datoriei pe niste distractii ieftine (care de fapt pe tine nici nu te-au bucurat - eu asa am inteles) si trebuia sa joci cu cartile pe masa. Ii invitai pe la tine doar 1 zi ... si mai mult cand va reveneati din punct de vedere financiar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum nu stiu cum gandesc femeile ... dar sa te duci in alta localitate doar ca sa te coafezi... wow e ceva !

 

 

chiar dacă m-aş duce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oare au facut-o cu intentie?

 

Daca te vei intreba de fiecare data de intentia sau lipsa de intentie a unui om suprins in procesul actiunilor sale, vei ajunge sa innebunesti. Unii fac rau cu intentie, altii nu. Dar cine o face constant, trebuie ocolit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca 10 RON in Bucuresti si 10 RON la Vaslui nu-s tot 10 RON ?

Da, in orasele mici lumea umbla mult cu taxi-ul, ca acolo costa 5 RON de la un capat la celalalt.

Da, in orasele mici se cunosc intre ei si stiu toti unde e carnea mai ieftina, branza mai buna etc.

Dar, pentru cineva venit dintr-o localitate mai mica, nu e necesar sa il plimbi strict in magazine sau restaurante(decat daca e toparlan si tu la fel, ca numai asa inteleg de ce un om ar sta numai in magazine/restaurante), il duci la o terasa, o data, daca iti permiti, de mai multe ori, dar atat. Pentru ei e suficient sa viziteze orasul in care stai, sa le arati constructii impresionante, sa le arati ceva ce ei acasa nu au. Si asta sa stii ca nu costa asa mult. Crezi ca oamenii veniti sin orasele n-au ochi sa vada cat costa ce cumperi tu ? Si ce daca la ei cu aceeasi suma pot lua mai multe ? Stai linistita ca prosti nu sunt, cel putin nu intr-un asemenea grad incat sa fie scuzabil sa te faca pe tine de bani.

 

 

Doar asta au vrut, shopping si mancare. Nu m-au intrebat de muzee, constructii, tur al orasului etc. Altceva nu au vrut pur si simplu.Adica ea, ca lui i-ar fi fost indiferent si daca stateam acasa din cate am observat.

La fel ma gandeam si eu, nu mi-a trecut prin cap ca o sa-mi cheltui toti banii pe mancare si taxiuri.Si oricum au comentat la orice masa ca nu e asa de bun, ca la ei e mai bun, ca nu le-a placut etc.

 

acum nu stiu cum gandesc femeile ... dar sa te duci in alta localitate doar ca sa te coafezi... wow e ceva !

 

blondy, sustin ce au spus cei de sus. Matur ar fi fost din partea ta sa nu cheltuiesti banii pentru achitarea datoriei pe niste distractii ieftine (care de fapt pe tine nici nu te-au bucurat - eu asa am inteles) si trebuia sa joci cu cartile pe masa. Ii invitai pe la tine doar 1 zi ... si mai mult cand va reveneati din punct de vedere financiar.

 

Banii nu prea aveam de gand sa ii cheltui, dar a intrat in ei sotul meu ieri, ca si ieri ramasese singur cu ei si zice ca i-a plimbat prin magazine de la ora 11 pana la 5 seara cand au venit m-au luat pe mine de la munca si am continuat cu alergatura pana pe la 10 cand am ajuns acasa.A fost nevoit sa cheltuie banii.

 

chiar dacă m-aş duce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa-ti para bine ca s-a intamplat asa. Astia nu sunt musafiri,nu sunt prieteni ci hiene. Ai scapat de ei...sper ca nu vei face greseala de ai cauta :o: Trebuie sa-i intelegi...au venit la oras :o: Si ca o doamna care se respecta a vrut sa fie coafata la oras, sa serveasca intr-un restaurant...iti dai seama cand va povesti ea la prietenii ei?"am fost si...." :crazy: Referitor la copil. Copilul a auzit in casa sau i s-a spus sa procedeze asa.Sa nu ceara de la ei in magazine, restaurant....pentru ca tanti este obligata sa le dea.

Doar sunt invitati :crazy:

Parerea mea, bine ca s-a intamplat asa,cu restul va veti descurca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

zice ca i-a plimbat prin magazine de la ora 11 pana la 5 seara cand au venit m-au luat pe mine de la munca si am continuat cu alergatura pana pe la 10 cand am ajuns acasa.A fost nevoit sa cheltuie banii.

 

mama frate! zici ca n-au mai vazut magazine deloc.

macar si-au cumparat ceva sau doar s-au uitat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare au facut-o cu intentie?

 

 

Nu mai contează. Important e că acum ştiţi cine sunt şi cu cine aţi avut de-a face. A se trece la capitolul: "Experienţe de viaţă".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama frate! zici ca n-au mai vazut magazine deloc.

macar si-au cumparat ceva sau doar s-au uitat?

 

Nu prea au cumparat nimic.

Aaa,ea si-a luat vreo 2 perechi de ghete pentru ea, una pt mama ei si una pt sora ei.Toate cu reducere de 50% pentru ca am vorbit eu cu vanzatorii sa ii faca reducere.Firma la care lucrez detine mai multe magazine de incaltaminte de dama + ateliere si am vorbit cu ei sa i le dea la un pret cat mai avantajos.Eu lucrez la biroul central al firmei si nu m-au refuzat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×