Sari la conținut
Forum Roportal
Gabi85

Drum de acces

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

 

Am o mica neclaritate in legatura cu accesul la un teren. Mai precis, am un teren undeva la munte (incercuit cu rosu solid pe schita atasata). Momentan terenul e extravilan, dar in viitor as vrea sa il trec in intravilan (intravilanul zonei fiind foarte aproape de terenul meu) si sa construiesc o casa pe el. Problema mea este accesul la teren si implicit la casa.

 

Initial am incercat varianta de a consolida/largi/moderniza drumul care trece pe parcelele 4 si 5 (exista drum, dar este, citez, "de caruta") care se ramifica din drumul secundar. Proprietarii parcelelor respective (ingradite, cu porti) nu vor in ruptul capului sa ma lase sa imbunatatesc drumul (pe banii mei), cu toate rugamintile mele si cu despagubiri pentru toate posibilele stricaciuni pe terenul lor. Deci, varianta cu drumul pe la 4 si 5 cade.

 

Apoi am incercat o alta varianta, undeva mai sus, tot la drumul secundar, insa proprietarul parcelei 1 iarasi nu a vrut cu nici un chip (pe acolo nu exista drum, doar o potecuta). Parcelele 1, 2 si 3 nu sunt ingradite, deci n-ar fi existat problema distrugerii gardurilor sau mai stiu eu ce.

 

Problema e ca prin partea cealalta (dreapta) nu exista acces si nici nu se poate construi drum pentru ca e foarte abrupt terenul, sunt mai multe proprietati ingradite (deci, dureri de cap) etc. Singura varianta posibila ar fi achizitionarea parcelei Q care este limitata de drumul principal in partea de sus si de terenul meu in partea de jos.

 

Intrebare: dupa ce cumpar terenul Q, daca construiesc drumul pe acolo o sa-mi trebuiasca vreun accept de la vreun vecin sau oricine altcineva sau vreun act (gen certificat de urbanism), sau pot pur si simplu sa construiesc drumul fara nici o bataie de cap, terenul Q fiind proprietatea mea acum? Ma intereseaza din punct de vedere legal, nu as vrea raspunsuri de genul "vezi cum te intelegi cu aia de la primarie"...

 

Stiu ca probabil e o intrebare la mintea cocosului, dar la cate pareri am auzit in ultimele doua saptamani de la vecini, primarie etc. nu stiu pe cine si ce sa mai cred, plus ca nu am nici un fel de experienta in domeniul legal.

 

Multumesc. :)

 

post-351474-0-25397500-1320302623_thumb.png

Editat de Gabi85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe terenul tau faci ce vrei. e drumul tau.

ce nu inteleg eu cum ai cumparat terenul acela cu rosu fara drum de acces. El trebuie sa existe (cel putin in acte).

Stiu ca in zonele rurale nu prea se tine cont de acte si dreptatea se face cu parul... dar asta e alta poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Nu mai exista nici o problema.

Solutia ca sa construiesti este sa cumperi terenul Q. in acest fel exista acces la un drum public, conditie de baza pe care un teren trebuie sa o ideplineasca pentru a putea fi construibil.

 

Ca sa contruiesti acel drum, care va deveni alee interioara a terenului tau, se va obtine certificat de urbanism si se va autoriza odata cu casa de locuit propusa acolo, dupa introducerea terenului in intravilan.

care mi se pare problema cea mai grea ulterior cumpararii terenului Q

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti cumperi proprietatea Q nici nu se mai pune problema drumului. Tu vei intra din drumul secundar pe proprietatea ta, pe unde mergi cu masina pe ce traseu vrei tu, fara a-ti mai pune problema vreunui drum. Daca nu ma insel, in Romania, drumurile au caracteristica de a fi publice, ori pe proprietatea ta nu se pune problema. Intri pe parcela Q si treci spre cealalta parcela pe unde vrei tu. Faptul ca iti vei pune dale de beton sau asfalt sau pietris astfel incat sa creezi un acces rezonabil nu va insemna ca acolo a aparut un drum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti cumperi proprietatea Q nici nu se mai pune problema drumului. Tu vei intra din drumul secundar pe proprietatea ta, pe unde mergi cu masina pe ce traseu vrei tu, fara a-ti mai pune problema vreunui drum. .

 

Asa e. Asta daca doreste sa faca o alipire intre cele doua parcele si sa constituie o proprietate unica. Daca doreste ca terenul Q sa-l revanda, va trebui sa-si faca un drum de acces la parcela lui din spate, teren pe care-l va dezmembra din parcela Q.

 

Daca nu ma insel, in Romania, drumurile au caracteristica de a fi publice.

 

Exista drumuri private destule....de exemplu cele de servitute, rezultate din parcelari ale unor terenuri private, in vederea construirii de locuinte

 

Insa adevarat, marea majoritate a drumurilor de la noi sunt de circulatie publica, indiferent de regimul juridic al terenurilor pe care sunt amenajate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe terenul tau faci ce vrei. e drumul tau.ce nu inteleg eu cum ai cumparat terenul acela cu rosu fara drum de acces. El trebuie sa existe (cel putin in acte).Stiu ca in zonele rurale nu prea se tine cont de acte si dreptatea se face cu parul... dar asta e alta poveste.

 

Terenul original nu e cumparat, l-am primit "mostenire" si pana de curand nu aveam intentia de a construi nimic pe el.

 

 

Asa e. Asta daca doreste sa faca o alipire intre cele doua parcele si sa constituie o proprietate unica. Daca doreste ca terenul Q sa-l revanda, va trebui sa-si faca un drum de acces la parcela lui din spate, teren pe care-l va dezmembra din parcela Q.Exista drumuri private destule....de exemplu cele de servitute, rezultate din parcelari ale unor terenuri private, in vederea construirii de locuinteInsa adevarat, marea majoritate a drumurilor de la noi sunt de circulatie publica, indiferent de regimul juridic al terenurilor pe care sunt amenajate.

 

Trebuie neaparat sa lipesc cele doua parcele intr-o singura proprietate pentru a putea construi? Drumul nu poate trece de pe o parcela pe alta (dat fiind faptul ca ambele parcele ar fi in proprietatea mea)?

 

Si ce inca mi-e neclar, trebuie neaparat certificat de urbanism pentru drum din moment ce acesta ar trece exclusiv pe proprietatea mea si ma va deservi doar pe mine? Mentionez ca intentionez sa trec doar o bucata din parcela originala in intravilan pentru constructie, restul va ramane extravilan.

 

Multumesc!

Editat de Gabi85

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Trebuie neaparat sa lipesc cele doua parcele intr-o singura proprietate pentru a putea construi? Drumul nu poate trece de pe o parcela pe alta (dat fiind faptul ca ambele parcele ar fi in proprietatea mea)?

 

 

 

Ba da, poate. Fara probleme. Eu ti-am dat o idee in caz ca doresti sa valorifici terenul Q in viitor.

Problemele de construibilitate ale terenului nu sunt aici.

Dupa realizarea unui acces la un drum public se indeplineste O conditie.

 

 

Si ce inca mi-e neclar, trebuie neaparat certificat de urbanism pentru drum din moment ce acesta ar trece exclusiv pe proprietatea mea si ma va deservi doar pe mine? Mentionez ca intentionez sa trec doar o bucata din parcela originala in intravilan pentru constructie, restul va ramane extravilan.

 

 

Certificatul de urbanism este un act de INFORMARE. Pe baza lui nu poti construi. Autorizatia de construire este actul care da dreptul de construire.

 

Este necesar CU si AC pentru realizare drum de acces/servitute.

Dar asta se poate face odata cu autorizarea constructiei.

Dupa introducere in intravilan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, poate. Fara probleme. Eu ti-am dat o idee in caz ca doresti sa valorifici terenul Q in viitor.

Problemele de construibilitate ale terenului nu sunt aici.

Dupa realizarea unui acces la un drum public se indeplineste O conditie.

 

 

 

Certificatul de urbanism este un act de INFORMARE. Pe baza lui nu poti construi. Autorizatia de construire este actul care da dreptul de construire.

 

Este necesar CU si AC pentru realizare drum de acces/servitute.

Dar asta se poate face odata cu autorizarea constructiei.

Dupa introducere in intravilan.

 

Multumesc mult pentru raspunsuri :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×