Sari la conținut
Forum Roportal
kiddkat

Alaptarea in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aproape orice femeie e capabila sa alapteze. sunt putine cazurile in care, dpv medical o femeie nu poate alapta.Si imi vine greu sa cred ca s-au adunat toate in Romania :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu statistici se conduce lumea !

dar din comoditate sau sa nu isi faca femeia "vinete" din .....!

eu ma intreb :

mai pot fi considerate mame persoanele astea ?

sau este o "evoluare" si asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aproape orice femeie e capabila sa alapteze.

 

Nu vorbeam din.. punct de vedere medical, orice-o fi insemnand asta.

Uite, sa-ti dau exemplul personal, ca sa intelegi ca pot exista situatii si situatii.

Am nascut gemeni, la 22 de saptamani. Pe langa faptul ca erau foarte mici si nu aveau putere sa suga, laptele meu era un fel de spalatura de ciorapi, o apa mai tulbure, asa. In spital, timp de o luna, am hranit copiii cu "lapte" de-ala de-al meu, completat cu formula de la ei, ca sa imi ia in greutate, altfel mureau de foame, pentru ca nici macar nu adunam suficient (ma mulgeam) de la o masa la alta. Plus ce primeam de pomana de la altele, care aveau un lapte portocaliu, de gras ce era.

Ajunsa cu ei acasa, ce crezi, am stat sa ii vad cum plang de foame? NU, le-am dat lapte praf Alprem, formula pentru prematuri, cum era atunci, nu mai stiu acum ce mai este pe piata. Nu am prea avut de ales.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista cazuri particulare,nimeni nu neaga acest lucru. Exista femei care nu au lapte sau copii care nu vor sa stea la san. Insa aceste cazuri sunt putine. In Romania a devenit sport national renuntarea la alaptare. Eu nu pot sa inteleg femeile care nasc copii sanatosi si la o saptamana dupa iau pastile pt intreruperea lactatiei, pt ca le dor sanii si oricum laptele praf este mai bun ca are mai multe vitamine. Cam asta este conceptia pe care nu o inteleg. De ce se renunta atat de usor la alaptare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeam zilele trecute un articol despre alaptare si nu mi-a venit sa cred. Potrivit unei statistici realizate de UNICEF, doar 12% dintre mamele din Romania isi alapteaza exclusiv copiii , in timp ce in tarile nordice procentul este de 96-98%. La inceput nu mi-a venit sa cred, dar intreband in jurul meu, am observat ca mamele prefera sa-si hraneasca copiii cu lapte praf in detrimentul celui matern. De ce?

eu nu cred in statisticile astea ... stim noi cate erori se strecoara aici

am de foarte multi ani tangente cu foarte multe mamici si majoritatea au tras sa-si alapteze copiii foarte mult ( unele si pana la 2 ani ceea ce este deplasat, indiferent daca se supara acum cineva pe mine )si doar in cazurile exceptionale au introdus si lapte praf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si parerea altora referitor la acest lucru, nu un raspuns. Orice femeie care intrerupe alaptarea are si o "justificare"., asadar raspunsuri am primit . Dar vreau si parerea voastra, pt ca mie mi se pare ciudat ca 88% ( +/-) dintre mamele romance renunta foarte usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar raspunsurile ce au? Ca nu inteleg ... suntem aici femei/mame care iti dam un raspuns exact in functie de experienta noastra.

Deci ar trebui sa nu mai crezi in acea porcarie de procent ca nu e real.

Poate doar vedetele cu fite gen Nicoleta Luciu care la o saptamana de la nastere ea deja are formele initiale si e trecuta pe dieta, regim si sport. Deci clar ca nu alapteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred in statisticile astea ... stim noi cate erori se strecoara aici

am de foarte multi ani tangente cu foarte multe mamici si majoritatea au tras sa-si alapteze copiii foarte mult ( unele si pana la 2 ani ceea ce este deplasat, indiferent daca se supara acum cineva pe mine )si doar in cazurile exceptionale au introdus si lapte praf

 

Am intalnit putine mame care sa fi tras casa-si alapteze copilul. In schimb am intalnit mama care ,la doua saptamani dupa ce au nascut,au luat pastile pt intreruperea lactatiei. O dureau sanii si era prea greu. Sau mama care nu si-a alaptat deloc copilul pt ca avea putin lapte si oricum nu se satura,asa ca mai bine ii dam lapte praf,fara ca macar sa incerce sa alapteze. Alaptatul se bazeaza pe cerere si oferta: nu exista cerere nu exista oferta, adica daca nu pui copulul la san nici nu o sa ai lapte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×