Sari la conținut
Forum Roportal
Djlamaiee

Programare C++

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am terminat de invatat mare parte din algoritmi la scoala si as vrea sa stiu cum transcriu un algoritm in C++ si in ce program.

 

Salut. Poate ma lamuresti cu urmatoarele:

1. Sa inteleg ca voi faceti C++ din clasa 9-a? Pana acuma ce ati mai facut? Intreb doar asa din curiozitate nu de alta.

2. Acest algoritm l-ai scris in C++ si: 2.1. Vrei sa-ti faci un executabil (in ideea ca codul e complet) sau 2.2. Ai doar un algoritm (pus intr-o metoda, clasa sau nu) si vrei sa vezi ca merge?

3. Cand spui "program" te referi la un IDE (Visual Studio, Qt...) sau e ok doar un compilator (mingw) in ideea ca-ti scrii codul in NotePad de ex?

Editat de Erten

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce zice ca abia a invatat cativa iti dai seama ca ii trebuie MinGW, Dev, sau Borland, in borland nu se mai lucreaza, acum depinde si cum au scris algoritmii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream ca doar am scris algoritmi pe caiet. Urmeaza sa facem pe calculator in C++ in iarna. Cand zic algoritm ma refer la chestii de genul:

intreg x,y

citeste x

daca ... atunci..altfel...

scrie x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream ca doar am scris algoritmi pe caiet. Urmeaza sa facem pe calculator in C++ in iarna. Cand zic algoritm ma refer la chestii de genul:

intreg x,y

citeste x

daca ... atunci..altfel...

scrie x

 

Ok. Eu ti-as propune sa incepi cu un compiler (mingw - il gasesti pe net) prima data si abia apoi sa treci la un IDE.

Scrii un cod simplut in NotePad si incerci sa il compilezi din linia de comanda. Il modifici, iar il compilezi si vezi ce se intampla pana te obisnuiesti. De ex, pune textul de mai jos intr-un fisier text si salveaza-l undeva pe disc sub un nume MyFirstProgram.cpp (iti trebuie inca o linie goala in plus sub acel cod la salvarea fisierului).

 

#include "stdio.h"

 

int main()

{

printf("Hello World!");

 

return 0;

};

 

Din locatia unde l-ai salvat, deschizi un command promt si tastezi

 

g++ MyFirstProgram.cpp -o MyFirstExe.exe

 

S-ar putea sa-ti dea eroare ca nu gaseste compiler-ul. Probabil nu este in Path-ul din Environment Variables dupa instalare. Ii treci calea in Path in variabilele sistem (ceva de genul C:\MinGW\bin\g++.exe) si ar trebui sa mearga (eventual restart ca lucrezi in Windows). Sau poti incerca direct cam asa:

 

C:\MinGW\bin\g++ MyFirstProgram.cpp -o MyFirstExe.exe

 

Ai sa vezi ca se formeaza un fisier MyFirstExe.exe. Il lansezi din linia de comanda si ar trebui sa-ti afiseze "Hello World!"

 

Tutoriale si exemple de cod C++ prin care sa te initiezi gasesti destule pe net.

 

Dupa ce te-ai obisnuit cu lucrul in consola, poti trece la un mediu de programare mai placut cum ar fi Dev-C++, Code-Blocks, Visual Studio, Qt Creator sau ce mai gasesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu vezi ca nici macar o citire si afisare nu au invatat sa scrie in C++?Omg doh.gif

 

Tocmai de aceea i-am dat toti pasii ce trebuie sa faca. Mai departe, se va descurca el si singur, sunt convins.

Am observat in schimb altceva. Desi doar din iarna vor incepe cu C++, el se intereseaza de pe acum de acele aspecte. Cati copii fac asta, mai ales in invatamantul actual? Daca exista copii ambitiosi, asta e bine. Crezi ca o sa-i fie greu sa se prinda cum functioneaza mingw sau ce face printf? Eu sunt convins ca nu.

Pe de alta parte am observat si doua tipuri de mentalitati la parinti: lasa copilul..., sa nu se chinuie de pe-acuma, ca are timp destul mai incolo si de partea cealalta parintii care-i incurajeaza, incurajeaza nu obliga, sa fie cu un pas in fata celorlalti daca asta isi doresc. Parerea mea umila.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E si el curios, doar indata e gata semestrul si n-a vazut cum arata o problema in c++.Dupa ce incepe o sa-i scada interesul.Sau .. cine stie.Ideea este ca puteai si tu sa-i scrii o citire si o afisare simpla, cu if si else daca tot le-a fost pomenit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×