Sari la conținut
Forum Roportal
Subaalina

Este botezul copiilor mici o invatatura biblica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sa-ti faci o idee: la 14 octombrie in 2012 la Iasi coada pelerinilor care asteaptau sa se inchine moastelor Sfintei si Cuvioasei Parascheva (Sfanta Vineri) se intindea pe o lungime de 3,5 km.

si cat inseamna asta raportat la numarul ortodocsilor din Romania?Asta pentru tine e dovada de credinta?Ai vazut in ce hal se manifesta ?? se calca in picioare, se imbrancesc poate se si injura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare putin infantil sa consideram ca o persoana e credincioasa ca face intocmai ce ii spune preotul. Credinta nu are de a face cu fapta. Credinta se manifesta in atitudine si in stil de viata, in maturitate de gandire si decizie. Din pacate am vazut prea multe persoane care isi pun credinta in alte persoane sau in niste oase lustruite frumos ca sa aduca un venit pentru o institutie care isi face traiul din naivitatea si superstitia oamenilor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutari, 

pentru aceia dintre dumneavoastra care vor sa studieze bazele biblice si logice, impreuna cu dovezile istorice ale botezului pruncilor, va recomand o carte foarte potrivita si cuprinzatoare (contine zece argumente solide si unsprezece obiectii cu raspunsurile lor). Se poate citi aici http://botezulcopiilormici.wordpress.com/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care sunt curiosi si dornici sa cerceteze, am indicat acea carte. Am specificat acolo.

Nu stiu daca ai sesizat, dar aici nu e forum academic.

 

Un mic sumar a ce scrie acolo, sau cateva fraze din care sa reiasa parerea ta despre subiectul acestui topic, ar fi binevenita.

Daca nu, exista topic pentru biblioteca, unde poti recomanda cate carti doresti tu.

Lumea e preocupata de Ebola, razboiul nuclear, salariu, educatie, infrastructura, transporturi, sanatate...

Si totusi, se mai nasc copii.... care sunt sau nu botezati... pentru ca asa cred parintii ca e bine... sau pentru ca "asa trebuie, maica"... sau din alte rezonuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Botezul ala e doar o baita... o faci copilului sau nu, ce conteaza? Probabil are rolul de a calma inconstientul femeilor din gospodarie, care vor sa protejeze copilul cu chibirturi arse si ata rosie si stuff.

Celor care se dau de ceasul mortii pentru un ritual: chill, man...

Ma mira cata energie se consuma intre religiosi din ligi diferite pentru a discuta daca botezul e pe bune sau nu...

Pacat ca energia asta nu e investita in activism social, curatarea oraselor, manifestatii pro-natura (adica anti-defrisari tip amazoniene), aruncarea coruptilor in containere de gunoi ca in Ukraina...

 

E mai cool sa dai din gura ca daca stropirea cu apa se face la nastere sau la varsta adulta sau deloc...

 

Si cate energie consuma omenirea pe fleacuri, iar adevaratele probleme raman nerezolvate. Iar copiii astia botezati sau nu vor creste intr-o lume poluata. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×