Sari la conținut
Forum Roportal
AndreeaCD

Cum reactionezi daca vezi ca cineva este buzunarit?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum crezi ca este cel mai bine sa reactionezi daca vezi ca, in autobuz, in statie sau pe strada, cineva este buzunarit? Il atentionezi, spui si altor oameni, intri intr-o confruntare directa cu hotul sau te faci ca nu vezi de teama sa nu patesti ceva? Problema este spinoasa: am auzit de oameni care au intervenit si au fost taiati cu lama pe fata sau batuti pentru ca au intervenit. Voi cum ati proceda? Aici gasiti un ghid al metodelor folosite de hotii de buzunare si a modului in care sa te feresti de ei. Ca sa nu ajungi intr-o situatie in care sa ai nevoie de ajutorul altora, cel mai bine este sa fii tu prevazator si atent la ce se intampla in jurul tau.

Editat de mița
scos link extern

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici e gandire subiectiva.. depinde in locul cui te pui. aproape toti oamenii se pun in locul victimei . si mai e si faptul ca toti am fost crescuti sa nu furam, sa nu incalcam legile...

dar daca te pui in locul hotului, sa te gandesti ca poate acest om a fost impins de saracie, de o viata grea ca sa fure, atunci poate nu-ti mai vine sa-l acuzi. daca cresti intr-o familie cu posibilitati sau daca statul iti ofera un trai decent, nu ajungi sa furi...

deci depinde cum privesti. eu sunt neutru, nu ma pun in locul nimanui, nu reactionez. indiferent ca vad oameni batuti, trec si-mi vad de drum.. nu ma intereseaza morala societatii... toate au o cauza, nimic nu e intamplator. oamenii nu se nasc violenti, infractori. viata si societatea te imping. poate chiar tu esti de vina(indirect sau direct) pt ca un om a ajuns sa jefuiasca o banca, dar nu-ti dai seama de asta... o sa zici:"la puscarie..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

955 - nr. rapid poliţie

sun şi descriu ce văd şi semnalmentele hoţului

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aici e gandire subiectiva.. depinde in locul cui te pui. aproape toti oamenii se pun in locul victimei

Poate din cauza faptului ca majoritatea sunt victime si nu hoti?

 

dar daca te pui in locul hotului, sa te gandesti ca poate acest om a fost impins de saracie, de o viata grea ca sa fure, atunci poate nu-ti mai vine sa-l acuzi. daca cresti intr-o familie cu posibilitati sau daca statul iti ofera un trai decent, nu ajungi sa furi...

Niciunul din hotii pe care ii cunosc nu a ajuns sa fure din saracie.

 

deci depinde cum privesti. eu sunt neutru, nu ma pun in locul nimanui, nu reactionez. indiferent ca vad oameni batuti, trec si-mi vad de drum.. nu ma intereseaza morala societatii... toate au o cauza, nimic nu e intamplator. oamenii nu se nasc violenti, infractori. viata si societatea te imping. poate chiar tu esti de vina(indirect sau direct) pt ca un om a ajuns sa jefuiasca o banca, dar nu-ti dai seama de asta... o sa zici:"la puscarie..."

Ai rabdare pana vei fi si tu victima unui furt, dupa asta n-o sa mai fi neutru.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa pot spune ca as suna la politie, dar as minti. Mi-as baga mainile in buzunare si m-as face ca nu vad. Atitudine cam romaneasca, si mi-e rusine cu ea dar noh ce sa-i faci? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, se pare ca pe aici se practica stergerea posturilor.

Trist dar asta e romania.

Oricum daca observi ca cineva este buzunarit cea mai buna idee este sa-ti faci observatia public.

Comentezi in gura mare ce observi.

Cei ce traiesc cu frica au o viata foarte dificila.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×